Házikert

Crocosmia: így ültessük a mesés szépségéért!

Agrofórum Online

A sárfányfű vagy hivatalos nevén a Crocosmia egy újra felfedezett szépség az évelőket kedvelők körében.

A sáfrányfű egy piros, narancssárga, sárga virágú évelő, mely nyáron nyílik és élénkzöld levelei kard alakban díszítik a kertünket. Jellegzetes virágformája miatt lett újra felfedezett. Eredetileg dél-afrikai növény, így sok fényt igényel, napos helyre kell ültetni és igényeinek többi összetevőjében is az eredeti élőhelyét érdemes figyelembe venni.

Összeültetéseknél is nagyon szépen mutat a sédbúza és a kékperje között. Magassága fajtánként eltérő: 30-100 cm magasságig többféle létezik.

Őszi ültetésű hagymás növény

Bár most írunk róla, hiszen virágozni most virágzik, de hagymáját ősszel ültessül olyan helyre, ahol a tél során nem tud kifagyni. A kifagyás leggyakoribb oka a magas talajnedvesség, így egy melegebb és szárazabb helyre ültessük elsősorban.

Ha mégis leveles, kihajtott növényt vásárolunk, akkor azt még a nyár elején érdemes ültetni ahhoz, hogy a nyár közepén-végén szép legyen.

TIPP: Ha választani kéne, akkor cserepesen vásárolnám még gyakorlott kertészként is, mert könnyebb megtartani a már megerősödött növényeket.

crocosmia
Jellegzetes virágformája miatt lett újra felfedezett a Crocosmia (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/termeszet-kert-ret-gyar-6092815/)

Mint egy frézia, csak mégsem

Egy tő akár 20 virágot is hozhat, virága a fréziára emlékeztet, de színeiben eltérő attól, például a kékes árnyalatok hiányoznak belőle.

Egzotikus látványt nyújt, így ha impozáns kertre vágyunk, akkor pár foltba érdemes ültetni. Főleg akkor mutat igazán szépen, ha nagyobb foltba ültetjük, mert így elvirágzás előtt és után is mutatósak lesznek a kardformájú levelek.

Mivel mutat jól a Crocosmia?

Mivel alapvetően a meleg, vöröses színárnyalatokban kapható, így kontrasztszínei a kékek, citromsárgák vagy mélybordó, szinte fekete levelek és virágok lehetnek.

Crocosmia igénye. Mi a szép virágzás titka?

A tápdús talajokat kedveli, így ha gyenge a kertünk talaja, akkor mindenképpen gondoskodjunk a tápanyagozásról a Crocosmia esetében. Emellett a jó vízáteresztő-képességű talajokban fejlődik szépen, így a vályogtalajokra például nem lesz ideális. Környezetét ilyen esetben lazítsuk komposzttal vagy homokkal!

Hogyan teleltessük a gumóit? Kell egyáltalán teleltetni?

Újra elővenném az eredeti élőhely ismeretét és azt, hogy sokkal stabilabban megnevelhető növény, ha cserepesen ültetjük ki a kertbe. A gumókat célszerű felszedni ősszel, mert a nagyon fagyos teleken kifagyhat.

Száraz, hűvös és fagymentes helyen teleltessük a kiszedett gumókat, nem kell homokba tenni, de nem árthat nekik.

A legjobb bangiták, amiket érdemes minden kertbe ültetni

2025. május 19. 05:40

Ha megbízható, mégis látványos növényt keres, amely kevés gondozással is jól fejlődik, a bangiták között biztosan talál megfelelő fajtát.

Ne tévessze össze: így különbözik az indiai szamóca!

2025. május 18. 11:10

Első pillantásra földi epernek tűnik, valójában azonban egy dísznövény, amely gyakran összezavarja a kertbarátokat. Az indai szamóca Ázsiából származó, terjedő tövű évelő növény.

Felkopaszodott a jukka? Mit tehetünk vele?

2025. május 18. 05:40

Előfordulhat, hogy a jukka alulról felkopaszodik: levelei elsárgulnak, lehullanak. Nem kell azonnal megválni tőle - megfelelő beavatkozással megfiatalítható.

Lóhere: bosszantó gyom vagy zöld szövetséges?

2025. május 17. 13:10

Ha lóherét lát felbukkanni a kertjében, az nem feltétlenül rossz jel – sőt, bizonyos szempontból egyenesen ajándék a talajnak.

Telepítsünk sövényt!

2019. június 7. 05:36

Hogyan kezdjünk neki egy térelválasztó vagy a kíváncsi szemek elől jótékonyan takaró, természetes sövényfal létrehozásához? Milyen növényfajok/fajták közül választhatunk? Hogyan ültessük el a növényeket? Mire kell feltétlen odafigyelnünk a növények gondozásánál?

Intenzív talajélet nélkül nincs hatékony növénytermesztés, avagy a baktériumkészítmények szerepe a szárbontásban!

2019. október 9. 08:06

A szántóföldön termesztett növénykultúrák betakarított termése a teljes növényi biomassza kevesebb, mint 50%-a. A fennmaradó nagyobb rész melléktermék, melynek jelentősebb része nem kerül vissza a talajba. A gabonafélék, ipari és takarmánynövények gyökér és szármaradványa átlagosan a 8-10 tonnát is elérheti hektáronként.

Szemléletváltó és hiánypótló kiadvány jelent meg a talajélet témakörében

2020. szeptember 25. 04:38

A Phylazonit gondozásában megjelent Varga Sándor – A talajtermékenység mikrobiológiai alapjai és lehetőségei című szakkönyve.

Amiről a talajszelvények mesélnek

2024. március 26. 08:10

A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, valamint az AKIT Nyíregyházi Kutatóintézete is csatlakozott a Magyar Talajtani Társaság ,,A talaj élete – amit egy szelvény el tud mondani magáról" elnevezésű országos figyelemfelkeltő akciójához.