Házikert

Hasznos gyomok a kertben – ezeket ne irtsa ki!

Agrofórum Online

Egyes gyomnövények nemcsak a talajt javítják, hanem vonzzák a hasznos rovarokat, sőt ehetők is.

Összeszedtem néhányat, amelyet érdemes meghagyni, ha egészségesebb, biodiverz kertet szeretne.

Mitől hasznos egy gyomnövény?

Bár a „gyom” szóról sokaknak csak bosszantó, kiirthatatlan növények jutnak eszébe, valójában nem minden gyomnövény ellenség. Egy gyom akkor válik hasznossá a kertben, ha ökológiai szerepet tölt be. Javítja a talaj szerkezetét, tápanyagokat pótol, árnyékolja a talajt, megköti az eróziót, vagy éppen élelmet és menedéket nyújt a beporzóknak és más hasznos rovaroknak.

Sőt, sok „gyomként” kezelt növény ehető vagy gyógyhatású is lehet. Az ökológiai szemléletű kertészkedés egyik alappillére, hogy felismerjük: a vadon növő növények egy része értékes része lehet a kert természetes egyensúlyának.

Pongyola pitypang: gyökérlazító és beporzóbarát

A kertben gyakran előforduló pongyola pitypang (Taraxacum officinale) nem csupán szívós gyom, hanem rendkívül hasznos növény is. Mélyre hatoló karógyökerével fellazítja a tömörödött talajt, elősegítve a levegő- és vízáramlást a gyökérzónában, virágai pedig a kora tavaszi időszak egyik legfontosabb nektárforrását jelentik a méhek és más beporzók számára.

A gyermekláncfű gyógyhatású főzete segítheti az emésztést és a májműködést
A gyermekláncfű gyógyhatású főzete segítheti az emésztést és a májműködést

A növény levele salátának is kiváló, gyógyhatású főzete pedig segítheti az emésztést és a máj működését. Ugyan rendkívül hasznos, vigyázni kell a terjedésével! Könnyen elszaporodik, mivel sárga virágai gyorsan magot hoznak, és a szél könnyedén szétszórja ezeket a kert más részeire.

Ha nem szeretné, hogy túlzottan eluralkodjon a kertben, figyeljen a virágzás utáni magok eltávolítására! Jó ötlet lehet, ha azokat a részeket, ahol nem szeretné, hogy nőjön, rendszeresen karbantartja, hogy a növény ne terjedjen túl a kívánt területen.

Közönséges cickafark: rovarmágnes és gyógynövény egyben

közönséges cickafark (Achillea millefolium) egy másik gyakori gyomnövény, amelyet érdemes meghagyni a kertben, mivel vonzza a hasznos rovarokat, például a fürkészdarazsakat és katicabogarakat, így természetes módon csökkenti a kártevők számát. Emellett gyógyászati célokra is használható: virágait gyakran alkalmazzák gyulladáscsökkentőként, sebgyógyításra.

A cickafark természetes módon csökkenti a kártevők számát
A cickafark természetes módon csökkenti a kártevők számát

Nagy csalán: vitaminbomba és növénytápszer

A nagy csalán (Urtica dioica) sokak szemében csak égető kellemetlenség, ám valójában rendkívül értékes növény. Gazdag ásványi anyagokban és nitrogénben, így trágyaléként felhasználva serkentheti a zöldségnövények növekedését.

Trágyaléként felhasználva serkentheti a zöldségnövények növekedését
Trágyaléként felhasználva serkentheti a zöldségnövények növekedését

A csalánlevél főzete immunerősítő, teája vasban gazdag. Emellett tápanyagban dús, nitrogénkedvelő talajt jelez. Fontos azonban, hogy a csalánt ne hagyja túlzottan elszaporodni, mert gyökérsarjakkal gyorsan terjed! Elnyomhat más kultúrnövényeket, főleg, ha zöldség- vagy virágágyás közelében növekszik.

