Házikert

A kávézacc használata a kertekben

Agrofórum Online

Ön is napi rendszerességgel iszik kávét? A legtöbben kávéval nyitjuk a napot, még mielőtt munkába indulnánk, de sokan akkor is szeretnek kávézni, ha a nap végén hazatérnek. A magyar felnőtt lakosság 70%-a kávézik. De vajon mit csinálnak az emberek a kávézaccal? A legtöbben kidobják a szemétbe. Ez helyén is van így, de tudta, hogy a kávézaccot akár trágyaként is használhatja a kertjében?

Az alábbiakban megtudhatja, miként használhatja fel a kávézaccot a kertészkedés során, valamint megismerhet további 5 természetes anyagból „elkészíthető” trágyafajtát. Higgye el, a cikk végére Ön is el fogja határozni, hogy ezen túl soha többé nem dobja ki a kávézaccot a kukába!

Szerves trágya vs. szintetikus műtrágya

Sok vita folyt már arról, hogy mi a kedvezőbb a kert számára – a szerves vagy a szintetikus műtrágyák. Ez a cikk ezúttal több okból kifolyólag is a szerves trágyák használata mellett foglal állást.

Sok olyan alapanyag található az otthonunkban, mint például a kávézacc. A szerves trágya értékes tápanyagokkal látja el a kert termőföldjét, amely a benne termő növényeket táplálja.

A szintetikus műtrágyák olyan mesterséges vegyi anyagokat tartalmaznak, amelyek egy gyors energialöketet adnak a növényeknek. A vegyi anyagok azonban hamar kimosódnak, ennek következtében a növényei többet akarnak ebből az anyagból. A műtrágyának semmi köze nincs a termőföldjéhez, ám ha használni kezdi, idővel egyre és egyre többet kell adnia belőle a növényeinek, hogy azok jól fejlődjenek.

A kávézaccban található tápanyagok

A kávézacc kitűnő trágyának számít a kertben a benne található tápanyagok miatt. A 3 legfontosabb növényi tápanyag a nitrogén, a foszfor és a kálium. Vegyük sorra ezeket, hogy jobban megismerhessük őket!

  • Nitrogén (N) – A nitrogén segít a növényeknek megerősíteni a gyökereiteket és leveleiket. Ez az egyik legfőbb oka, amiért sokan előszeretettel használják a kávézaccot a kerti munkák során. A kávézacc körülbelül 2% nitrogént tartalmaz, ami a klorofill egyik fontos összetevője – ettől lesznek zöldek a levelek, és ez segít a növények fotoszintézisében.
  • Foszfor (P) – A második fontos anyag a foszfor, amely a növények energiafelhasználási és tárolási képességéhez kapcsolódik, beleértve a fotoszintézis folyamatát is. Ezenkívül a növények optimális növekedéséhez és fejlődéséhez is elengedhetetlen. A virágok, termések és gyökérrendszerek fejlődéséhez is foszforra van szükségük a növényeknek, a kávézacc pedig 0,06% foszfort tartalmaz.
  • Kálium (K) – A kálium a harmadik kulcsfontosságú tápanyag. Ez hozzájárul a növények betegségekkel szembeni ellenálló képességének növeléséhez, és fontos szerepet játszik a terméshozam és az általános minőség optimalizálásában. A kálium elősegíti a virágok és a termések képződését, valamint segít a növényeknek elviselni a stresszt (így például a szárazságot). A kávézacc 0,6% káliumot tartalmaz.

Hogyan készítsük elő a kávézaccot?

Ha maga őrli a kávészemeket, nincs semmi dolga. Ne feledje, hogy a kávézaccot azért kell mindig eltenni, hogy a későbbiekben felhasználja. Az előre őrölt kávé zacskóban vagy kávésdobozban kapható. Az ilyenekkel könnyű dolgozni, hiszen csak egy üres dobozt kell keresnie, amelyben majd a kávézaccot fogja tartani. Remek tároló doboz lehet egy régi, fedeles kávésdoboz. Ha azt szeretné, hogy a kávézacc trágyaként igazán hatékony legyen, akkor mindig csak a teljesen kiszáradt kávézaccot használja fel. Ebben ugyanis jobban elraktározódnak a tápanyagok, mint a nedves zaccban, ráadásul nem tapad, így a növények is könnyebben hasznosítják majd.

Kávézaccból készült „tea”

A kerti növények trágyázására használt legérdekesebb anyag az ún. kávézaccból készült tea. Ennek elkészítése roppant egyszerű:

  • Vegyen 10 adag kávézaccot, és tegye egy nagy, zárható műanyag zacskóba. Mielőtt lezárná, töltse meg a zacskót vízzel.
  • Vigye ki a zacskót a kertjébe, és hagyja ott a napon 24 órán át.
  • Másnap reggel fogjon egy ollót, és vágja le a zacskó egyik sarkát.
  • Óvatosan öntse a „teát” a trágyázni kívánt növények köré. Igyekezzen a kört a növény körül kb. 15 centiméterre kialakítani, így jobban eloszlik majd a folyadék a gyökerek között.

