21℃ 13℃
április 24. György, Fidél, Debóra
Házikert

Ez a probléma a festett dísznövényekkel

Agrofórum Online

Számos olyan jeles nap van, például a Valentin-nap, a farsang és a húsvét, amikor a boltok polcai megtelnek festett növényekkel, hol felszívatva festékanyaggal, hol maga a levél van csillámporokkal tarkítva. De mi a bajom ezzel? Elmondom a szakmai érveimet!

A növények ugyanúgy élő szervezetek, mint az emberek vagy az állatok. Megfelelő szervezeti működésükhöz elengedhetetlen sok olyan dolog, ami egyben a tartásukra is vonatkozó elvárás. A légzéshez, fotoszintetizáláshoz, más fejlődési “működésükhöz” megfelelő körülményekre van szükség, és ha ezek gátolva vannak, akkor az a növény pusztulásához is vezethet.

Érzékenység a festékanyagokra

A festékanyagokból sokféle létezik, amit a legtöbbször a vágott virágok terén látunk és a lepkeorchideák esetében. A szintetikus anyagokkal a legnagyobb probléma, hogy a növényi nedvkeringésre ugyanúgy nincsen jó hatással, mint ahogy állatok vagy emberek esetében is veszélyes lehet. Bekerül a növényi nedvkeringésbe és így sok esetben nemcsak a virágokat színezi el, de a leveleket is, ami viszont a fotoszintézis esetében vet fel érdekes kérdéseket. Mert bár nem felületileg van jelen, látszólag a sejtlégzést nem gátolja, de a színanyagoknak fontos szerepük van a fotoszintézisben, amit itt ebben az esetben bezavar.

A felszívatott festékanyagok egy idő után lebomlanak egyébként, és ha nem pótoljuk után, akkor a virágfejek újra “elszíntelenednek”, pontosabban visszanyerik eredeti színüket.

A virágfelszívatást ne keverjük össze például azzal, amikor vassal és más felvehető fémekkel a hortenziákat kékítjük!

A felületi festés teljesen más!

A kaktuszok, pozsgások egyik nagy dekorálási szokása az, amikor a leveleket teljesen vagy részben festékkel színezik meg. Netán még csillámporba is hempergetik a növényt.

Ezzel még több probléma van, mint a felszívatott festékanyagokkal.

A festékanyagok ekkor beborítják a teljes levél felületet, elzárva a növény légzését és fotoszintetizálását is egyszerre.

Mivel a festékanyagok jól fednek, így a levelek alsó részén a gázcserenyílásokba is belekerülhetnek, ami szintén károsítja a növény párologtatási, légzési folyamatait. Ezt úgy kell elképzelni, mintha nekünk folyamatosan egy zárt, levegőt át nem engedő burokban kéne élnünk és növekednünk.

Egyes festékfajták mondjuk ezt már lehetővé teszik a növény számára, képesek kinőni alóluk, de a legtöbb esetben a felületileg festett növények sajnos csak dekorációnak valók, hosszútávon növényként aligha fognak funkcionálni.

TIPP: Ha ilyen növényt kapunk, akkor kíméletesen próbáljuk meg lemosni a felületi festéket róla, ezzel csak segítjük növényünket.

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Ginkgo biloba a kertbe: így ültessük és gondozzuk a páfrányfenyőt!

2025. április 22. 11:10

A Ginkgo biloba, más néven páfrányfenyő, a világ egyik legrégebbi fafaja, ami jól viseli a városi légszennyezettséget és a talajsótartalom ingadozását is. Ha egyszer meggyökeresedik, az aszályt is könnyedén átvészeli.

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Vágott virágok a kertből

2021. július 17. 06:16

Akár méhbarát, akár lepkebarát kertünk van, vágott virágot a vázákba mindig találhatunk. Lelkünk egészsége szempontjából a vágott virágok ugyanúgy jótékony hatásúak lehetnek, mint a cserepes szobanövények otthonunkba, így mindenképpen megéri egy falat kertet a lakásba is becsempészni.

Több mint 100 éves a világ legidősebb karácsonyi kaktusza

2023. január 15. 06:36

A matuzsálemi kort megélő kaktusz egy magánember tulajdona. Állítólag már a 110. életévét tapossa ez a növény.

Mi károsíthatja a hibiszkuszt?

2020. április 27. 10:51

A kínai rózsának (hibiszkuszanak), több kártevő állata ismert, például levéltetű, takácsatka (1-2 kép). Ez a hibiszkusz takácsatkák szívogatásától szenved (3. kép). A takácsatkák nem válogatósak így a kínai rózsán is megtelepednek. A takácsatkák nagyon kisméretűek, (átlagos testhosszúságuk 0,5 mm) ezért felismerésük nem könnyű.

Durván megviselte a koronavírus a holland virágkertészeteket

2020. május 18. 08:35

Összesen 22 százalékkal zuhant éves alapon a holland virágkertészeteket exportja az új típusú koronavírus terjedése miatt.