Házikert

Ezért ültessük a bőrlevelet ősszel

Agrofórum Online

A bőrlevél (Bergenia) a kiskertek népszerű évelő dísznövénye, amelyet vastag, bőrszerű levelei és színes virágfürtjei tesznek különlegessé. Ideális választás árnyékos vagy félárnyékos kertekbe, ahol talajtakaróként is kiválóan megállja a helyét, ültetésére pedig kiválóan alkalmas az őszi időszak.

A bőrlevél (Bergenia) gondozása egyszerű, mivel viszonylag kevés odafigyelést igényel, mégis egész évben szép látványt nyújt. Árnyéktűrő növény, azonban ha teljes napsütést kap, akkor több virágot hoz. Így érdemes olyan helyre ültetni, ahol elegendő fény éri, de a forró, tűző napnak nincs állandóan kitéve.

A talaj tekintetében nem válogatós, jól érzi magát átlagos kerti földben is, amennyiben az jó vízelvezető képességgel rendelkezik, mert a pangó vizet nem tűri, és ez a gyökerek rothadásához vezethet. Ha a talaj tápanyagban gazdag, akkor még szebben fejlődik. Évente egy alkalommal, tavasszal elegendő komposzttal vagy szerves trágyával javítani a talaj minőségét.

A bőrlevél szárazságtűrő, tehát ritkán van szükség öntözésre, azonban hosszabb, csapadékmentes időszakokban ajánlott mérsékelt mennyiségű vizet biztosítani számára. Különösen téltűrő növény, így nincs szükség extra védelemre a fagyos hónapokban. Ha a levelei elszíneződnek, vagy a virágszárak elszáradnak, érdemes ezeket levágni, hogy serkentsük az új növekedést és megőrizzük a növény esztétikáját.

Tőosztással könnyedén szaporítható, amit tavasszal vagy ősszel érdemes elvégezni, hogy a növény megújuljon és sűrűbbé váljon. Ha a kertben nagyobb összefüggő területet szeretnénk beültetni vele, akkor érdemes 30-40 cm távolságot hagyni az egyes példányok között, hogy legyen elegendő helyük a terjedéshez.

Ültetése ősszel

Az őszi ültetés ideális is a bőrlevél számára, mivel ilyenkor a talaj még elég meleg ahhoz, hogy a gyökerek megfelelően megerősödjenek, mielőtt beköszöntenek a hidegebb hónapok. Az őszi időszak különösen előnyös, hiszen a kevesebb hőstressz miatt a növény könnyebben alkalmazkodik új helyéhez, és tavasszal erőteljes növekedéssel hálálja meg az időzítést.

Fontos azonban, hogy az ültetés előtt jól előkészítsük a talajt, és gondoskodjunk a megfelelő vízelvezetésről, mivel a pangó víz károsíthatja a friss gyökereket. Az ültetési távolságot illetően a növények között 30-40 cm tőtávolságot érdemes hagyni. Így biztosíthatjuk, hogy legyen elegendő helyük a terjeszkedéshez, de ne legyenek túl zsúfoltan, ami akadályozhatná a levegő áramlását és növelné a betegségek kockázatát.

Sortávra hasonlóan, 30-40 cm elegendő, ha több sorban szeretnénk ültetni. A növényeket olyan mélyre ültessük, hogy a gyökérlabda teteje éppen a talaj felszínével legyen egy vonalban, de ne temessük túl mélyre, mert az gyökérrothadáshoz vezethet.

Az ültetés után a talajt enyhén öntözzük be, hogy a gyökerek megfelelő kapcsolatba kerüljenek a talajjal, de ne áztassuk el. Ha csoportosan ültetjük a bőrlevelet, szép talajtakaróként funkcionál, és különösen jól mutat sziklakertekben vagy szegélyként.

Télen nincs szükség különleges védelemre, hiszen a bőrlevél jól tűri a fagyokat, azonban a fiatal növények körül mulcsozással segíthetjük a talaj hőmérsékletének egyenletes megtartását, így megelőzhetjük a gyökérkárosodást.

Ideje véget vetni a leander teleltetésének!

2025. április 1. 05:40

A teleltetés után a gondos előkészítésnek köszönhetően a leander egészségesen fejlődhet és nyáron gyönyörű virágokkal hálálhatja meg a törődést.

Készüljünk a tafrina elleni védekezésre!

2025. március 31. 14:10

A változékony, csapadékban gazdag, hűvös tavaszi időjárás kiváló fertőzési alapot képez a tafrina gomba számára.

Liliomfa virág nélkül: mi állhat a háttérben?

2025. március 31. 13:10

A fiatal liliomfáknál természetes jelenség lehet a késleltetett virágzás, míg az idősebb magnóliák esetében a környezeti tényezők és gondozási hibák is szerepet játszhatnak.

Japán lonc tavasszal: így készítsük elő a támrendszert!

2025. március 30. 11:10

A japán lonc természetéből fakadóan indás növekedésű, ezért csak akkor mutatja meg teljes szépségét, ha van mihez kapaszkodnia. Egy megfelelően kialakított támrendszer nemcsak támaszt nyújt a növénynek, hanem segíti annak formás növekedését is.

Amit a háromerű juhar neveléséről tudni kell

2023. február 26. 09:03

A háromerű juhar (Acer buergerianum) egy kisméretű juhar, amelynek szépséges kerekded ágrendszere van.

Madársaláta termesztéséről mit kell tudni?

2023. március 28. 07:36

A madársaláta egy olyan növény, amelyet akár a téli hónapokban is felhasználhatunk saláták vagy szendvicsek készítéséhez. Ismerkedjen meg ezzel a zsenge leveles zöldséggel!

Mikor ültethetők a lombhullató díszfák és díszcserjék a kertbe?

2023. január 24. 04:36

Kérem válaszukat a következő kérdésre: mikor ültethetek lombhullató díszfákat és díszcserjéket a kertbe?

Mandragóra amit termesztéséről tudni érdemes

2023. január 20. 13:36

Ezt az elragadó küllemű lágyszárú évelő növényt csak elhivatott kertészeknek szabad nevelniük.