Házikert

Hasznosítsuk újra az elhasznált komposztot!

Agrofórum Online

A kerti komposzt vagy a vásárolt virágföld még használat után is sok hasznos anyagot tartalmaz. Mégis sokaknak jelent problémát, hogy mihez kezdjenek vele.

A legegyszerűbb megoldás kidobás helyett visszaszórni a komposztálóba, de ha pótoljuk, amit a növények elhasználtak belőle, új életre is kelthetjük. Adhatunk például mű- vagy szerves trágyát hozzá, és így termőföld készíthető belőle, vagy egyszerűen szórjuk mulcsként a növények alá.

Mivel a cserépben nevelt növények valószínűleg nem szenvednek a talajban terjedő betegségektől, a cserepes növények komposztja általában biztonságosan újra felhasználható.

Hogyan fogjunk hozzá?

Amire az elhasznált komposzt újrafelhasználásához szüksége lesz:

  • kesztyű;
  • valamilyen felület, amire a komposztot ki lehet borítani;
  • szerves anyag, például kerti komposzt vagy érett trágya (ha termőföldet készítene);
  • ásó, gereblye (ha beásná);
  • lapát és gereblye (mulcsozáshoz).

Az elhasznált komposzt újrafelhasználásának öt módja

1. Adjon hozzá szerves anyagot, és használja újra ültetéshez

Borítsa ki az elhasznált komposztot, távolítsa el a nagyobb gyökérdarabokat, és kezével dolgozza el, hogy viszonylag homogén anyagot kapjon. Ezután adjon hozzá szerves anyagot, például kerti komposztot vagy érett trágyát. A kész komposzt körülbelül 70%-a legyen a használt komposzt, 30%-a a friss szerves anyag. Ez a keverék virágföldként használhtó.

2. Javítsa a kerti talajt az elhasznált komposzt beásásával

Bár túl sok tápanyagot nem tartalmaz, javítja a talaj szerkezetét, segíti a levegőztetést és a vízelvezetést, és növeli a talaj biológiai sokféleségét.

3. Mulcsozza az ágyásokat, ami megtartja a nedveséget és elnyomja a gyomokat

Egy lapát segítségével szórja a komposztot az ágyásokba, és egy gereblyével terítse el a talajon, hogy a mulcs körülbelül 5-7 cm mély legyen. Idővel a mulcsot a talajlakó szervezetek bedolgozzák, javítva a talaj szerkezetét és egészségét.

4. Gyepkezelés komposzttal

Töltse fel a gyepen kialakult mélyedéseket komposzttal, vagy csak gereblyézze szét. Nem kell aggódni, a szerves anyag néhány hét alatt teljesen eltűnik, nyoma sem marad a füvön. A gyep viszont meghálálja a gondoskodást.

5. Tegye egyszerűen a komposztálóba

Még az elhasznált komposzt is tartalmaz különféle talajlakó szervezeteket, amelyek a kerti és konyhai hulladékot bontják. Ha sok elhasznált komposztja van, akkor azt rétegezze más szerves anyagokkal.

Mit tegyünk az esetleges „komposztlakókkal”?

Ha használt komposztban lárvákat talál, terítse ki az anyagot vékony rétegben egy és élvezze a látványt, ahogy a madarak boldogan szemezgetnek a lakomából! Ha ők végeztek, használja a komposztot a fentiek szerint. 

Fotó: Pixabay

Hatékony tisztítás: így válasszon magasnyomású mosót!

2025. május 4. 16:10

Makacs szennyeződések ellen nem elég a kefe – egy jó magasnyomású mosó megkönnyíti a kerti tisztítást tavasszal és nyáron is.

Kezdő kertészeknek: 6 könnyen nevelhető gyógynövény

2025. május 4. 11:10

Könnyen gondozható, sokoldalú gyógynövények kezdő kertészeknek – mutatjuk, melyik fajták a legjobb választások otthonra!

Sarkantyúka a kertben: kevés gond, sok szín

2025. május 3. 13:10

Élénk színek, kevés gond: a sarkantyúka vetéséhez és gondozásához adunk bevált tippeket kezdőknek és haladóknak is.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Ismerje meg a talajegészség öt alapelvét!

2025. január 9. 09:40

A talajjavítás, a termőföld minőségének fokozása nehéz és sok munkát igénylő folyamat. Ennek legfontosabb lépéseit mutatjuk meg.

Máris módosítják a Területi Monitoring Rendszert? Sok magyar gazda örülne neki

2023. szeptember 8. 08:10

Javaslatcsomagot állított össze a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara az egységes kérelmek műholdas ellenőrzéssel érintett Területi Monitoring Rendszer (TMR) működésével kapcsolatban. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a rendszer számos esetben hibás eredményeket produkál, így a gazdálkodók indokolatlan esetben is meg nem felelésről szóló végzést kapnak a Magyar Államkincstártól.

„A jövő agrárgenerációjának formálása a talajnál kezdődik”

Ez év május 30-án került sor a „Kincsünk a termőföld” III. szakmai kerekasztal konferencia megrendezésére az Agrárminisztérium és a Magyar Talajbaktérium-gyártók és -forgalmazók Szakmai Szervezetének közös szervezésében.

Az ukrán földpiac megnyitása ellen tüntettek Kijevben

2019. december 18. 13:03

A parlament november 13-án első olvasatban már megszavazta azt a törvényjavaslatot, amely alapján 2020. október 1-jétől feloldják Ukrajnában a termőföld adás-vételének 2001 óta érvényben lévő moratóriumát.