5℃ -4℃
február 21. Eleonóra, Zelmira, Péter
Ház, táj blog

Hogyan történik a fák injektálása?

Agrofórum Online

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

Mi is az a fainjektálás?

A fainjektálás egy célzott növényvédelmi eljárás, amelyet fás szárú növények esetében alkalmaznak a szakemberek. Az injektálás során közvetlenül a növény belsejébe, a szövetekbe juttatják be a hatóanyagot. Az eljárást nagyméretű díszfáknál alkalmazzák, ahol nem kivitelezhető a permetezés. Például kiterjedt a fa lombkoronája, vagy közel vannak lakóépületek, esetleg játszótér, óvoda vagy iskola területén van a kezelendő növény.

Hazánkban több éves gyakorlata van az injektálásnak, például a vadgesztenyelevél aknázómoly és a platán csipkéspoloska elleni védelemben.

Mire van szükség az injektáláshoz?

A munkához egyedi, nagy értékű felszerelés és speciális növényvédelmi ismeretek szükségesek. Legfontosabb eszköze az injektor (fecskendő, tű), amely hasonló elven működik a humán gyógyászatban alkalmazott injekcióhoz.

Nem utolsósorban szükség van olyan növényvédő szerre, amelynek van engedélye erre az eljárásra (ezt a növényvédő szerek engedélyokirata külön kiemeli, és részletezi a készítmény esetében a követendő injektálási technológiát).

Az injektáláshoz speciális felszerelés és szakértelem szükséges -ELTE Füvészkert Facebook oldal
Az injektáláshoz speciális felszerelés és szakértelem szükséges (fotó: ELTE Füvészkert Facebook oldala)

Hogyan történik?

Injektáláskor a fák gyökfőjénél – a fának azon részénél, ahol a gyökerek végződnek, és kezdődik a fa törzse, ez általában a talajtól számítva 5-20 cm-es magasságban van – a fa törzsátmérőjétől függően 5-15, vagy 15-25 centiméterenként lyukakat fúrnak körbe a törzsön, amiken keresztül bejuttatják a fa belsejébe a növényvédő szer hatóanyagát. Ezek a lyukak körülbelül 3 mm átmérőjűek. Ezekbe a lyukakba kell behelyezni a befecskendező kézi eszközt, más néven injektort.

Az injektorból jut a vízzel hígított hatóanyag a fa szállítóedény-rendszerébe, és a fa nedvkeringése terjeszti szét és juttatja el a fa minden részébe a bejuttatott hatóanyagot. A növényvédő szer mennyiségét a fatörzs, illetve lomb mérete is meghatározza.

Miután az injektorból felszívódott a hatóanyag, eltávolítják az eszközt a fából, majd a lyukakat fertőtlenítik és fasebkezelővel légmentesen lezárják. Erre azért van szükség, mert a fán ejtett sebeknél minden esetben fokozott sterilitásra van szükség, hogy az okozott sebeknél ne induljon el a fa szöveteinek romlása, ne jussanak be további kórokozók.

Az inektorból bejutó hatóanyag a fa szállítóedény-rendszerén keresztül terjed - Forrás Főkert facebook
Az injektorból bejutó hatóanyag a fa szállítóedény-rendszerén keresztül terjed (fotó: Főkert facebook oldala)

Miért előnyös ez a módszer?

Injektálással nemcsak növényvédő szerek (rovarölő szerek, gombaölő szerek), hanem tápoldatok is bejuttathatók a fa szöveteibe, meghatározott keretek között még akár egyszerre is. Nagy előny, hogy a folyamat nem függ olyan mértékben az időjárástól, mint a permetezés, nincs esélye elsodródásnak, így ki van zárva annak a valószínűsége is, hogy más növényekre kerüljön a hatóanyagból.

Mivel a fa szállítóedény-rendszeréből mindenhová eljut a hatóanyag, ezért a fa teljes magasságában biztosítja a növényvédelmi hatást.

A már említett különleges helyzetekben (pl.: utcai sorfáknál, parkokban, jártszótér melletti magas fáknál), illetve koros fáknál a legtisztább, legkörnyezetkímélőbb módszer a permetezés kiváltására.

