Házikert

Darázsveszély a kertben – és a megoldások

Agrofórum Online

Bár a szakkönyvek szerint nem veszélyesek ránk nézve, és könnyen távol tarthatók a kertektől, a darazsak évről évre egyre több embert csípnek meg. A csípés több mint kellemetlen, hiszen ha meg is ússzuk az allergiás rohamot, a seb és a körülötte kialakuló gyulladt duzzanat napokig égő fájdalmat okoz, majd viszket, fáj, húzódik. De nincs mit tenni, és a méreganyagok kiürüléséhez olykor egy hét is kevés.

Léteznek ugyan darázscsapdák és különféle irtószerek, de mivel beporzókról van szó, jobb természetes módszereket választani arra, hogy távol tartsuk őket a kertünkből. Kiváltképp, ha kisgyermekek vagy idősek élnek a családban.

Nem árt azonban tudni, hogy a darazsak emlékeznek, és ha el is űzzük őket, a következő évben visszatérnek ugyanarra a helyre, ahol előzőleg megtelepedtek.

Ez azonban nem valamiféle emberi memóriára hajazó dolog, sokkal inkább a feromonokról szól. Ezeket érzik meg, akár egy év távlatából is, hacsak nem nyomjuk el olyan házi tisztítószerekkel, mint például a citromlé és az ecet. No, de most lássuk azokat a természetes megoldásokat, amelyek segíthetnek abban, hogy a darazsak máshol fészkeljenek meg.

Építsünk házi darázscsapdát

Bár a kertészeti áruházakban készen is lehet kapni, elkészíteni sem bonyolult a darázscsapdát. Mindössze egy vizes flakon kell hozzá, amelybe olyan levet töltünk, amit a darazsak igazán kedvelnek.

Előzőleg a flakon tetejét (a felső egyharmadát) le kell vágni, és kupak nélkül, fejjel lefelé az alsó részbe nyomi. Ezután töltjük bele a levet, ami lehet cukros víz, sör, üdítő – mindaz, ami általában a teraszunkra, az asztalon maradt innivalókra is odacsalogatja a darazsakat.

A palackot célszerű a kertben olyan helyre elhelyezni, ahol keveset járunk.

Készítsünk illóolaj-keveréket

A darazsakat taszítják az erős illatok, kiváltképp a citromfű és a szegfűszeg illatát nem szívelik. Egy szórófejes flakonba töltsünk vizet, ebbe cseppentsünk jócskán az illóolajokból, plusz tehetünk bele mosogatószert, esetleg ecetet is, és rázzuk jól össze.

Ezzel lehet lepermetezni a már megépült darázsfészket – nagyon óvatosan, mert ha megneszelik a darazsak a támadásunkat, rosszul járhatunk. Akkor érdemes permetezni, amikor nincs már forgalom, az őszi-téli időszakban. De ha tartunk a darazsaktól, jobb, ha erre a feladatra szakembert hívunk, akkor biztos nem történhet baj.

Kerüljön kukába a szemét

A nyári asztalokon, a kertekben és a teraszokon gyakran maradnak ételmaradékok, amik mágnesként vonzzák a darazsakat. Tálalás előtt fedővel fedjük le az ételeket, az étkezések után pedig pakoljuk el (mossuk el) a koszos edényeket, tányérokat, poharakat, ne maradjon semmi az asztalon.

Ha mégis kint maradunk még a teraszon, érdemes fedeles poharat használni, különben a darazsak belemásznak a poharakba, dobozos üdítőkbe és a sörösüvegekbe. A grillsütőt is le kell takarítani használat után és lefedni, különben megszállják a darazsak a rácsokra ragadt ételmaradékokat.

Legyen zárva minden kuka

A kukákat mindig zárva kell tartani, különben odagyűlnek a darazsak, kiváltképp, ha édes dinnyehéjakat, fagylaltos dobozokat dobtunk bele. A kukákat egyébként is célszerű rendszeresen kitakarítani, de a nyári időszakban a heti átslagozás, fertőtlenítés melegen ajánlott, ezzel is elkerülhető, hogy darazsakat vonzzunk a házunk és a kertünk közelébe. A szemeteket mindig lezárt nejlonzsákokban, szelektíven dobjuk a kukákba.

Tömjük ki a repedéseket

A darazsak szeretik a tetőszerkezetben kialakuló repedéseket, a lambéria elöregedett részeiben keletkező odúkat, de a beton repedéseibe is beköltöznek, ezért érdemes ezeket kijavítani, kitömni, hogy ezzel megakadályozzuk az esetleges fészeképítést. Ezt sem nyáron, hanem ősszel/télen érdemes elvégezni.

Ültessünk darázstaszító növényeket

Vannak növények, amelyek illata taszító hatással van a darazsakra. Ezeket érdemes a bejárati ajtó és az ablakok környékére ültetni, hogy elkerüljük a hívatlan látogatókat. A legjobb darázstaszító növények közé tartozik a fodormenta, a kakukkfű, az eukaliptusz, a bazsalikom, a babérlevél és a citromfű, a virágos növények közül pedig a muskátli és a büdöske.

Fanyarka a kertben: miért érdemes ültetni?

2025. május 22. 05:40

Különleges megjelenésével, ízletes termésével és igénytelenségével kiváló választás lehet a fanyarka azok számára, akik egy könnyen gondozható, de sokoldalú növénnyel szeretnék gazdagítani kertjüket.

Szeder a kertben: bő termés kevés gondozással

2025. május 21. 13:10

A szeder nemcsak ízletes és egészséges gyümölcs, hanem látványos és könnyen termeszthető növény is – ideális választás házikertbe.

Uborka termesztése kezdőknek: amit a vetésről tudni kell

2025. május 20. 13:10

Az uborka az egyik legnépszerűbb zöldség a házikertben. Bár vetése egyszerű feladatnak tűnhet, a sikerhez nem elég csak elhinteni a magokat.

Lehet hazánkban teát termeszteni?

2025. május 20. 05:40

Vajon lehetséges-e hazánkban eredményesen teát termeszteni? Varga Marianna, magyar teanagykövetet kérdeztük.

Természetes megoldás a pusztító poloskák ellen

2023. február 1. 12:45

A Koppert sikeresen tenyésztett Trissolcus basalis parazita darazsakat kereskedelmi mennyiségben. Ezek az állatok hatékony eredményeket mutattak a zöld vándorpoloska (Nezara viridula) elleni megelőző és enyhe gyógyító védekezésben.

A rhizopuszos rothadás és következményei

2019. szeptember 4. 14:38

A Rhizopus gombák fertőzése a növény víztartalmától és az időjárási tényezőktől függően okozhat nedves rothadást vagy száraz korhadást is. A rhizopuszos rothadás során alapvetően alkoholos erjedés megy végbe a behatolt kórokozó tevékenységének következtében.

Hogyan lehet védekezni a darazsak ellen a fügénél?

2024. április 5. 04:37

Tavaly ellepték a fügét a darazsak, a terméseket károsították. Mit tehetek ellenük? Hogyan védhetem meg a termést?

Hogyan előzzük meg a darázskárt a szőlőben?

2018. augusztus 24. 07:49

F. Géza kérdése: Még nem szeretnénk szüretelni, de egyre inkább lepik a darazsak a szőlőt, utána más rovarok is megjelennek. Mit lehet tenni ellenük?