5℃ -4℃
február 21. Eleonóra, Zelmira, Péter
Ház, táj blog

Kérdések és válaszok: madárbarát kert

Agrofórum Online

Tavaly óta sokat dolgozunk azon, hogy madárbaráttá varázsoljuk a kertünket. Várható volt, hogy nem lesz egyszerű feladat egy kertet a nulláról „felöltöztetni” a madarak számára, de amióta kint van a kerítésünkön a kis táblácskánk, többen érdeklődtek, hogy miből áll ez az egész.

Amikor szóba jön a madarak téli etetése, vagy a madárodúk szükségessége, akkor sokszor felmerül a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Madárbarát kert programja. Miből áll ez az egész? Hogyan kezdjünk neki? Honnan kaphatunk segítséget?

Íme egy kis induló kérdezz-felelek azoknak az elkötelezett kert- és madárbarátoknak, akik szeretnék „tollasélettel” telivé varázsolni a kertet.

Szükségem van előzetes ismeretekre?

Ahogy azt a Madárbarát kert programmal kapcsolatban írtam egy előző cikkben, a programban való részvételhez nincs szükség különösebb madártani ismeretre, jártasságra, a regisztrációt követően megküldött Madárbarát Kert Kalendárium minden szükséges információt tartalmaz. Aztán idővel ragad az emberre a sok ismeret, amivel fel kell vértezni magunkat.

A csapadékszegény időszakokban vízlelőhelyet is biztosítani kell!

Mikor érdemes nekivágni?

A madárbarát kert kialakításának egyik legfontosabb jellemzője, hogy nincs olyan hónap, amely alkalmatlan lenne a belekezdésbe! Tavasszal éppen annyira aktuális a fészekrakási időszakban, mint nyáron, amikor a madaraknak vízre van szükségük, vagy novembertől, amikor az etetésükkel segíthetünk nekik.

Mik a legfontosabb tulajdonságai egy madárbarát kertnek?

A madárbarát kert négy alapvető igényét elégíti ki a madaraknak, amelyekkel biztosítani tudjuk, hogy egész évben jól érezzék magukat a kertben. Ezek a jellemzők a következők:

  • Táplálék: a nem költöző madarak számára a tél folyamán kihelyezett élelem sokszor az életüket mentheti meg. A kistestű madarak könnyen kihűlnek, és egy hirtelen jött hideg éjszaka egy koplalással töltött nap után ez akár végzetes is lehet nekik. A megfelelő összetételű, zsírban vagy olajban gazdag eleség (olajos magvak, cinkegolyó, faggyú) általánosságban a legjobb választás.
  • Víz: az évnek minden olyan szakában, amikor nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű csapadék ahhoz, hogy akár egy kis tócsában összegyűljön az állatok számára. Ilyenkor egy kihelyezett itatóval, vagy már meglévő kerti tóval is segíthetjük a madarakat.
  • Fészekrakásra alkalmas hely: ez a természetes környezetben egy fába készített odú, vagy fészekrakásra alkalmas ágszerkezetű bokor, vagy ezek hiányában mesterséges madárodú.
  • Rejtőzködési lehetőségek: olyan bokor- és fatársítások, amelyek megfelelő búvóhelyet jelentenek napközben, vagy egy hosszabb repülés megszakítására a vonuló fajoknak. Az örökzöld fás szárú növények télen is biztonságos helyet nyújtanak ehhez.
A téli madáretetés hirtelen mínuszok esetén életmentő lehet

Mi kell a „kezdőszettbe”?

Ahhoz, hogy a fenti alapszükségleteket kielégítsük, a következőket érdemes elkezdeni beszerezni vagy kialakítani a kertben. Ez több hétbe, hónapba telhet, de emiatt ne bátortalanodjunk el, haladjunk a nekünk megfelelő, kis lépésekben. Idővel szükségünk lesz:

  • 2-4 „B” típusú odú kihelyezésére a fákra, nagyobb bokrokra. Ezzel a cinegéket és a verebeket segítjük téli menedékhez és tavaszi fészekrakási lehetőséghez.
  • 1-2 „D” típusú odú kihelyezésére fákra. Ezzel a harkályfajokat segítjük.
  • „C” típusú odú kihelyezésére a terasz tetejéhez, gerendázat alá. Ezzel a házi rozsdafarkú, a kerti rozsdafarkú, és a barázdabillegető lelhet nálunk otthonra.
  • Kerti itató, vagy kis tavacska: az itatóban mindig legyen friss víz, télen naponta egyszer a jég eltávolítása után hideg csapvízzel kell feltöltenünk az itatót.
  • Téli madáretetéshez: ablaketető, dúcetető, függő etető, cinkegolyó.
  • Növényzet, amely búvó- és fészkelőhelyet, valamint táplálékot is nyújt a madaraknak.
Fontos, hogy legyenek a fészekrakáshoz alkalmas növények a kertben

Ha nincs kertem, mit tehetek?

Nem kell lemondani a madárbarát környezetről, ha az embernek nincs kertje, sőt! A Madárbarát kert program nemcsak a kerttel rendelkező embereknek ad támpontokat, hanem a különböző lakó- és munkahelyi környezethez is alkalmazkodott. A különböző alprogramok alkalmazhatók házikertben, társasházban, munkahelyen, illetve különböző oktatási intézményekben is:

A Madárbarát kert program résztvevőinek járó elismerő tábla

Hogyan lehet elismerő táblát szerezni?

A képen látható táblácskát a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Madárbarát kert programjának résztvevője kaphatja meg, amennyiben egy elektronikus jelentőlap beküldésével tájékoztatja az MME központi irodáját az általa végzett madárvédelmi munkáról. Az információk értékelését és elfogadását követően postai úton megküldik a ház falára, ajtóra, kerítésre kihelyezhető elismerő táblát, mely hirdeti, hogy itt egy madárbarát lakik és tevékenykedik.

Kapcsolódó cikkek:

Mit jelent a rebarbara erőltetése?

2025. február 21. 05:40

A rebarbarát ismét kezdjük felfedezni és egyre többen ültetjük a kiskertjeink veteményeseibe. Termesztése nem bonyolult, és bizonyos trükkökkel befolyásolni is tudjuk a növekedését.

Mi a teendőnk, ha megfertőzte az állatainkat a kiskérődzők pestise?

2025. február 18. 05:40

A kiskérődzők pestisének megjelenése esetén szigorú előírásokat kell betartani.

Mit kell tudni a kiskérődzők pestiséről?

2025. február 12. 05:40

A jelentős gazdasági károkkal járó betegség juhokat és kecskéket is képes megbetegíteni. A Nébih közleményében hívta fel a figyelmet a bejelentési kötelezettség alá tartozó, hazánkban első ízben előforduló betegségre.

A komposzttea alkalmazása a kertben

2025. február 8. 05:40

A házilag elkészült komposztteát számos célra felhasználhatjuk a házikertben: palántanevelésnél, levéltrágyaként, vetőmagkezelésre. A sikeres alkalmazáshoz vegyük végig a legfontosabb szabályokat!

Gombagyűjtési szabályok I.

2022. április 28. 06:36

Milyen alapvető szabályokat kell betartanunk, ha gombászni indulunk? Mikor és hol gyűjtsünk gombát? Mely területeken kerüljük a gombagyűjtést? A cikksorozat első részében ezekkel a kérdésekkel foglalkozunk.

Krémes sárgaborsó főzelék fasírttal

2018. január 19. 10:22

A beton. Így hívták sokán a menzás sárgaborsó főzeléket, mert úgy megkötött, mire leültünk az asztalhoz, mint a beton.

Jön a tavasz - ehető virágokkal színesebb a konyha

2019. február 28. 04:36

Elsőre bizarr bolondságnak tűnik, hogy a salátánkban, esetleg hidegtálak díszítéseként ibolyát vagy körömvirágszirmot használjunk. De ha belegondolunk, hogy mióta fogyasztunk kamillateát, vagy használunk körömvirág krémet, már nem tűnik annyira ördögtől valónak az ötlet.

Rögös utak

2018. július 18. 13:46

Tizenévvel ezelőtt sem volt sokkal jobb a helyzet, mint az idén, bár akkor azt írtuk; a terméskilátások nem túl bíztatók, de a piaci árak kifejezetten jók.