Tyúkhúr: ehető talajtakaró

A tyúkhúr talajtakaróként is funkcionálhat
A tyúkhúr talajtakaróként is funkcionálhat

tyúkhúr (Stellaria media) nemcsak ehető és tápláló, hanem kifejezetten hasznos talajjelző növény is: megjelenése arra utal, hogy a talaj nitrogénben gazdag és jól szellőző. A tyúkhúr talajtakaróként is funkcionál, megakadályozva a kiszáradást és a gyomok elszaporodását. 

Útifüvek: gyógyító levelek és stabil talaj

Hasonlóképpen érdemes megőrizni az széles levelű útifű (Plantago major) és a lándzsás útifű (Plantago lanceolata) egyedeit is, mivel gyökérzetük stabilizálja a talajt, levelük pedig kiváló rovarcsípések és kisebb sebek kezelésére.

Az útifű fajok gyökérzete stabilizálja a talajt
Az útifűfajok gyökérzete stabilizálja a talajt

Ráadásul a fiatal levelek ehetők, és gyulladáscsökkentő hatásuk is közismert. Bár nem terjednek agresszíven, életképes magokat hoznak, így ha nem szeretné, hogy mindenhol megjelenjen, virágzás után vágja vissza, mielőtt elszórnák a magjukat. 

Érdemes szélső, kevésbé használt sávokban meghagyni belőlük néhány tövet, ahol hasznos lehet a talajmegkötés szempontjából. Ne engedje be őket a zöldségágyásokba, mert ott versenyre kelhetnek a kultúrnövényekkel a vízért és tápanyagért!

Egyensúly a gyomokkal: szabályozás és tudatosság

A gyomok nem mindig ellenségek a kertben, ha tudatosan válogatjuk ki őket, akár hasznos társakká is válhatnak. Azonban fontos fenntartani az egyensúlyt. Figyelje, hogy mely gyomnövények bukkannak fel kertjében, és ha szükséges, szabályozza a terjedésüket!

Képek: Pixabay

Fanyarka a kertben: miért érdemes ültetni?

2025. május 22. 05:40

Különleges megjelenésével, ízletes termésével és igénytelenségével kiváló választás lehet a fanyarka azok számára, akik egy könnyen gondozható, de sokoldalú növénnyel szeretnék gazdagítani kertjüket.

Szeder a kertben: bő termés kevés gondozással

2025. május 21. 13:10

A szeder nemcsak ízletes és egészséges gyümölcs, hanem látványos és könnyen termeszthető növény is – ideális választás házikertbe.

Uborka termesztése kezdőknek: amit a vetésről tudni kell

2025. május 20. 13:10

Az uborka az egyik legnépszerűbb zöldség a házikertben. Bár vetése egyszerű feladatnak tűnhet, a sikerhez nem elég csak elhinteni a magokat.

Lehet hazánkban teát termeszteni?

2025. május 20. 05:40

Vajon lehetséges-e hazánkban eredményesen teát termeszteni? Varga Marianna, magyar teanagykövetet kérdeztük.

Katicacsalogató növények, amiket mindenképp érdemes ültetni

2023. július 3. 05:36

Akár a díszkertről, akár a veteményeskertről van szó, számos olyan növényünk van, melyek alkalmasak a katicabogarak becsalogatására.

Ennyi mindenre jó a cickafark – már a neandervölgyi ember is használta

2024. július 3. 16:40

Tudja-e, miért hasznos a cickafark, és mely népek, mely korok használták előszeretettel szerelmi jóslásokra, ruhafestésre vagy épp illatosításra?

Milyen dísznövényeket ültessünk homokos talajba?

2023. június 21. 05:38

A homoktalajok nehézségein érdemes túllendülni, és ha elkezdjük megérteni, hogyan működik a dinamikája, akkor egészen szép kertet tudunk kialakítani majd.

Cickafark nevelési kisokos

2023. január 6. 13:36

Egyre több hazai kertész ülteti el ezt a derékmagasságig megnövő, évelő, látványos virágot hozó növényt, amely nem csak mutatós, de rendkívül kellemes illatot is áraszt. Változatos formavilágának köszönhetően sokan ültetik el szegélynövényként vagy utcák, házak előtti zöldterület díszeként a gyógynövényként is igen kedvelt cickafarkot.