A fainjektálás célzott, környezetkímélő kezelést jelent - Forrás Fainjektálás.hu
A fainjektálás célzott, környezetkímélő kezelést jelent (Forrás: Fainjektálás.hu)

További előnye, hogy megfigyelések szerint az injektálással alkalmazott rovarölő szerek hatása a platán- és vadgesztenyefajok kártevőinél közel két évig fennállhat. A kártevők hernyói a petéből való kikelésüket követően azonnal táplálkozni kezdenek, és mielőtt nagy kárt okoznának, rövid időn belül elpusztulnak. Évek tapasztalata az is, hogy nem jelent problémát, ha egy fafaj sorfaként van telepítve és a szomszédos fák kezeletlenek – a kezelt fa akkor is egész évben védve lesz.

Fontos szabályok!

Nagyon fontos, hogy ez az eljárás csak díszfák esetében engedélyezett! Ennek az az oka, hogy sokkal hosszabb a növényvédő szer hatóanyagának lebomlási ideje a növényben ezzel a módszerrel, mint egy hagyományos permetezés után, ezért gyümölcsfáknál az injektálás nem engedélyezett, használata szigorúan TILOS!

Az egyik injektálásra engedélyezett növényvédő szer engedélyokiratában ez a kikötés szerepel erre vonatkozóan (2024): „Injektálásos technológiával csak olyan fafajok kezelhetők, amelyek termése nem alkalmas sem emberi sem állati fogyasztásra.”

Kapcsolódó cikkek:

Mit jelent a rebarbara erőltetése?

2025. február 21. 05:40

A rebarbarát ismét kezdjük felfedezni és egyre többen ültetjük a kiskertjeink veteményeseibe. Termesztése nem bonyolult, és bizonyos trükkökkel befolyásolni is tudjuk a növekedését.

Mi a teendőnk, ha megfertőzte az állatainkat a kiskérődzők pestise?

2025. február 18. 05:40

A kiskérődzők pestisének megjelenése esetén szigorú előírásokat kell betartani.

Mit kell tudni a kiskérődzők pestiséről?

2025. február 12. 05:40

A jelentős gazdasági károkkal járó betegség juhokat és kecskéket is képes megbetegíteni. A Nébih közleményében hívta fel a figyelmet a bejelentési kötelezettség alá tartozó, hazánkban első ízben előforduló betegségre.

A komposzttea alkalmazása a kertben

2025. február 8. 05:40

A házilag elkészült komposztteát számos célra felhasználhatjuk a házikertben: palántanevelésnél, levéltrágyaként, vetőmagkezelésre. A sikeres alkalmazáshoz vegyük végig a legfontosabb szabályokat!

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: rajzanak a nyugati dióburok-fúrólegyek

2022. július 13. 10:36

A jelenlegi időjárás elsősorban a rovarkártevők számára kedvező, a betegségek terjedésének csak a csapadékot kapó körzetekben, illetve öntözött körülmények között van meg a feltétele.

Pattogatni való kukorica: ipari zöldségnövény szántóföldi vetésforgóban

2022. február 11. 05:36

A szakma „netflixes” időszaknak nevezi azt, ami a koronavírus-járvány alatt bekövetkezett, az emberek otthon maradtak, sorozatokat néztek, és popcornt pattogtattak otthonaikban.

Tippek a szakszerű otthoni növényvédelmi permetezésekhez

2022. március 24. 04:36

Sajnos sok esetben nem lehet kivédeni a károsítók elleni védekezést a házikertünkben, hacsak nem szeretnénk, hogy egész évi munkánk kárba menjen. A következő cikk egyfajta mankót kíván adni a kezdő kertészek részére ahhoz, hogy vajon mire kell mindenképpen figyelnünk a kisebb területek permetezésekor.

Aratás előtt: csapatokban gyülekeznek a gabonaszipolyok

2018. június 6. 08:07

Az elmúlt héten is folytatódott a fülledt nyári meleg időjárás. A fülledtséget csak néha szakította meg egy-egy zápor- zivatar, mely sok helyen okozott károkat a vetésekben. A hirtelen lezúduló csapadék megdöntötte az érőfélben levő kalászos gabonaféléket, melyek már így várják ki az aratás kezdetét.