5℃ -4℃
február 21. Eleonóra, Zelmira, Péter
Házikert

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

Agrofórum Online

Vágjuk vissza vagy sem a kertben az évelőket ősszel? Egy ideje ez a két pólus van a kertészkedők előtt: az egyik tábor szerint, még a tiszta udvar, rendes ház elve szerint, akkor ér véget a kerti szezon, ha minden üres. A másik tábor szerint meg mindent hagyunk úgy, ahogy van, hiszen a természet sem kaszál és vagdos. Nézzük az érveket a második eset mellett!

Régen még én is arra szavaztam volna, hogy vágjuk ősszel vissza, hiszen minek az, elszáradt. Aztán jöttek az egyre szeszélyesebb és szelesebb telek, csapadék és főleg hó nélkül, és szépen megmutatta, hogy valójában mit is jelent ez az egész téma.

Elszáradt, de nem felesleges

Az első érv a NE vágjuk vissza mellett, hogy igaz, elszáradtak a növényi részek, de ha visszavágnánk, télen egy kopár kertre tekinthetnénk ki az ablakon. Ha meghagyjuk a növényeket úgy, ahogy vannak, lehetőség szerint, amit lehet csak tavasszal nyírnánk vissza, akkor télen is lenne “tájkép”, hiszen a szintek megmaradnak összhatásukban, csak megváltozik a kert képe. Ha meg még a hó is esik, na akkor egy csodás látványt is nyújt.

Védelem minden szinten

Az egyik védő funkció az a fagyos szél elleni védelem egész kerti szinten. Mivel a lomb nagy része leesik – kivétel az örökzöldeknél -, így a szél kedvére süvíthet a kertben, pláne ha mindent levágunk. Ha viszont meghagyjuk a száraz növényi részeket az évelőágyásban, akkor az egyfajta szélfogást is tud jelenteni, főleg egy sűrűbb ültetésnél vagy már záródó növényborítottságnál.

Nem minden felesleges, ami elszáradt
Nem minden felesleges, ami elszáradt (fotó: Pixabay)

A másik védelmi funkció viszont, hogy már a harmadik oknál járjunk, az a vadállatoknak és kerti állatoknak adott védelem. Ha meleg a telünk, akkor a téli álmot alvó állatok sem feltétlen inaktívak, és néha szükségük van kicsit elrejtőzni, megbújni és erre a meghagyott növényi részek tökéletesek. De ugyanígy a madarak is megpihennek a vesszők között!

Elszórt magok és a megújuló kert

Nagyon sok növény beérleli a magot, és ha visszavágjuk, akkor a komposztra szóródnak az értékes magvak. Így viszont ott helyben sűrűsítik az ágyásokat a lehulló magokból kikelő növények (majd tavasszal). A negyedik érv tehát, hogy ha sok önvető növényt ültetünk, akkor egy idő után a fenntarthatóság is észrevehető lesz a kertben.

Védjük a növényeket is

Az ötödik érv pedig az, hogy sok esetben a növények önmagukat is védik azzal, ha nem metszegetjük vissza a száraz hajtásaikat. Így télen a tő nem annyira “szabad” és sokszor nagyobb védelmet is jelent a kifagyás ellen.

Ez a fűféléknél izgalmas inkább, ahol többnyire össze szokás kötni a töveket, hogy a víz ne tudjon középen megállni bennük, mert az is kifagyást okoz(hat).

Kiemelt kép: Pixabay

Miért nem virágzik az orchidea? – Hibák és megoldások

2025. február 21. 14:40

Az orchidea virágzásának elmaradása sokszor apró, de könnyen orvosolható gondozási hibákra vezethető vissza.

Ha mindig üde növényekre vágyik, így öntözze őket!

2025. február 21. 08:10

Kiemelten fontos egy rendszeres és a növény igényeihez igazított öntözési rutin kialakítása, amely a napszakokat is figyelembe veszi.

Mit jelent a rebarbara erőltetése?

2025. február 21. 05:40

A rebarbarát ismét kezdjük felfedezni és egyre többen ültetjük a kiskertjeink veteményeseibe. Termesztése nem bonyolult, és bizonyos trükkökkel befolyásolni is tudjuk a növekedését.

5 növény, melyek nem lakásba valók: a szabadban lesznek igazán szépek

2025. február 20. 11:10

Nem kell azonnal elkeseredni, amikor a vásárolt növényük otthon elhalványodik. Vannak olyan fajok, amik nem érzik jól magukat a lakásban.

A mezőgazdaság jövője az új technológiák támogatásában rejlik

2020. szeptember 26. 10:15

A COVID-19 járvány rávilágított arra, hogy az innováció milyen fontos szerepet játszik az élelmiszer-ellátás jövőbeli biztosításában.

Aszálykert: megoldható-e a teljes öntözésmentesség manapság?

2024. szeptember 3. 05:40

Az aszálykert az utóbbi években terjedt el fogalomként és nagyon nagy kavarodás van a fejekben e téren. Ha le akarnám egyszerűsíteni, akkor az aszálykert és az öntözésmentes kert egy szükséges irányzat.

A világ legjobb egyetemei közé került a MATE a THE fenntarthatósági rangsorában

2023. június 6. 13:53

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem a világ száz legjobbja közé került a Times Higher Education Impact Rankings rangsor ENSZ által deklarált éhezés elleni küzdelmet meghatározó Zero Hunger kategóriájában.

Egyre nagyobb a kereslet a talaj nélküli termesztéshez használt műanyag csatornák iránt

2023. március 20. 15:34

A talaj nélküli termesztés egy innovatív módszer, amely lehetővé teszi a növények ellenőrzött környezetben történő termesztését.