13℃ 6℃
március 31. Árpád, Benjámin, Benő
Házikert

Biodiverzitás hírek – agrárszemmel az AÖP indulása előtt

Agrofórum Online

Az utóbbi hetekben több olyan hír is napvilágot látott, ami különösen fontos a biodiverzitás és az agrárium kapcsolatát illetően. A csökkenő fecskeállomány, az aszálynak ellenálló gólyapopulációk, az év madara, valamint a pocokgyérítő erdei fülesbaglyok is arra hívják fel a figyelmet, hogy az agrár ökológiai programban (AÖP) is a hosszútávú, komplex hatású megoldásokat érdemes választani - még ha azok adott esetben több munkával is járnak.

62 tonna elfogyasztott rágcsáló

Az Agrofórum ZÖLDÍTŐ rovatában már korábban is írtam az erdei fülesbaglyok agrártájakra gyakorolt áldásos szerepéről, hiszen 2020-ban az év madara volt. A faj a nyílt, füves területeket, a szántókkal határolt erdőfoltokat, facsoportokat kedveli, tehát nevével ellentétben klasszikus „agrármadár”. Így aztán tevékenységéből is főként a gazdálkodók profitálhatnak. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület februári közleményéből pedig az is kiderült, hogy számszerűsítve milyen mértékben.

Az erdei fülesbagoly a hideg hónapokban jellemzően városokban telel. Ezt használja ki az MME, amikor a lakosság és a média segítségét kérik, hogy a Magyarországon telelő erdeifülesbagoly-csapatok országos felmérését elvégezzék január végén. A 2023-ban így beérkezett adatokból kiderült, hogy a számolás idején hazánk legalább 550 településén, 957 helyszínen, 9 975 erdei fülesbagoly telelt. De miért is fontos ez?

100 nap alatt 62 tonna rágcsálót biztosan elfogyasztottak a hazánkban telelő erdei fülesbaglyok (Forrás: pixabay.com)

Vizsgálatok szerint egy-egy erdei fülesbagoly átlagosan naponta legalább 2,5 egér vagy mezei pocok méretű zsákmányállatot fogyaszt el. „A kicsivel több mint három téli hónap 100 napos telelési időszakával számolva, a felmérés alapján biztosan Magyarországon tartózkodó 9 975 bagoly minimum 2 493 750 (!) mezőgazdasági kárt is okozó rágcsálót pusztít el a 2022/2023-as telelési időszakban. Hogy ez mekkora szám? Ennyi mezei pocok méretű zsákmányállat össztömege (25 grammos egyedenkénti átlag testtömeggel számolva) több mint 62 tonna! A gazdálkodóknak ennyi mezőgazdasági kárt is okozó egér és pocok ellen nem kell drága és a környezetre is veszélyes irtószerekkel védekeznie, mert ezeket a baglyok teljesen ingyen, biológiai úton, plusz környezetterhelés nélkül távolítják el a földekről” – olvasható a természetvédelmi szervezet közleményében.

Ezek a számok is igazolják, hogy mennyire fontos a baglyok védelme, a költésük segítése. Ahogy arra is rávilágítanak, hogy amikor az AÖP támogatásain gondolkodunk, akkor hosszútávon érdemes a mezővédő erdősávok telepítését és az egyéb élőhely-fejlesztési megoldásokat választani, hiszen ha a biodiverzitás növekszik, akkor minden más is javul; a talaj állapota, a mikroklíma, a terület vízháztartása. A biodiverzitás ugyanis ezeknek kiváló indikátora. Ha már pénz jár érte, érdemes a komplex és jövőbemutató megoldásokat választani, bár kétségtelenül nem ez a legkönnyebben kivitelezhető technológia, illetve lehetőség, ami pontokat ér.

Felére esett a hazai fecskepopuláció

A magyar vidék elválaszthatatlan eleme a nyáron a határban vagy a falvak házai közt cikázó fecskék látványa. Vagy mégsem? Mert a jelenlegi trendek alapján fel kell készülnünk arra, hogy lassan ritkaságnak számítanak a közkedvelt, rengeteg rovart elpusztító madarak.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a tavaszi, kiemelt fecskevédelmi időszak előtt hívta fel a figyelmet arra, hogy az elmúlt két évtizedben több mint 50 százalékkal csökkent a hazai fecskeállomány, azaz mára legalább minden második madár eltűnt az ereszek alól.