Egy másik variáció a kávézaccból készült teára:
Vegyen egy 18 literes fedeles dézsát, tegyen bele két csésze kávézaccot, és öntse fel vízzel. Fedje le az edényt, és hagyja állni egy napon át – így gyorsan elkészül a kávézacc tea az egész kert számára. A kávézaccos teával való trágyázást hetente egyszer alkalmazhatja.

5 további szerves trágyázószer

Most, hogy megismertük a kávézacc trágyaként való használatát, szeretnénk öt másik olyan szerves trágya fajtát bemutatni, amelyet a kertészkedés során használhat. Ha megértette, milyen lehetőséget rejt magában a kávézacc használata, akkor ezeket is imádni fogja!. Ne feledje a varázsszót – „szerves”!

1. Komposzt

A komposzt az egyik legjobb szerves anyag, amit a kertben a talajjavítás érdekében használhatunk. A komposztálás egy természetes folyamat, amely során az olyan szerves anyagok, mint az ételmaradékok vagy a kerti hulladékok, értékes, fekete nyersanyaggá alakulnak. A komposzt egy csodálatos talajjavító szer. Egyesek szerint a komposzt nem is valódi trágya. Márpedig komposzt nélkül a kertje szenvedni fog, hiszen ez az az anyag, amitől a termőföldje ásványi anyagokban valóban gazdag lesz.

A komposzt táplálja a talajt. A talaj pedig gondoskodik a növényekről, tápanyagok bőséges tárházával látja el őket, és segít megerősödniük, hogy ellenállók legyenek a kártevőkkel és a betegségekkel szemben. A komposztban lévő értékes tápanyagok lassan oldódnak ki a földben, és hosszú ideig táplálják a növényeket. Ez jó dolog. Egyetlen egy adag komposzt alkalmazása ugyanis ennek köszönhetően akár több szezonon keresztül is kifejtheti a hatásait.

A komposzt nitrogén-, foszfor- és/vagy kálium-tartalma alacsony a szintetikus műtrágyákhoz képest. Ez azt jelenti, hogy a talaj minősége azon múlik, hogy sok komposztot forgat-e bele vagy sem.

Ennek ellenére a komposzt NPK-tartalmának bizony pénzben mérhető értéke van. A komposzt által szállított tápanyagokkal számolni kell, amikor szintetikus műtrágyát szeretnénk alkalmazni. A komposzt egy sor olyan mikrotápanyagot ad a talajhoz, amelyek jellemzően nem találhatók meg a szokásos szintetikus műtrágyákban, és emellett nem szabad azt sem elfelejteni, hogy a komposztálás folyamatosan javítja a talaj tápanyagfelvételét.

A házi komposzt készítését minden kertésznek napi gyakorlattá kéne tennie. Egy forgatható komposztáló-doboz működése pofonegyszerű: csupán minden nap meg kell „etetni” és meg kell forgatni, így nagyon rövid idő alatt szép, sötét, gazdag komposztot termel.

2. Tojáshéj

A tojáshéj nagyszerű trágyázószer, kiváltképp a veteményes számára. A megmaradt tojáshéjat szárítsa meg, tegye turmixgépébe és őrölje finom porrá. Ha ezt a folyamatot heteken át folytatja, bőséges mennyiségű tojáshéj alapú trágyát nyer vele.

A porított tojáshéjnak számos felhasználási módja van. A legegyszerűbb módszer szerint csupán annyit kell tennie, hogy néhány teáskanálnyi őrölt tojáshéj-port kever a földbe, mielőtt új zöldségfélét ültetne. Egész tojáshéjat is használhat (ha nincs őrleménye), de sokkal gyorsabban lebomlik a tojáshéj, ha összezúzza vagy porrá őrli és úgy használja fel.

A másik módszer szerint összetört vagy porított tojáshéjat kell szórnia a növény töve köré. Nem kell az így leszórt tojáshéjat földdel befedni. Ahogy lebomlik, kalciumot és más tápanyagokat juttat a talajba. Ez segít a növényeknek abban, hogy erősen és egészségesen fejlődjenek.

Hagyományos komposztba is használhatja a tojáshéjat. A komposztálás, mint fentebb olvashattuk, nagyszerű módszer a kerti termőföld értékesebbé tételére. Gyűjtse össze (a hús kivételével) az ételmaradékot, beleértve a tojáshéjat is, és adagolja ezeket a komposztjához. Ha ezt a tevékenységet rendszeresen folytatja, az elkészült komposztjának köszönhetően a legjobb szerves trágyával jutalmazza meg majd a földjét.

3. Csontliszt

Egy másik kitűnő szerves trágya, amit felhasználhat a kertje roborálására, a csontliszt. Ez a fajta trágya porrá őrölt állati csontokból készül. A csontliszt foszfort és nitrogént tartalmaz, ami segít a növényeknek új leveleket és gyökereket létrehozni. Használjon csontlisztet minden egyes szezonban. Ez egy nagyszerű organikus anyagokból álló kombinált trágya, amit a növényei hamarosan meghálálnak.

