Ház, táj blog

Eltűnt a magyarországi árterek 93 százaléka

WWF Hungary

Tudta, hogy a nagy folyószabályozás előtt az árterek kiterjedése a mai Magyarország területén mintegy 23 ezer km² volt, ma ezzel szemben a folyók mindössze 1600 km² hullámtéren terülhetnek szét? Vagyis: ezeknek a területeknek a 93%-a eltűnt! Ez egy szörnyen nagy szám!

A folyószabályozással párhuzamosan és ezt követően lecsapolták a mocsarak, lápok és egyéb vizes területek hasonlóan nagy részét is, hogy még több szántható területet nyerjenek (így még több vizes terület veszett oda).

Sajnos a tájhasználat kedvezőtlen változása nem állt meg ezt követően sem – például a gyepterületek kiterjedése folyamatosan csökken azóta is, míg a beépített felület folyamatosan növekszik. A füves területek 1990-ben 11 856 km2-t fedtek le, míg 2019-ben már csak 7094 km²-t, ami 40%-os csökkenés. A mesterséges felszínek kiterjedése az 1990-es 5200 km²-ről 2018-ig 6028 km²-re változott, ami mintegy 16% növekedést jelent.

Ez a változás több szempontból is problémás: egyrészt közvetlenül az élővilágtól veszünk el területeket, másrészt a burkolt, mesterséges felszínekről a csapadék egyből lefolyik, nem tud a talajba szivárogni és így elraktározódni, a talajvízkészletet utántölteni.

Az előző posztokból ön is tudhatja: a szürkén csúszok, a zöldön viszont megpihenek (mármint én, Csepi – a vízcsepp és rokonaim). Így csapadékos időszakokban helyenként megnő a villámárvizek, elöntések veszélye is, míg száraz időszakokban hiányzik a tájban elraktározott, felhasználható víztartalék.

Ha elraktározzuk a többletvizeket azáltal, hogy több teret engedünk a víznek a tájban, akkor az az egyre gyakoribb aszályos időszakokban javítja a mikroklímát, csökkenti a mezőgazdasági és erdészeti károkat, valamint az egészségügyi problémákat is, így mérhető hasznot hoz.

(Fotó: WWF Hungary/Facebook)

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Március 22. - egy napon a Víz világnapja és a Föld órája

2025. március 22. 06:40

Idén különleges alkalom március 22., ugyanis a mindenkori Víz világnapja egy napra esik a Föld órájának napjával. Ez utóbbit minden évben március 3. szombatjára hirdeti meg a Természetvédelmi Világalap (WWF) nemzetközi szervezete.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen I. rész

2025. március 21. 05:40

A gilisztáknak hála egy tápanyagokban rendkívül gazdag humuszanyagot nyerünk ki a gilisztakomposztálási folyamat végén.

Mit kell tudni a gilisztakomposztról?

2025. március 20. 05:40

A szakemberek szerint a talajban jelen lévő, kiemelkedően jó minőségű, a növények számára leghatékonyabban hasznosítható szerves anyagot a giliszták állítják elő.

Magyarország talajtípusai: öntés- és lejtőhordalék-talajok típusai

2022. szeptember 11. 07:38

Ennél a talajtípusnál a növénytakaró és az állatvilág mindig újabb és újabb felszínre hat, hatásuknak tehát nem marad tartós és jellegzetes nyoma.

Ártéri gyümölcsös a táji adottságokhoz alkalmazkodó gazdálkodás feledőben lévő példája, egyben kultúrtörténeti érték és génbank

2019. szeptember 17. 04:36

Az ártéri gyümölcsösök fajai nemcsak az egykori tájgazdálkodás példájaként, de génbankként, a kultúrfajok diverzitásában nagyon fontos szerepet játszanak.

Ártér: veszély, vagy áldás?

2023. szeptember 11. 17:30

Az ártéri gazdálkodás igen mostoha sorsra jutott az elmúlt időszak mezőgazdasági és tájhasználati gyakorlatának térhódítása miatt. Az ártéri gazdálkodásban rejlő gazdálkodási potenciál azoban koránt sincs kihasználva. A mentett oldalon gazdálkodók a mondhatni káros vízformák ellen küzdenek, máskor az aszály okoz fejfájást, ugyanakkor az ártéri gazdálkodásnak számos előnyéről is beszélhetünk.