A fanyarka (Amelanchier) hazánkban egyre nagyobb népszerűségnek örvend dísz- és haszonnövényként egyaránt.
Különleges megjelenésével, ízletes termésével és igénytelenségével kiváló választás lehet azok számára, akik egy könnyen gondozható, mégis sokoldalú növénnyel szeretnék gazdagítani kertjüket. Ebben a cikkben összefoglaljuk, mit érdemes tudni a fanyarkáról, ha fontolóra veszi a telepítését.
Mi is az a fanyarka?
A fanyarka Észak-Amerikából származik, de ma már Európa számos országában, így Magyarországon is elterjedt. A növény bokrosodó vagy kisebb fává fejlődő formájú, tavasszal csodaszép fehér virágokkal örvendeztet meg, nyár elején pedig apró, kékes-fekete termésekkel ajándékozza meg gondos gazdáját. A termés íze kellemesen édes, enyhén savanykás, így friss fogyasztásra és feldolgozásra is kiváló.
Miért érdemes fanyarkát ültetni?
Tavasszal hófehér virágaival, ősszel pedig gyönyörűen színeződő lombjával díszíti a kertet. A fanyarka bogyói nemcsak ízletesek, hanem rendkívül egészségesek is, tele antioxidánsokkal, vitaminokkal és ásványi anyagokkal.
A növény jól tűri a szárazságot, a gyengébb talajokat és a városi környezetet is, így kevés törődést igényel.
Virágai tavasszal értékes táplálékforrást biztosítanak a méhek és más beporzók számára.
Hogyan válasszon helyet és ültessen fanyarkát?
A fanyarka a napos vagy félárnyékos helyet kedveli, de meglepően jól alkalmazkodik különböző környezeti feltételekhez. A laza, jó vízelvezetésű talaj ideális számára, de a közepes minőségű földet is elviseli. Ültetéskor érdemes legalább 1,5-2 méteres tőtávolságot hagyni a növények között, hogy később szépen tudjanak fejlődni.

Az ültetés ideális ideje kora tavasz vagy késő ősz, amikor a növény még vagy már nyugalmi állapotban van. Ültetés után alaposan öntözze meg a csemetét, és az első évben figyeljen arra, hogy ne száradjon ki teljesen a talaj körülötte!
Hogyan gondozza a fanyarkát?
A fanyarka minimális gondozással beéri. Az első évben rendszeres öntözést igényel, később csak a hosszabb száraz időszakokban szükséges locsolni.
Nem szükséges évente metszeni, de a ritkító metszés segíthet a bokor szellősebbé tételében, és az idősebb hajtások eltávolításával megújíthatja a növényt.
Általában elegendő évente egyszer komposzttal vagy szerves trágyával megsegíteni a növekedését.
A fanyarka kevés kártevővel és betegséggel néz szembe, de a madarak nagyon szeretik a bogyóit – ha a termést szeretné megőrizni, hálóval érdemes védeni az érési időszakban.
Mire használható a fanyarka termése?
A frissen szedett bogyók kitűnőek közvetlen fogyasztásra, de számos más módon is felhasználhatók:
- lekvár,
- szörp,
- gyümölcsbor,
- sütemények,
- smoothie-k alapanyagaként.
Érdemes nagyobb mennyiséget is betakarítani, hiszen a fanyarka jól fagyasztható, így egész évben élvezheti a kertje ajándékát. Jól társítható más bogyós gyümölcsökkel és izgalmas termékek vagy házi készítmények alkothatók belőle.
Kiemelt kép: Pixabay