Házikert

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

Agrofórum Online

Vágjuk vissza vagy sem a kertben az évelőket ősszel? Egy ideje ez a két pólus van a kertészkedők előtt: az egyik tábor szerint, még a tiszta udvar, rendes ház elve szerint, akkor ér véget a kerti szezon, ha minden üres. A másik tábor szerint meg mindent hagyunk úgy, ahogy van, hiszen a természet sem kaszál és vagdos. Nézzük az érveket a második eset mellett!

Régen még én is arra szavaztam volna, hogy vágjuk ősszel vissza, hiszen minek az, elszáradt. Aztán jöttek az egyre szeszélyesebb és szelesebb telek, csapadék és főleg hó nélkül, és szépen megmutatta, hogy valójában mit is jelent ez az egész téma.

Elszáradt, de nem felesleges

Az első érv a NE vágjuk vissza mellett, hogy igaz, elszáradtak a növényi részek, de ha visszavágnánk, télen egy kopár kertre tekinthetnénk ki az ablakon. Ha meghagyjuk a növényeket úgy, ahogy vannak, lehetőség szerint, amit lehet csak tavasszal nyírnánk vissza, akkor télen is lenne “tájkép”, hiszen a szintek megmaradnak összhatásukban, csak megváltozik a kert képe. Ha meg még a hó is esik, na akkor egy csodás látványt is nyújt.

Védelem minden szinten

Az egyik védő funkció az a fagyos szél elleni védelem egész kerti szinten. Mivel a lomb nagy része leesik – kivétel az örökzöldeknél -, így a szél kedvére süvíthet a kertben, pláne ha mindent levágunk. Ha viszont meghagyjuk a száraz növényi részeket az évelőágyásban, akkor az egyfajta szélfogást is tud jelenteni, főleg egy sűrűbb ültetésnél vagy már záródó növényborítottságnál.

Nem minden felesleges, ami elszáradt
Nem minden felesleges, ami elszáradt (fotó: Pixabay)

A másik védelmi funkció viszont, hogy már a harmadik oknál járjunk, az a vadállatoknak és kerti állatoknak adott védelem. Ha meleg a telünk, akkor a téli álmot alvó állatok sem feltétlen inaktívak, és néha szükségük van kicsit elrejtőzni, megbújni és erre a meghagyott növényi részek tökéletesek. De ugyanígy a madarak is megpihennek a vesszők között!

Elszórt magok és a megújuló kert

Nagyon sok növény beérleli a magot, és ha visszavágjuk, akkor a komposztra szóródnak az értékes magvak. Így viszont ott helyben sűrűsítik az ágyásokat a lehulló magokból kikelő növények (majd tavasszal). A negyedik érv tehát, hogy ha sok önvető növényt ültetünk, akkor egy idő után a fenntarthatóság is észrevehető lesz a kertben.

Védjük a növényeket is

Az ötödik érv pedig az, hogy sok esetben a növények önmagukat is védik azzal, ha nem metszegetjük vissza a száraz hajtásaikat. Így télen a tő nem annyira “szabad” és sokszor nagyobb védelmet is jelent a kifagyás ellen.

Ez a fűféléknél izgalmas inkább, ahol többnyire össze szokás kötni a töveket, hogy a víz ne tudjon középen megállni bennük, mert az is kifagyást okoz(hat).

Kiemelt kép: Pixabay

Petúnia gondok: ezért nem hoz virágot

2025. május 23. 11:10

Nem virágzik a petúnia? Mutatjuk a leggyakoribb okokat és hatékony megoldásokat a bőséges nyári virágzásért.

Hasznos gyomok a kertben – ezeket ne irtsa ki!

2025. május 22. 16:10

Egyes gyomnövények javítják a talajt, gyógyhatásúak és a hasznos rovarokat is vonzzák. Ha tudatosan bánunk velük, szövetségessé válhatnak.

Fanyarka a kertben: miért érdemes ültetni?

2025. május 22. 05:40

Különleges megjelenésével, ízletes termésével és igénytelenségével kiváló választás lehet a fanyarka azok számára, akik egy könnyen gondozható, de sokoldalú növénnyel szeretnék gazdagítani kertjüket.

Szeder a kertben: bő termés kevés gondozással

2025. május 21. 13:10

A szeder nemcsak ízletes és egészséges gyümölcs, hanem látványos és könnyen termeszthető növény is – ideális választás házikertbe.

A kártevők és betegségek már korán felismerhetők az AI segítségével

2023. július 17. 16:10

A Bayer Crop Science nemrég fejezte be a Fermatával folytatott együttműködését egy olyan projekt keretében, amely a növényvédő szerek használatának mesterséges intelligencia közreműködésével történő csökkentésére irányult.

Intelligens növényfigyelő rendszer segít optimalizálni az üvegházi növénytermesztést

2023. május 25. 12:39

A svédországi székhelyű AgriTech startup, az Ecobloom Technologies új együttműködést kötött a híres üvegházi növénytermesztő céggel, a Kabbarps Trädgårddal. Az együttműködés célja, hogy az Ecobloom intelligens termésfigyelő rendszerét, az EcoSense-t felhasználva optimalizálják a Kabbarps termesztési módszereit.

A mikrobák jelentik a műtrágya jövőjét?

2023. július 15. 16:10

A világ 200 milliárd dolláros műtrágya-ágazata folyamatosan növekszik. Az emberiségnek több élelmiszerre van szüksége, a mezőgazdasági termelőknek pedig műtrágyára, hogy ezt biztosítani tudják.

Anyáról fiúra száll – A világjárvány idején is prémium élelmiszert gyártanak

2022. szeptember 3. 10:40

Jó pár éve már annak, hogy Nagy Lajosnéval, a Nagyné és Fiai Tehenészet és Tejfeldolgozó Üzem vezetőjével beszélgettem Hosszúpályiban.