Házikert

Ez a probléma a festett dísznövényekkel

Agrofórum Online

Számos olyan jeles nap van, például a Valentin-nap, a farsang és a húsvét, amikor a boltok polcai megtelnek festett növényekkel, hol felszívatva festékanyaggal, hol maga a levél van csillámporokkal tarkítva. De mi a bajom ezzel? Elmondom a szakmai érveimet!

A növények ugyanúgy élő szervezetek, mint az emberek vagy az állatok. Megfelelő szervezeti működésükhöz elengedhetetlen sok olyan dolog, ami egyben a tartásukra is vonatkozó elvárás. A légzéshez, fotoszintetizáláshoz, más fejlődési “működésükhöz” megfelelő körülményekre van szükség, és ha ezek gátolva vannak, akkor az a növény pusztulásához is vezethet.

Érzékenység a festékanyagokra

A festékanyagokból sokféle létezik, amit a legtöbbször a vágott virágok terén látunk és a lepkeorchideák esetében. A szintetikus anyagokkal a legnagyobb probléma, hogy a növényi nedvkeringésre ugyanúgy nincsen jó hatással, mint ahogy állatok vagy emberek esetében is veszélyes lehet. Bekerül a növényi nedvkeringésbe és így sok esetben nemcsak a virágokat színezi el, de a leveleket is, ami viszont a fotoszintézis esetében vet fel érdekes kérdéseket. Mert bár nem felületileg van jelen, látszólag a sejtlégzést nem gátolja, de a színanyagoknak fontos szerepük van a fotoszintézisben, amit itt ebben az esetben bezavar.

A felszívatott festékanyagok egy idő után lebomlanak egyébként, és ha nem pótoljuk után, akkor a virágfejek újra “elszíntelenednek”, pontosabban visszanyerik eredeti színüket.

A virágfelszívatást ne keverjük össze például azzal, amikor vassal és más felvehető fémekkel a hortenziákat kékítjük!

A felületi festés teljesen más!

A kaktuszok, pozsgások egyik nagy dekorálási szokása az, amikor a leveleket teljesen vagy részben festékkel színezik meg. Netán még csillámporba is hempergetik a növényt.

Ezzel még több probléma van, mint a felszívatott festékanyagokkal.

A festékanyagok ekkor beborítják a teljes levél felületet, elzárva a növény légzését és fotoszintetizálását is egyszerre.

Mivel a festékanyagok jól fednek, így a levelek alsó részén a gázcserenyílásokba is belekerülhetnek, ami szintén károsítja a növény párologtatási, légzési folyamatait. Ezt úgy kell elképzelni, mintha nekünk folyamatosan egy zárt, levegőt át nem engedő burokban kéne élnünk és növekednünk.

Egyes festékfajták mondjuk ezt már lehetővé teszik a növény számára, képesek kinőni alóluk, de a legtöbb esetben a felületileg festett növények sajnos csak dekorációnak valók, hosszútávon növényként aligha fognak funkcionálni.

TIPP: Ha ilyen növényt kapunk, akkor kíméletesen próbáljuk meg lemosni a felületi festéket róla, ezzel csak segítjük növényünket.

12 beltéri szobanövény, amelyeket lehetetlen elpusztítani

2025. január 15. 10:10

Lássuk, melyek azok a növények, amelyek képesek túlélni, ha mégsem megy minden úgy a gondozásuk során, ahogy kell!

Így javíthatjuk télen a szobanövényeink védekező képességét

2025. január 15. 07:10

Már egészen egyszerű eszközökkel növelhetjük ellenálló képességüket a betegségekkel és stresszhatásokkal szemben.

Csigák télen a kertünkben? Igen, lehetséges!

2025. január 13. 14:40

A növényevő csigák, például a meztelencsigák kárt tehetnek a zöldségekben, virágokban és egyéb haszonnövényekben.

Klívia: így ápoljuk a gazdag virágzásért!

2025. január 13. 11:10

A klívia kedvelt növény, hiszen a panellakások száraz téli levegőjétől kezdve a családi házak párásabb és hűvösebb helyiségében is tartható.

Mexikói csodahajnalka: ezzel futtassuk be a kerítést!

2023. július 16. 05:37

A mexikói csodahajnalka, ahogyan a neve is mutatja, igazi csoda. Próbáljuk ki, megéri a törődést!

Mitől penészes a mahónia?

2019. március 23. 05:38

K. Attila kérdése: Irodaházunk előtt konténerben nevelt mahónia bokrokon fehér penészes bevonat jelent meg február végén. Nagyon feltűnő. Mi okozhatta?

Évelő dísznövények ültetésének és gondozásának alapszabályai

2019. január 23. 04:37

Az évelő dísznövényeket a türelmetlen, de dolgos kertész hálás barátainak is nevezik: a kiültetésüket követő néhány hónap alatt már színpompás, egészséges állományt képezhetnek. Ehhez viszont körültekintő helyválasztás és hosszú hónapok kitartó gondozása, védelme szükséges. Lássuk, milyen körülményekre figyeljünk, hogy egészséges évelő dísznövények díszítsék a kertünket!

Valentin-napi virág top-lista: rózsa, nárcisz, jácint

2019. február 14. 04:36

A hazai virágüzletek forgalma megduplázódik Valentin-napkor, de még az azt követő pár napban is erős. Az utóbbi években február 14-én – az ilyenkor még külföldről behozott – vörös rózsa mellett egyre több fogyott a piros, pink és bordó színűből, illetve divatba jött a nárcisz és a jácint – derül ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara körképéből.