30℃ 20℃
július 21. Dániel, Daniella, Lőrinc
Házikert

Csigariasztó növények valóban léteznek?

Agrofórum Online

Ha belegondolok a saját kertünk növényeibe, nehéz olyan növényeket felsorolni, melyek valóban csigariasztók lennének. Vettem én már mindenféle növénykeveréket ehhez, talán az elsők között volt, amit lerágtak. Nézzük sorra a tapasztalatokat!

A házas és a házatlan csigák ugyanúgy bosszantóak tudnak lenni és nagyon hasonló a probléma is, amit okoznak. A házas csigákkal azért nehezebb, mert szárazság idején nagyon elbújva, a csigaházukba rejtőzve élnek, és így főleg esős időben lehet őket rajtakapni a csintalanságon.

Egy ideje nyomozom a hatékony csiga elleni megoldásokat, ráadásul sok helyen olvastam a csigák jó oldaláról is, mint a nagy óriáscsiga a tavakban kieszegeti az algát is, ami még hasznunkra is van.

Egyes csigafajok csak az elhalt növényi részeket eszik és gyakran csigatojással is táplálkoznak.

Többségüknek kedvenc csemegéjük közé tartoznak az ínycsiklandozó palánták, az évelő szarkalábak, a fukszia, a csillagfürt, a legényvirág, és a lista igen hosszú, legutóbb a karalábéleveleimet falták fel úgy, hogy egyik nap volt, reggelre már csak a csonk maradt.

Ekkor kezdtem el tesztelni a rézhálót, rézdrótot is ellenük, mert nem volt elég hatékony a faforgácsos talajtakarás a magaságyásaimban.

Nézzük viszont a távoltartó növényeket!

A sarkantyúka egy olyan egynyári növényünk, melynek levelei igen keserűek és keserű illatot is árasztanak, így távol tartják a csigákat az ágyásunktól. Ültessünk belőle jó sokat! – Írja a legtöbb oldal. De mi a tapasztalat?

A sarkantyúkát rendre imádják viszont a földibolhák, így ne felejtsük el gyakran öntözni az ágyást, amibe ültettünk sarkantyúkát, mert hamar, ha nem is a csigák, de a földibolhák áldozata lesz a veteményesünk!

A házas és a házatlan csigák ugyanúgy bosszantóak tudnak lenni és nagyon hasonló a probléma is, amit okoznak (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/ut-allat-orolt-barna-320956/)

A lángvirág nagy kedvencem, gyakori vendég a virágágyásaimban, és mivel pillangó- és méhecskecsalogató növény, így a veteményben is mindig helyet kap. A csigákat szintén illatos virágaival és leveleivel taszítja. Sokféle színben kapható, érdemes kísérletezni vele!

A tapasztalat azt mutatja a kertészetünkben, hogy amelyik ágyásban gyakori vendég a cickafark, ott a csigák is gyérebben jelennek meg, még eső után is. Egyrészt a virágzat és a levélzet is elég érdes, nem kedvence a csigáknak, de illatát tekintve is jellegzetesen kesernyés.

Valóban nem szeretik a keserű növényeket a csigák?

Annyiszor írtam már le a keserű illatanyagot csak ebben a cikkben, hogy jogos a kérdés, hogy vajon minden keserű növényt utálnak? Tegyük a szívünkre a kezünket: melyik fejes salátánk támasztaná ezt alá? Valószínűleg egyik sem, mert a csigáknál nem minden keserűanyag mumus, a körömvirágra is gond nélkül rámennek falatozni, pedig szintén erőteljes illatú és keserűanyagokban gazdag.

Összetettebb a kérdés, mint gondoljuk

A csigáknak akadálypályát kell építeni ahhoz, hogy ne kedveljenek egy helyet. Ez elérhető a levelek szőrözöttségével, vagy akár sűrűségével ugyanúgy, ami miatt a faforgács és a vastag mulcsréteg is bevált praktika ellenük.

Sziklakertet építene? – Ez a siker titka!

2025. július 21. 16:10

A sziklakert nemcsak látványos, de praktikus megoldás is lejtős területen. Mutatjuk, mire kell figyelnie, ha belevág!

Miért praktikusak az akkus kerti gépek?

2025. július 21. 05:40

Cikkünkben bemutatjuk, miért érdemes akkus gépekre váltani, és milyen előnyöket kínálnak a hagyományos benzines vagy vezetékes változatokkal szemben.

A nyári orgona csapda lenne a pillangóknak?

2025. július 20. 14:10

A nyári orgona nem káros a pillangókra – sőt! Mutatjuk, hogyan tehet kertjével a beporzók és a hernyók jólétéért egyaránt.

Zöldség- és gyümölcskavalkád: mit szedhetünk júliusban?

2025. július 19. 16:10

A júliusi kert a bőség időszaka: napról napra újabb zöldségek és gyümölcsök érnek be. Megmutatjuk, mit és hogyan érdemes most betakarítani.

Fehéredik a szobanövény földje? - Íme a megoldás!

2023. január 5. 05:37

A téli időszak egyik gyakori problémája, amikor a szobanövények cserepében a talaj elkezd fehéredni, penészes lesz. Ennek több oka is van, így ennek jártunk utána kertész szemmel.

Örökké zölden – örökzöld növényeink gondozása és védelme hónapról hónapra III. rész

2018. május 31. 05:30

A tavasz végi és nyári hónapokban fokozottan kell ügyelnünk az örökzöld növényeinket fertőző kórokozókra.

Citrusok nyomában: a petitgraintől az édesnarancsig

2023. február 6. 05:37

Most a citrusfélékről lesz szó, hogy melyik elnevezés mit is takar, és honnan ismerhetjük fel a különböző növényeket?

Mennyire ismerjük a saját kertünk talaját?

2023. március 22. 10:36

A kerttervezés és a kerti ténykedés első lépése az, hogy ismerjük meg a kertünk talaját, ismerjük meg, hogy valójában mibe fogunk ültetni.