Pedig a denevérekhez hasonlóan a rovarok elleni biológiai védekezésben nagyon fontos szerepe van a parti, füsti és molnárfecskéknek. Az MME szerint minden fecske legalább 1 kilogramm, a muslicától a nagyobb légy mérettartományába tartozó repülő rovart fogyaszt el csak a költési időszak alatt.

Figyelembe véve, hogy Magyarországról akár kétmillió fecske is hiányozhat, ez azt is jelenti, hogy legalább kétezer tonna kártevő és betegségeket terjesztő rovar évről évre a környezetünkben marad

– hangsúlyozták. Ez pedig az állattartás szempontjából egyáltalán nem mellékes információ.

Az elmúlt két évtizedben több mint 50 százalékkal csökkent a hazai fecskeállomány (Forrás: pixabay.com)

De mi okozta a drasztikus állománycsökkenést? Többek között az élőhelyek átalakítása, a klímaváltozás, és a társadalmi változások. Utóbbi első sorban a fecskefészkek leverésében, a madarak elzavarásában merül ki.

Állománycsökkenésük megállítását, megfordítását a meglévő, aktív természetes fészkek és telepek fokozott védelmével (a fészekleverések hatósági bejelentésével), valamint az ezek mellé még március-áprilisban kihelyezett műfészkekkel (ilyet otthon is készíthetünk), sárgyűjtőhelyek létesítésével, valamint az ember-fecske konfliktusok hátterében álló ürülékpotyogást megszüntető fecskepelenkák felszerelésével, a parti fecskék esetében pedig költőfalaik felújításával, ásóval, lapáttal függőlegesre faragásával segíthetjük

– ad fontos tippeket az MME, jelezve, hogy ezek elvégzésére megérett az idő, hiszen a tavasz beköszöntével egyre közelebbivé válik a fecskék hazatérésének időpontja.

A gólyák ellenálltak az aszálynak

Van azonban jó hír is, hiszen elsőre meglepő módon a hazai fehér gólyák költése a tavalyi extrém aszály ellenére is átlagos sikert hozott.

Azt, hogy a kirepült fiókák milyen kondícióval vágtak neki a vonulásnak, nem tudhatjuk. Erre az ad majd választ, hogy a 2022-ben meggyűrűzött 1 207 fióka közül mennyiről kapunk visszafogási adatokat a vonulási útvonalak és a telelőterületek országaiból, illetve közülük hány tér majd vissza három-öt év múlva ivaréretten költeni

– olvasható az MME másik sajtóközleményében, amiből az is kiderül, hogy a hazai becsült állomány 4 100 pár lehet.

A szakemberek természetesen arra a kérdésre is válaszoltak, hogy minek köszönhető a fehér gólyák költési sikere a 2022-es csapadékhiányos időszakban. Rávilágítanak arra, hogy a faj ugyan kedveli a vizes, tocsogós élőhelyeke, mocsarakat, nedves réteket, a valóságban mindent elfogyaszt, amit képes lenyelni, legyen az földigiliszta, egér, pocok, bogár, lótücsök, szöcske, sáska, kisebb számban hal, béka, kígyó. A szárazságban kiégett gyepeken tehát a gólyák találhattak maguknak elegendő mennyiségű élelmet.

A hazai fehér gólyák költési időszaka az extrém aszály ellenére is átlagos sikert hozott (Forrás: pixabay.com)

A természetvédők mindemellett arra is felhívták a figyelmet, hogy tavaly elmaradtak a májusi, júniusi hűvösebb, esős időszakok, amik során a fiókák tömegesen megfázhattak és elpusztulhattak volna. Ez pedig ellensúlyozta az aszály okozta nehézségeket.

A sikertelen párok aránya 17% volt, az összes költőpárra számított fiókaszám pedig 2,33 értéket mutatott

– számolt be a konkrét adatokról az MME.

A közlemény arra is kitért egyébként, hogy a legtöbb agrártájhoz kötődő madárfajjal ellentétben a fehér gólyák populációcsökkenése az elmúlt néhány években megállt. Jó lenne a fecskék kapcsán is hasonló információkról beszámolni a ZÖLDÍTŐ rovatunkban.

