Ház, táj blog

Ilyen hatása lesz a koronavírusnak a növénytermesztésre

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

A koronavírus-járvány magyarországi terjedése a nemzetgazdaság egészét, így az agrár- és élelmiszergazdaságot is hátrányosan érinti. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) a jelenleg rendelkezésre álló információk alapján szakmai elemzést készített a vírus agrárgazdaságra gyakorolt várható hatásairól, kockázatairól, és az összefoglalóban megoldási javaslatokat is felvet. Ez várható a növénytermesztés területén.

Növénytermesztés

A növénytermesztési ágazatban még kevésbé a konkrét problémák, mintsem a rövidtávú helyzettől való félelmek a jelentősek. Ez alól a szezonális virágokat termesztő kertészet, növényházi zöldséghajtatás és gombatermesztés jelent kivételt, ahol a gyorsan romló frisspiaci termékek előállítása, piacra juttatása és a termesztő berendezések, csomagolóházak üzemeltetése már most is komoly problémát jelenthet. Ezeknél a termékeknél a tavaszi időszak bevételei alapozzák meg a gazdaságos működést.

A növénytermesztők számára a szállítási korlátozások okozhatnak problémát, főként azon termékek esetében, melyeknél jelentős volt az olasz export (kukorica, durumbúza, árpa, szója, napraforgó, repce). A NAIK Agrárgazdasági Kutatóintézet felmérése szerint a 2019. januárszeptemberi időszakban a gabonafélék exportárbevételének aránya a teljes agrárexportból 15,6 százalék volt, 2,7 millió tonna kukorica, 2 millió tonna búza és 366 ezer tonna árpa értékesítésével.

A repce exportjának 100 százaléka, míg a napraforgó kivitelének 99 százaléka az EU tagállamaiba történik. Németország a vizsgált időszakban 94 ezer, míg Olaszország 50 ezer tonna felett, Ausztria és Hollandia pedig 59 ezer tonna felett vásárolt Magyarországról napraforgómagot, ami az összesen értékesített 408 ezer tonna jelentős része. Amennyiben ezen országok irányába a szállítás akadozik majd, úgy jelentős mennyiségű gabona és olajos mag értékesítése lehetetlenül el a korlátozások ideje alatt.

Amennyiben zavar lép fel a szállítmányozásban, az rövidtávon felesleghez, így az eladási árak csökkenéséhez vezethet. Egyúttal jelentős finanszírozási nehézségeket is okozhat a tavaszi munkák megkezdésekor.

Fotó: Gribek Dániel

Alapvetően a tavaszi munkák megkezdését befolyásolhatja az is, ha az inputanyagok nem érkeznek meg időben. Jelenlegi információnk szerint a tavaszi műtrágyaellátáshoz szükséges mennyiség jórészt már az országban, a raktárakban van, illetve jelenleg is zavartalanul érkezik. Szintén nem várható központi ellátási probléma a növényvédő szerek, valamint a vetőmagok esetén, a tavaszi növényvédelem általában biztosított, amennyiben a szükséges inputanyagok eljutnak a termelőkhöz.

Vegyes a helyzet a különböző gépek, alkatrészek és eszközök esetében. Bizonyos, jellemzően Kínában készülő alkatrészek (pl. különböző öntvények) esetében hosszabb szállítási határidővel érdemes számolni, de emellett az európai piacról érkező egyes termékeknél is előfordulhatnak ellátási problémák. Már jelenleg is problémát jelent, hogy hiánycikk a permetezéshez is használt védőruha, maszk és kesztyű, és ezek utánpótlása is kérdéses.

További, az összes agrárágazatot érintő probléma, hogy egyelőre nem egyértelmű, hogy a jelenleg szállítási korlátozásokkal sújtott országokból hazaérkező sofőrök mikor, és milyen feltételek szerint vehetik fel újra a munkát. Emiatt a szállítási korlátozások felülvizsgálatát és egy olyan szabályozás kialakítását tartjuk szükségesnek, mely a forgalom lehetőségét fenntartja a folyamatos tájékoztatás mellett. Ez amiatt is kiemelendő, mert a jelenleg korlátozás alatt álló Olaszország Magyarország harmadik legfontosabb mezőgazdasági és élelmiszeripari piaca.

Hamarosan problémát jelenthet, hogy a külföldi munkaerő (pl. Romániából) beáramlása erősen korlátozott lesz, illetve megszűnhet. Az ilyen, idényjellegű munkát végzőkből így is nagy hiány van, ezért is kénytelen sok vállalkozás külföldi munkavállalókat alkalmazni. Ez az egyéb ágazatoknál is (pl. erdészet, építőipar) problémát fog jelenteni.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Napraforgó-peronoszpóra. Miért most?

2022. augusztus 27. 05:32

A fenti cím első részét olvasva sokaknak juthat az eszébe a kérdés, miért éppen most, a vegetációs időszak végén beszéljünk egy gombabetegségről? Praktikus okok állnak a háttérben.

„Ne menj a növények közé, mert lisztharmatos leszel”

2023. június 10. 08:40

Egy termesztőkből álló csoport lépett be egy olyan részlegbe, ahol uborkakísérlet folyt, amely során a növények telis-tele voltak lisztharmattal.

Változások a drónpilótaképző rendszerben

2022. december 2. 10:19

A Nébih módosította a pilóta nélküli légijárműves (drónos) növényvédelmi alapképzés megszervezésére és lebonyolítására vonatkozó feltételrendszert és eljárásrendet.

„Halászat hülyékre…”, avagy az alkalmazott adat pontossága

2021. november 26. 10:45

Robert Shiller és szerzőtársa (amerikai közgazdászok) Fishing for Phools című könyvében ír arról az információ aszimmetriáról, mely az árut eladó és azt megvásárló között feszül.