Nagyvilág

Egyre tiszavirág életűbbek a méhek

Agrofórum Online

A Marylandi Egyetem entomológusainak új tanulmánya szerint a laboratóriumi környezetben tartott mézelő méhek élettartama 50%-kal csökkent a ’70-es években tapasztaltakhoz képest.

A méhcsaládok kiöregedése természetes jelenség a méhészetben. Az elmúlt évtizedben azonban az amerikai méhészek jelentős veszteségekről számoltak be. Megértendő az okokat, a kutatók a környezeti stresszhatásokat, a betegségeket, a parazitákat, a növényvédőszer-kitettséget és a táplálkozási tényezőket is figyelembe vették.

Ez az első olyan tanulmány, amely kimutatja a mézelő méhek élettartamának általános rövidülését, amely – a kutatás alapján – potenciálisan független a környezeti stressztényezőktől, és arra utal, hogy a genetika jelentősen befolyásolhatja a méhészeti ágazatban megfigyelhető általánosabb tendenciákat.

Anthony Nearman, a tanulmány első szerzőjének véleménye szerint először akkor figyelt fel az élettartam csökkenésére, amikor Dennis van Engelsdorp entomológussal közösen tanulmányt folytatott a felnőtt méhek laboratóriumi nevelésének szabványosított protokolljairól. Korábbi tanulmányokat megismételve a kutatók álcákat gyűjtöttek a kaptárakból. A fiatal egyedek kikelését követően 24 óra elteltével a méhek inkubátorba kerültek, majd a kifejlett egyedeket speciális ketrecekben tartották.

A kutatók megfigyelték, hogy – függetlenül az étrendtől – a laboratóriumban nevelt, és ketrecben tartott méhek átlagos élettartama az 1970-es években tapasztalt élettartam felére csökkent (ma 17,7 nap, míg az 1970-es években 34,3 nap volt).

Amikor a kutatócsoport ,,lemodellezte” az élettartam 50%-os csökkenésének hatását egy olyan méhészetre, ahol a kipusztuló méhcsaládokat évente pótolják, a kapott veszteségek aránya 33% körüli volt, ami valóban tükrözte a méhészek által az elmúlt 14 évben jelentett, 30-40%-os átlagos éves veszteségeket.

A kutatók következő lépése az lesz, hogy összehasonlítsák a mézelő méhek élettartamának tendenciáit az Egyesült Államokban és más országokban. Ha eltéréseket találnak az élettartam-adatokban, akkor olyan, lehetséges kiváltó tényezőket vizsgálnak majd, mint például a genetika, a növényvédőszer-használat és a vírusok jelenléte a helyi méhállományokban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Séta a múltban: az Alcsúti Arborétum példája

2025. január 15. 15:10

A látogatók élményszerűen tapasztalhatják meg a történeti kertek jelenkori, valamint egykori állapotát egyaránt.

Osztrák erdészeti napok Eisenstadtban

2025. január 11. 15:10

Kevés olyan színvonalas erdészeti szakkiállítás színezi az európai palettát, mint a tavaly, immár másodszorra megrendezett Osztrák Erdészeti Napok Eisenstadtban.

Szinte lehetetlen lesz hosszú távon fenntartani az alföldi erdőket

2025. január 7. 11:40

2024 nyara hazánkban és globálisan is a legmelegebb a mérések kezdete óta. A nyári középhőmérséklet 2,7 fokkal haladta meg az 1991-2020-as átlagot.

A világ legdrágább szobanövényei

2024. december 17. 08:10

Vannak olyan szobanövények, amelyek sokkolóan magas árral rendelkeznek. Vajon miért kerülnek olyan sokba egyes növények? Melyek ezek?

Miért növekedhet a poloskák száma olyan helyeken, ahol soha nem voltak korábban?

2023. július 14. 09:10

A poloskák Kelet-Ázsiában őshonosak, majd első ízben körülbelül 20 évvel ezelőtt Pennsylvania területén észlelték őket. Azóta az egész USA-ban elterjedtek, de leginkább az ország közép-atlanti részén, a középnyugati részeken és a nyugati parton koncentrálódnak – és itt is okozzák a legtöbb problémát.

Enyhén drágult a kukorica világpiaci ára

2019. július 24. 04:37

Emelkedett a kukorica ára azt követően, hogy az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) közölte, hogy a kukoricatermés elmaradhat a várakozásoktól.

Precíziós nitrogénkijuttatás az amerikai kukoricaövezetben

2019. május 16. 10:17

A rossz minőségű területeken a műtrágyázást el kell kerülni, amelyeket gazdasági szempontból is inkább megéri természetvédelmi gyepekként hasznosítani, vagy évelő bioenergia növények termesztésére fordítani.

Rekordszinten az amerikai agrárexport

2020. november 26. 06:47

A szójabab exportját az aktuális pénzügyi évben rekordszintű, 26,3 milliárd dollárra ugorhat.