A vizes élőhelyek fontosságára hívja fel a figyelmet az év madara

Biztosan sokan hallottak már arról, hogy a 2023-as év madara a barkóscinege lett. A faj egész életét a természetes és a mesterséges vizek széles nádasaiban, gyékényeseiben tölti, így nem számít klasszikus madárnak az agrártájakon. Az új támogatási rendszer kapcsán ugyanakkor érdemes beszélni róla, hiszen csökkenő állományának előnyös lehet, hogy a Közös Agrárpolitika új szabályrendszere szerint többek között a nádasok, nádfoltok is támogathatóvá válnak, így a termelőknek innentől kezdve nem érdekük minden áron feltörni, megszüntetni ezeket a vizes élőhelyeket. A kényszerhasznosítás esetleges csökkenése pedig nagy lehetőségeket rejthet az év madara számára is.

A 2023-as év madara a barkóscinege (Forrás: Kókay Márton, MME)

Az MME szerint

a melegedő és szárazodó klíma különösen kedvezőtlen kilátásokat jelent a vizes élőhelyekre, így a barkóscinege élőhelyét jelentő nádasokra is. Ezeket azonban napjainkban még közvetlenebbül fenyegeti a nádasok parti beruházásokhoz köthető illegális vagy nemtörődöm irtása, illetve a nem megfelelően végzett nádaratás.

A barkós cinege egyébként eurázsiai elterjedésű madár, Európa a faj elterjedési területének csak mintegy 15 százalékát teszi ki. Világállománya 1,5-3 millió pár, az európai 232-437 ezer, a hazai 5 400-6 300 pár közé becsülhető. Védett, természetvédelmi értéke 50 000 Ft. Nem vonul. Fészeképítési sajátosságának köszönhetően költése segíthető varsababák, nádkontyok kialakításával – hívta fel a figyelmet az egyesület.

Japán lonc tavasszal: így készítsük elő a támrendszert!

2025. március 30. 11:10

A japán lonc természetéből fakadóan indás növekedésű, ezért csak akkor mutatja meg teljes szépségét, ha van mihez kapaszkodnia. Egy megfelelően kialakított támrendszer nemcsak támaszt nyújt a növénynek, hanem segíti annak formás növekedését is.

A vadvirágokat érdemes most elvetni a fenntartható kerthez

2025. március 30. 05:40

A vadvirágok vetése első gondolatra egyszerű lehet, hiszen csak elszórjuk a magjaikat a gyepbe és kész is, hiszen a természet is így tesz. Bár nem járunk messze az igazságtól, de ez azért csak részben fedi a valóságot!

Tavaszi átállás: így szoktassuk ki növényeinket a kertbe!

2025. március 29. 16:10

Minden fagyokra érzékeny, bent teleltetett növény számára fontos a megfelelő akklimatizálás és gondozás az első hetekben a kihelyezést megelőzően.

Vegyeságyás: amikor nem a nagykönyv szerint készül el egy kert

2025. március 29. 05:40

A vegyeságyások lényege, hogy kombináljuk a hasznos növényeket a dísznövényekkel, és mégis egy állandóan jól kinéző alkotás a végeredmény.

A biológiai sokféleséget védő koalícióhoz csatlakozott a MATE

2021. június 24. 10:02

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) első magyar és a világ negyedik felsőoktatási intézményeként kapcsolódott az „Együtt a biológiai sokféleségért!” nemzetközi koalícióhoz.

A biodiverzitás tanyája

2021. április 11. 07:24

A Kerekegyháza határában fekvő Rendek Ökogazdaságban nemcsak beszélnek a biodiverzitásról, a fenntarthatóságról, a harmóniáról, hanem eszerint élnek és termelnek… A sünöknek gallyakból készítenek menedéket, a méheknek korhadt rönköket hagynak, miközben a mangalicáknak, rackáknak és tyúkoknak aranyélete van.

Házikert Képgaléria

A temetők a természet számára is teret adnak még egy világvárosban is - természet és történelem a párizsi Père Lachaise temetőben

2023. augusztus 23. 05:40

A temetők a sűrűn beépített városi környezetben a zöldfelületrendszer vagy ma, a „divatosabb” kifejezéssel élve, a zöldinfrastruktúra fontos elemét jelentik/jelenthetik.

Ökológiai folyosók, nagyragadozók a Kárpátok régiójában

2019. november 8. 04:36

A ConnectGREEN projekt a Kárpátok régiójára fókuszál, amely Európa egyik legnagyobb nagyragadozó állományának ad otthont. A projekt célja feltérképezni a potenciális ökológiai folyosókat a magterületek között és három célterületen helyreállítani a kapcsolatokat.