Házikert

Gyöngyikék a kertben

Agrofórum Online

Igénytelen békahagyma, kapta ezt a gúnynevet a fürtös gyöngyike egy kertészeti oldalon. Vajon tényleg ennyire igénytelen, hogy kiérdemelte ezt az elnevezést? Már egy ideje nyílik a gyöngyike, az elsők között lévő tavaszi virágzó hagymásunk.

Hol találkozhatunk a természetben vele?

A természetben igen sokfelé megtalálható. Főleg azokat a bolygatatlan területeket szereti, ahol évről évre biztonságban van és maximum kaszálják a területet. Egy nagyon szép egybefüggő gyöngyikeültetvényt pár évvel ezelőtt egy miskei Csengődi meggyültetvényben fotóztam, ahol majdnem 80 hektáron a virágzási időben ezer és ezer kék virág bújt ki egyik napról a másikra a földből. Csodálatos látványt nyújtott.

A homokos talajokon, a közepesen kötött és agyagos talajokon is előfordul, eredeti élőhelyéből adódóan. Közép-Ázsiából, a Kaukázusból, a Földközi-tenger vidékéről származnak. A legismertebb a kertekben az örmény gyöngyike liláskék virágzatával. Ezenkívül 40 különböző faj és fajta létezik, akad köztük kék, rózsaszín, fehér, sőt két virágszínben díszítő változat is. Ezek most már kaphatók is a hazai kertészetek polcain is.

Míg az örmény gyöngyike nem illatos, vannak illatos fajták is: Muscari aucheri ‘Blue Magic’, az örmény gyöngyike ‘Blue Spike’ fajtája, az epergyöngyike ‘Album’ és a sárga gyöngyike ‘Golden Fragrance’ fajtája.

Valóban igénytelen?

Növény esetében nem szeretem ezt a kifejezést, hogy egy növény igénytelen, mert valójában ugyanúgy vannak igényei, csak jobban tud alkalmazkodni, és ha megtalálja magának a megfelelő helyet, akkor könnyen és gyorsan szaporodik, kiváló lesz a fagytűrése, plusz öntözést sem igényel. Ültetési ideje is a hideg hónapokra esik, ősszel, októbertől egészen decemberig.

A gyöngyike különösen jól mutat növénytársításokban, akár más hagymásokkal is. Mivel a kertben a kék szín ritka, így például a gyepbe vetve is izgalmas tavaszi látvány lesz.

Mi legyen elvirágzás után?

Klasszikusan a nőnap körül jelenik meg a boltok polcain, mert az egyik legkisebb cserepes dísznövény, amit ajándékoznak még a nagy cégek is. Emlékszem sok évvel ezelőtt a multicégek százszámra rendelték be az alig 5-8 cm-es cserepekben a gyöngyikét a kertészetünkből. De amint elvirágzott, sok esetben a növény a kukában landolt, mert elmúlt díszítő értéke.

Elvirágzás után a hagymát hagyjuk pihenni. Nem is kell levágni róla az elszáradó részeket, mivel az elszáradás során a hagyma feltölti magát a téli pihenőre és a tavaszi kihajtásra.

Ha van kertünk, akkor ezeket a hagymákat ősszel tegyük el a földbe, így a hideghatást is megkapja, ami a virágzáshoz kell is.

Ha nincs kertünk, akkor hűvös helyen, akár a hűtőszekrény zöldséges fiókjában is tárolhatjuk, majd február végén, március elején tegyük cserépbe újra, öntözzük meg és gyönyörködjünk a kibújó hajtásokban, virágokban. Egy erkélyen is jó helyen lehet ilyenkor már egy cserép gyöngyike.

Szobanövények meghökkentő levelekkel

2025. január 19. 14:10

Ezek a növények jellegzetes levélformákat és olyan textúrákat hoznak létre, amelyek egészen egyedülállók.

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Így tervezzük meg okosan a kerti világítást!

2025. január 18. 14:10

Az éjszakai fények túlzott használata zavarhatja a helyi élővilágot, energiát pazarolhat, és fényszennyezést okozhat.

Madarak helyes etetése: egész évben szabad gondoskodni róluk?

2025. január 18. 08:10

Az etetés támogatói szerint a madarak rengeteg energiát használnak el testhőmérsékletük (kb. 40 °C) fenntartásához.

Mitől van fehér, gyapjas bevonat a kőrisfákon?

2019. május 5. 11:58

A kőrisfákon fehér gyapjas bevonat jelent meg, hasonlít a vértetűhöz. Korábban ilyet nem láttam. Mik ezek, lehet ellenük védekezni?

Mi okozhatta az ősszel ültetett örökzöldek leveleinek sárgulását?

2022. április 12. 06:36

Több késő ősszel ültetett díszbokornál, díszfánál pl. liliomfa, rododendron, tiszafa, levélsárgulások, elhalások jelentek meg pár hete, főleg a levelek szélein. Mi okozhatta? Hogyan védhetem ki a hasonló károkat?

Mi fertőzi meg a muskátlikat?

2020. június 18. 13:36

Ék alakban sárguló, kissé száradó foltokat találtam a muskátli leveleken. A tünetek csak pár levél esetében fedeztem fel. Mi fertőzhette meg a muskátlimat?

Mi a különbség az egynyári és kétnyári dísznövények ültetésében és gondozásában?

2019. január 22. 09:55

Az egynyári és kétnyári dísznövények esetében az optimális ültetési körülmények és gondozási munkálatok különböznek. A cikkben áttekintjük az alapokat: mi a különbség az egyes csoportokba tartozó dísznövények között, mire érdemes figyelni az ültetésükkor és gondozásuk során, valamint milyen növényfajok és -fajták tartoznak ide.