32℃ 20℃
július 23. Lenke, Brigitta, Apollinár
Házikert

Crocosmia: így ültessük a mesés szépségéért!

Agrofórum Online

A sárfányfű vagy hivatalos nevén a Crocosmia egy újra felfedezett szépség az évelőket kedvelők körében.

A sáfrányfű egy piros, narancssárga, sárga virágú évelő, mely nyáron nyílik és élénkzöld levelei kard alakban díszítik a kertünket. Jellegzetes virágformája miatt lett újra felfedezett. Eredetileg dél-afrikai növény, így sok fényt igényel, napos helyre kell ültetni és igényeinek többi összetevőjében is az eredeti élőhelyét érdemes figyelembe venni.

Összeültetéseknél is nagyon szépen mutat a sédbúza és a kékperje között. Magassága fajtánként eltérő: 30-100 cm magasságig többféle létezik.

Őszi ültetésű hagymás növény

Bár most írunk róla, hiszen virágozni most virágzik, de hagymáját ősszel ültessül olyan helyre, ahol a tél során nem tud kifagyni. A kifagyás leggyakoribb oka a magas talajnedvesség, így egy melegebb és szárazabb helyre ültessük elsősorban.

Ha mégis leveles, kihajtott növényt vásárolunk, akkor azt még a nyár elején érdemes ültetni ahhoz, hogy a nyár közepén-végén szép legyen.

TIPP: Ha választani kéne, akkor cserepesen vásárolnám még gyakorlott kertészként is, mert könnyebb megtartani a már megerősödött növényeket.

crocosmia
Jellegzetes virágformája miatt lett újra felfedezett a Crocosmia (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/termeszet-kert-ret-gyar-6092815/)

Mint egy frézia, csak mégsem

Egy tő akár 20 virágot is hozhat, virága a fréziára emlékeztet, de színeiben eltérő attól, például a kékes árnyalatok hiányoznak belőle.

Egzotikus látványt nyújt, így ha impozáns kertre vágyunk, akkor pár foltba érdemes ültetni. Főleg akkor mutat igazán szépen, ha nagyobb foltba ültetjük, mert így elvirágzás előtt és után is mutatósak lesznek a kardformájú levelek.

Mivel mutat jól a Crocosmia?

Mivel alapvetően a meleg, vöröses színárnyalatokban kapható, így kontrasztszínei a kékek, citromsárgák vagy mélybordó, szinte fekete levelek és virágok lehetnek.

Crocosmia igénye. Mi a szép virágzás titka?

A tápdús talajokat kedveli, így ha gyenge a kertünk talaja, akkor mindenképpen gondoskodjunk a tápanyagozásról a Crocosmia esetében. Emellett a jó vízáteresztő-képességű talajokban fejlődik szépen, így a vályogtalajokra például nem lesz ideális. Környezetét ilyen esetben lazítsuk komposzttal vagy homokkal!

Hogyan teleltessük a gumóit? Kell egyáltalán teleltetni?

Újra elővenném az eredeti élőhely ismeretét és azt, hogy sokkal stabilabban megnevelhető növény, ha cserepesen ültetjük ki a kertbe. A gumókat célszerű felszedni ősszel, mert a nagyon fagyos teleken kifagyhat.

Száraz, hűvös és fagymentes helyen teleltessük a kiszedett gumókat, nem kell homokba tenni, de nem árthat nekik.

Ezektől a fáktól lesz élhető a kert a hőségben

2025. július 22. 14:10

Egy jól megválasztott fa nemcsak árnyékot nyújt, hanem javítja a kert mikroklímáját, és hosszú távon is komfortosabbá teszi a környezetünket.

Sziklakertet építene? – Ez a siker titka!

2025. július 21. 16:10

A sziklakert nemcsak látványos, de praktikus megoldás is lejtős területen. Mutatjuk, mire kell figyelnie, ha belevág!

Miért praktikusak az akkus kerti gépek?

2025. július 21. 05:40

Cikkünkben bemutatjuk, miért érdemes akkus gépekre váltani, és milyen előnyöket kínálnak a hagyományos benzines vagy vezetékes változatokkal szemben.

A nyári orgona csapda lenne a pillangóknak?

2025. július 20. 14:10

A nyári orgona nem káros a pillangókra – sőt! Mutatjuk, hogyan tehet kertjével a beporzók és a hernyók jólétéért egyaránt.

Ezt a földet választottam I. rész

2019. szeptember 15. 07:38

Milyen a jó minőségű virágföld? Miért szükséges ültetés után már pár héttel gondoskodni a növény tápanyag-utánpótlásáról? Milyen tulajdonságot takar a virágföldek ’A’, ’B’ és ’C’ jelölése?

Elkészült az európai talajok sótartalomtérképe

2025. március 10. 13:10

Csaknem 20 ezer feltalajminta elemzése nyomán készítették el Európa talajainak sótartalomtérképét egy nemzetközi kutatás során.

Talaj, klíma, agrotechnika

2018. november 28. 04:36

A szántóföldi növénytermesztést hatalmas változások jellemezték az elmúlt évtizedekben. Új fajták, hibridek jelentek meg, a vetőmag-előállítás minőségi színvonalon valósul meg hazánkban. Ugyancsak hatalmas változások következtek be az agrotechnikai elemekben is. A szántóföldi növénytermesztés biológiai alapjainak és agrotechnikai elemeinek forradalmi változása mellett az ökológiai feltételek azok, amelyek standardok maradtak, ill. azok csak korlátozott mértékben befolyásolhatók.

Szemléletváltó és hiánypótló kiadvány jelent meg a talajélet témakörében

2020. szeptember 25. 04:38

A Phylazonit gondozásában megjelent Varga Sándor – A talajtermékenység mikrobiológiai alapjai és lehetőségei című szakkönyve.