4. Halemulzió

A halemulzió a következő szerves anyag, amelyet érdemes kipróbálnia, kiváltképp, ha nem kedveli a szintetikus műtrágyázás gondolatát. A halemulzió palackos kiszerelésben kapható, és igen tömény, így ebből a trágyából egy üvegnyi akár több szezonra is elegendő lehet.

5. Csirketrágya

A csirketrágya egy másik olyan szerves trágyázószer, amely hozzájárul a kertészkedés sikeréhez. Tartalmazza ugyanis azt a három elsődleges tápanyagot – nitrogént, káliumot és foszfort, amelyek nélkülözhetetlenek a jó minőségű termőföld létrejöttéhez. Bár a komposztált tehéntrágya is kiváló kiegészítője a talajnak, a kávézaccal kevert csirketrágya még jobb trágyázószer lehet, kiváltképp a veteményesben, a zöldségek köré szórva. Már egy kisebb mennyiség is sokat számíthat. Próbálja ki! Tetszeni fog az eredmény.

Érdekességek a kávézaccról

  • A kávézacc vonzza a földigilisztákat, amelyek hatékonyan segítenek a kitűnő termőföld létrehozásában.
  • A kávézacc kiválóan alkalmas arra, hogy elriassza azokat a bogarakat és rovarokat, amelyek megkárosíthatják a növényeket.
  • Ha a kávézaccot rovar- vagy kártevőriasztóként szeretné használni, egyszerűen helyezzen el néhány kávézaccal teli tálkát a kertben vagy az ültetőhelyen.
  • A kávézacc elriasztja a szúnyogokat, gyümölcslegyeket, bogarakat, meztelencsigákat és az éti csigákat.
  • Szórja a kávézaccot a szobanövényei köré, és nézze meg, milyen gyönyörűen fejlődnek eztán!
  • A kávézaccos trágyázás segíthet abban, hogy több zöldséget és gyümölcsöt termesszen, de virágoskertben történő használata is megfontolandó. Az emberek elsősorban azért kedvelik a kávézacc használatát a kerti munkák során, mert kényelmes és költséghatékony. A kávézaccos trágyázás mindössze néhány percet vesz igénybe, mégis nagyszerű eredményeket érhet el vele.

Használjon kávézaccot a legjobb minőségű termőföld előállítása érdekében

Ha Ön még csak most kezdett el kertészkedni, de komolyan foglalkozik a témával, akkor érdemes azt a célt kitűznie maga elé, hogy minél jobb termőföldet biztosítson a növényei számára. A kiváló termőföld kialakítása azonban éveket vehet igénybe. A kávézacc használata azonban egy olyan technika, amely könnyen kivitelezhető, és rendkívül jó hatással van a talaj minőségére, összetételére és szerkezetére, azaz éveket spórolhat és végül egész biztosan nem fog csalódni a végeredményben.

A cikket fordította: Ordódy Eszter

Így javíthatjuk télen a szobanövényeink védekező képességét

2025. január 15. 07:10

Már egészen egyszerű eszközökkel növelhetjük ellenálló képességüket a betegségekkel és stresszhatásokkal szemben.

Csigák télen a kertünkben? Igen, lehetséges!

2025. január 13. 14:40

A növényevő csigák, például a meztelencsigák kárt tehetnek a zöldségekben, virágokban és egyéb haszonnövényekben.

Klívia: így ápoljuk a gazdag virágzásért!

2025. január 13. 11:10

A klívia kedvelt növény, hiszen a panellakások száraz téli levegőjétől kezdve a családi házak párásabb és hűvösebb helyiségében is tartható.

Hagymások a lakásban? - Így virágoztassunk beltérben jácintot!

2025. január 13. 05:40

A jácint virágoztatása talán a legegyszerűbb a hagymások közül lakásban. Nézzük, hogyan valósítható meg!

A termőföldjeink savanyodásának káros folyamata, a talajvédelmi meszezéses kémiai javításuk lényege és fontossága

2019. január 14. 08:57

A talaj feltételesen megújuló természeti erőforrás, amely azt jelenti, hogy a növénytermesztés számára fontos tulajdonságát, termékenységét meghatározó, befolyásoló tényezőket, különböző emberi beavatkozásokkal lehet és kell szabályozni.

Vidd el most, fizess később!

2023. február 20. 13:26

Az alacsony likviditás, az eladatlan gabonakészletek és sok esetben a termésnövelők finanszírozásának hiánya már-már veszélyezteti az eredményes termelést. Ezért a VulcanAgro Kft.-nél úgy döntöttünk, hogy meghatározott termékek esetében a „Használjuk, amikor szükséges, és fizess, amikor lesz pénz” – kampányt indítjuk el.

Talajjavítás a világ körül

2022. augusztus 1. 07:34

A termesztéstechnológiában hatalmas különbségek vannak, azonban van egy közös pont: mindenhol szükség van talajmeszezésre, amire világszerte egyre többen Omya Calciprillt használnak.

Komposzttal tette újra termékennyé a talajt egy gazdálkodó

2024. május 29. 09:40

A fiatal termelő egy leromlott talajállapotú területet alakított át ötletes megoldásokkal biogazdasággá. Regeneratív mezőgazdaság – a gyakorlatban.