Házikert

Minél több zöldfelületet kell kialakítani a városokban

Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezete – Sajtóközlemény

2021-ben indult a ”Több Zöld Várost Európának” nemzetközi kampány, melynek célja, hogy megnyerje az önkormányzatok képviselőit, várostervezőket, ingatlanfejlesztőket és a zöldfelületek kialakításáért felelős politikusokat, szakembereket minél több városi zöldfelület kialakításához és fenntartásához.

A népszerűsítő programot az Európai Faiskolák Szövetsége (ENA-European Nurserystock Association) és tizenhárom tagszervezete – magyar részről a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezete kezdeményezte.

A kampány öt fő témakört érint:

  • klímaváltozás,
  • egészség és jóllét,
  • gazdaság,
  • biodiverzitás,
  • társadalmi kohézió.

Az érdeklődők a kezdeményezés honlapján, illetve közösségi oldalán olvashatják el a kampány szakmai anyagait.

Az elmúlt két évben az ország több vármegyéjében rendeztek olyan konferenciát, mely a zöldfelület fejlesztés és fenntartás éghajlatváltozásokkal összefüggő hazai és nemzetközi gondjairól, a lehetséges megoldásokról és újításokról, a zöldfelületnek az egészségmegőrzésben betöltött kiemelkedő szerepéről szólt. Az előadások részletesen tárgyalták egyebek között a Green City alapelveken működő zöldfelület-fejlesztés témakörét, a városi zöldfelületeken a biodiverzitás fontosságát, a zöldtetők és zöldfalak szerepét a városi vízkezelésben.

Az Európa Zöld Városa verseny hazai fordulóját 2021-ben Kaposvár „Okos park a belváros szívében”, 2022-ben Budapest XIII. ker. „Vizafogó park” projekt nyerte.

„Faápolási kézikönyv” és „Green City, zöldebb, egészségesebb városokért” címmel jelentek meg a Magyar Díszkertészek Szakmai Szervezete kiadványai, amelyek olvashatóak a honlapon is. Számos alkalommal önkormányzati képviselőknek is tartottak tájékoztató előadásokat.

A „Több Zöld Várost Európának” hazai rendezvényeinek témáiról, a zöldfelület fejlesztések eredményeiről országosan megjelenő lapokban és online felületeken is tájékoztatták a lakosságot, hogy minél szélesebb réteg figyelmét felhívják a téma fontosságára. 

A kampány 2023-ban is folytatódik, egy élhetőbb, zöldebb jövő érdekében! 

Túl sok a levél, kevés a füge? – így alakítsa a koronát nyáron!

2025. július 13. 13:10

A túlburjánzó fügelomb nyáron a termést is visszavetheti – mutatjuk, hogyan érdemes alakítani a koronát a jobb hozamért.

Nyári metszés – a júliusi kert karbantartása

2025. július 13. 08:10

A nyári metszés nemcsak esztétikai kérdés – segíti a növények egészségét, terméshozamát és ellenálló képességét is a forróságban.

Sövénynyírás, ahogy a profik csinálják

2025. július 10. 08:10

Szeretné, hogy sövénye rendezett és egészséges maradjon? Megmutatjuk az ideális időpontot, technikát és eszközöket is!

Leander ápolása júliusban – tippek a bőséges virágzáshoz

2025. július 9. 08:10

A leander júliusban virágzik a legszebben – de ehhez vízre, tápanyagra és figyelmes gondozásra is szüksége van.

Szegletes lednek szerepe klímaváltozásnál

2023. július 19. 16:10

A génmódosítás vagy a célzott nemesítés magában hordozza egy fehérjében gazdag és a szárazságnak ellenálló növény nem mérgező változatának ígéretét.

Vertikális farmok lehetnek az emberiség megmentői

2019. július 17. 08:36

A növényeket termőtalaj nélküli, úgynevezett hidropóniás rendszerek segítségével termesztik, a napfényt pedig ledes világítótestek szimulálják, már-már tökéletesen.

Tanácskozás a kukorica-, a napraforgó- és a szójatermesztés kockázatairól

2019. szeptember 5. 10:21

A kukorica-, a napraforgó- és a szójatermesztés kockázatait elemezték a Debreceni Egyetem agrárkarán a Növénytudományi Intézet szeptember 4-ei tanácskozásán.

Mediterrán körülmények várnak a magyar bortermelőkre?

2021. március 11. 07:17

Míg egyes szőlőfajták, például az olaszrizling, a kadarka vagy a hárslevelű termelése sokkal bizonytalanabbá válik, a vörösborok esetében a minőség és a versenyképesség javulásával is lehet akár számolni.