Ház, táj blog

A muskátli kártevői és ellenük történő védekezés II.

Agrofórum Online

A bagolylepkék falánk hernyói és a soktápnövényű nyugati virágtripsz is nagy gondot tud okozni a balkonládáink lakóinak. Kártételük nemcsak a muskátli szárán és levelén, de a virágzatán is megjelenhet.

Nyugati virágtripsz

A nyugati virágtripsz (Frankliniella occidentalis) a muskátlit károsító levéltetű-fajokhoz hasonlóan több nemzedékes faj, és bár a kifejlett egyedek szárnyakkal rendelkeznek, a terjedésüket inkább a légáramlatokra és a növények szállítására bízzák. A faj sikere nemcsak annak köszönhető, hogy gyakorlatilag egész évben szaporodik és rendkívül alkalmazkodóképes, hanem kis méretének (a hímnél nagyobb nőstény mérete sem haladja meg a 2 mm-t), és rejtőzködő életmódjának is.

A nyugati virágtripsz kártétele könnyen összekeverhető a vízkórsággal

Muskátlin könnyű összekeverni a tripsz kártételét a vízkórsággal. A leveleken szívogató lárvák és kifejlett egyedek jelenlétét is parásodó foltok jelzik. A vízkórsággal ellentétben azonban a hajtáscsúcs és a fiatal levelek deformálódnak és elsatnyulnak a szívogatás hatására. A virágokon szívogató tripszek jelenlétét jelzi a virágszirmok széleinek barnulása.

A nyugati virágtripsz talán a legjobb példa arra, hogy mennyire fontos a megelőzési stratégia a növényvédelemben, ugyanis biológiai és kémiai készítményekkel csupán a pillanatnyilag „elérhető” rovarok számát gyérítjük, a növény szöveteibe rakott tojások és a növényen sikeresen megbújt rovarok túlélhetik a kezelést.

Amit tehetünk, hogy semmiképpen nem teleltetjük át a fertőzött töveket, mert a tripszek képesek a magasabb hőmérsékletű teleltetési helyen is továbbszaporodni. Ne ültessük a növényeket túl sűrűn egymás mellé, különben még több búvóhelyet biztosítunk a tripszeknek. A fertőzött növényi részeket azonnal távolítsuk el a növényről! Növényvédő szeres kezelést csak legvégső esetben alkalmazzunk! A rejtőzködő életmód miatt a legnagyobb sikert talán a mélyhatású készítményekkel érjük el. Emellett nagyon fontos, hogy törekedjünk a különböző hatáshelyű és hatásmódú készítmények váltogatására. Ezzel elkerülhető, hogy a nyugati virágtripsz ellenállóvá (rezisztenssé) váljon a készítmény hatóanyagával szemben.

Hernyók

A hernyók a lepkék lárvái. Egyik fő jellemzőjük, hogy erőteljes szájszervvel rendelkeznek, amellyel képesek a levelek szélét (karéjozás) vagy a levéllemez belsejét (lyuggatás) fogyasztani, de kártételük a növény szárára, virágára és termésére is kiterjedhet. A muskátli esetében a bagolylepkék (Noctuidae) kártétele jelentős, amelyeknek soktápnövényű hernyóik a kert számos növényét fogyasztják. A leggyakrabban megjelenő fajok a muskátlikon (és általában a kertben is) a gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera), káposzta-bagolylepke (Mammestra brassicae) és a gamma-bagolylepke (Autographa gamma).

A bagolylepkék hernyói a növény szárát, levelét és virágzatát is fogyasztják

A muskátlik esetében leggyakrabban a kerti muskátli-fajtákon találkozunk ezekkel a kártevő hernyókkal. Megjelenésükre főként augusztusban számíthatunk, de kedvező, meleg időjárás esetén már júliusban is figyelhetjük, nem jelennek-e meg a jellegzetes tünetek a növényen: a leveleken szabálytalan rágás, a már említett karéjozás és lyuggatás is előfordulhat, sőt a virágbimbókat is előszeretettel fogyasztják. A kártétel közelében gyakran maga a hernyó, de a rágcsáléka és ürüléke is tetten érhető. Kisebb mértékű károsításra már június közepén és még szeptember közepén is számíthatunk.

A hernyóknak több fejlődési stádiumuk is van, és a fenti fajok a nyugati virágtripszhez hasonlóan évente több nemzedéket is „lezongorázhatnak” kedvező időjárási feltételek mellett. Minél idősebb a hernyó, annál nagyobb étvágya, és annál fejlettebb rágó szájszerve van. Az idősebb, sötétebb színű hernyók jellemzően este, éjszaka károsítanak, és nappal a növényeken, a fénytől védett zugokba húzódnak meg.

Legkönnyebben és legkörnyezetkímélőbben úgy tudunk ellenük védekezni, hogy az esti órákban, amikor a hernyók aktivizálják magukat, összegyűjtjük őket a kerti muskátlikról. Az erősebb augusztusi fertőzések idejében a szabadföldbe kiültetett muskátlik esetében indokolt lehet a növényvédő szeres védekezés, amelynek során kontakt és felszívódó készítmények is alkalmazhatók.

Ahogy az előző cikkekben is, most is szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy növényvédő szerek alkalmazása esetén mindig, minden esetben olvassuk el a készítmény engedélyokiratát, különös tekintettel az alkalmazásának feltételeire! Ha bizonytalanok vagyunk, kérjük szakember véleményét és segítségét! Gyermekes vagy háziállatot tartó családnál minden esetben a nem növényvédő szeres megoldásokat érdemes előnyben részesíteni!

Kapcsolódó cikkek:

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Növényfelismerő applikációk – mit érdemes tudni a használatukról?

2025. május 27. 05:40

Kézenfekvő megoldás, hogy a mindig nálunk lévő mobiltelefonokra letöltsünk egy növényfelismerő applikációt, hiszen gyorsan elővesszük, készítünk egy fényképet a kérdéses növényről, és várjuk az alkalmazás segítségét: a fajmeghatározást.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Mi rághat lyukakat a muskátli leveleire és bimbóiba?

2022. szeptember 6. 04:36

Megtámadta valami a muskátlikat, lyukasak a levelei, illetve mintha üresek lennének a bimbói. Mi okozhatja?

A muskátli betegségei II. – kórokozó gombák és az ellenük történő védekezés

2021. augusztus 31. 06:37

A muskátlit fertőző gombabetegségek eltérő mértékben betegítik meg az egyes muskátlifajokat és –fajtákat. Milyen tünetei vannak a három legfőbb gombabetegségnek, és hogyan védekezhetünk ellenük?

Miért sárgulnak el a muskátli levelei?

2020. augusztus 1. 10:36

S. László kérdése: Muskátlim levelein az elmúlt esős napok után apró barna foltok jelentek meg és a levelek elsárgultak. Nagyon csúnyák. Mit tehetek?

Mi legyen a balkonnövényekkel, ha vége a nyárnak?

2023. október 1. 10:40

Minden évben hajt a szakmai kíváncsiság, hogy vajon mely balkonnövényeimet tudom a muskátlin kívül átteleltetni. Nézzük meg most az eddigi eredményeket!