Ház, táj blog

Intenzív illatú növények a kertben I.

Agrofórum Online

Nemcsak a slágerlista élén álló, illatos rózsa- és levendulafajok képesek elvarázsolni az intenzív illatok kedvelőit - számos más dísznövényfaj közül választhatunk! Ismerjük meg a vaníliavirágot, a citromillatú muskátlit és a japán loncot!

A teljesség igénye nélkül szerepelnek a következő két cikkben a különleges megjelenésű és erőteljes illatot árasztó, kertben is nevelhető dísznövények. A vaníliavirág, a citromillatú muskátli és a japán lonc után a nyári violával, a kék golgotavirággal és az orvosi szappanfűvel ismerkedünk meg.

Vaníliavirág

A kissé kényes, bár annál illatosabb vaníliavirág (Heliotropium arborescens) nemcsak az illatozó kertre vágyóknál, hanem a lepkebarátoknál sem hiányozhat a kertből. Ez a Peruból származó évelő félcserje élénk liláskék, vöröseslila, mélykék vagy szolidabb fehéres virágaival átható vaníliaillattal borítja be az egész kertet.

Vaníliavirág

Ültessük napos, szélvédett helyre, így hosszan fog virágozni, nyár elejétől egészen ősz végéig. Legkorábban májusban, az éjszakai fagyok elmúltával telepítsünk új növényt a kertünkbe, mert igencsak melegigényes. Az erős tűző naptól és a heves zivataroktól is védeni kell, mert az apró sziromlevelek lepereghetnek egy erőteljes záport követően. Rendkívül vízigényes, aszályos időszakban akár naponta kétszer is öntöznünk kell. Metszéssel formája alakítható, az elnyílt virágzatok folyamatos eltávolításával pedig erőteljes, folyton megújuló virágzásra késztetjük. Megfelelő gondozás mellett a vaníliavirág pár év alatt terebélyes fácskává is nőhet.

Citromillatú muskátli

A balkonnövények szerelmeseinek mindenképpen érdemes kipróbálni, hogy a citromillatú muskátli (Pelargonium crispum) jól érzi-e magát a teraszunkon. Árvácskára emlékeztető virágai jellemzően kisebbek a futómuskátlikénál, de fodros, dúsan növő levelei és azok intenzív citrusillata mellett is csodás látványt nyújt.

Cserépbe vagy nagyméretű balkonládába, függőkosárba ültetve napos helyre tegyük ki. Folyamatos öntözést igényel a virágzás ideje alatt, de két locsolás között hagyjuk a földjét kiszáradni. A rendszeres (heti, 10 naponkénti) tápoldatozást meghálálja. Mivel fagyérzékeny, a fagyok közeledtével vigyük hűvös, világos helyre.

Citromillatú muskátli

Érdekesség, hogy ennek a Dél-Afrikából származó muskátlifajnak a virágos levelű hajtásából nyerik a geránium illóolajat.

Japán lonc

A Kelet-Ázsiából származó japán lonc (Lonicera japonica) joggal nyerte el a május királynője megtisztelő címet édes illatú, sárga-fehér virágaiért. Virágaiban egész nyáron, lombozatában pedig egész évben gyönyörködhetünk, mivel levelei csak a legkeményebb hazai teleken hullanak le. Az eddigi fajoktól eltérően egy gyors növekedésű futónövényről van szó, amely képes kerítésekre, házfalakra, pergolára, drótfonatra, rácsos támrendszerre felkapaszkodni. Egy-egy hajtása akár 4-5 méterre is képes felfutni! A meténg-fajokhoz hasonlóan talajtakaró növényként is nevelhetjük, ha nem szeretnénk felfuttatni. Porzós virágai fehérek, de elvirágzás előtt sárgává színeződnek. Levelei élénkzöldek, mindkét oldalukon szőrösek. A téli hónapokra fejlődik ki kékesfekete, erősen mérgező bogyós termése.

Japán lonc

A japán lonc kevés gondozást igényel. Kedveli a félárnyékot, így kevésbé terebélyes lombhullató fák alá is tökéletes választás. Megbirkózik a napfénynek erősen kitett helyekkel és az aszályos időszakokkal is, ha jól meggyökeresedett. Humuszban gazdag talajban fejlődik a legszebben, de bármilyen talajban képes megélni. Metszését kora tavaszra ütemezzük, évközben csak a növekedését „jó irányba terelő” hajtásválogatást végezzük el. Sajnos a levéltetvek és a lisztharmat is megtámadhatja.

Kapcsolódó cikkek:

Madárfiókát találtam a kertben, mi a teendőm?

2025. július 19. 05:40

Otthoni kertészkedés alkalmával is találhatunk az aljnövényzetben gubbasztó fiatal madarat. Hogyan segíthetünk rajta, mi ilyenkor a teendőnk?

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Növényfelismerő applikációk – mit érdemes tudni a használatukról?

2025. május 27. 05:40

Kézenfekvő megoldás, hogy a mindig nálunk lévő mobiltelefonokra letöltsünk egy növényfelismerő applikációt, hiszen gyorsan elővesszük, készítünk egy fényképet a kérdéses növényről, és várjuk az alkalmazás segítségét: a fajmeghatározást.

Fogyasszunk szezonális zöldségeket és gyümölcsöket! – November

2023. november 9. 05:40

Hihetetlennek tűnhet, de még az idei szeszélyes, nyárias-ködös november is tartogat számunkra idényzöldségeket és -gyümölcsöket. Persze a “kerti asztal” messze nem olyan gazdag, mint szeptember-októberben, de azért még mindig szép számmal választhatunk a szezonális zöldségek közül.

Mutasd a neved, megmondom, ki vagy! - II. rész

2023. május 26. 08:37

Mennyire árulkodó egy bizarr vagy éppen gyönyörű megjelenése egy növénynek, és ez hogyan köszön vissza a nevében? Mit csinál a szúnyogűző és mi lesz a különbség az aranyeső és az aranyvessző között?

Hazánk kincsei V. rész – Az Agostyáni Arborétum

2023. június 27. 10:36

A mindössze 565 fős Agostyán 1985-ig önálló településként létezett Tata és Tarján között, ám abban az évben Tata városához csatolták. Közvetlen ugyan nem határos a két település, mégis Tata központjából közúton mindössze 5 km-t kell autóznunk a festői szépségű, erdős dombokkal körülvett Agostyánig.

Borkrémleves

2018. december 19. 03:47

Mi mással is indíthatnánk a karácsonyi menüt, mint egy jó levessel? Márpedig ha karácsony és leves egy mondatba kerül, akkor az egyik első dolog, ami eszembe jut, az a borkrémleves.