Ház, táj blog

Komoly bajban az afrikai kertészek a világjárvány miatt

Syngenta Blog

A ghánai, az elefántcsontparti és a ruandai kertészeti ágazatot is komolyan sújtja a koronavírus világjárvány. A bevételek drámai módon csökkentek az export leállásával, derült ki a Wageningen Innovációs Központ értékeléséből.

Az exportorientált elefántcsontparti gyümölcságazat és a ghánai kertészeti ágazat nagyon fontos ezen országok gazdasága szempontjából. Ruandában pedig ambiciózus terveket szövögettek a termelés növelésére. A COVID-19 válság mindhárom országra komoly hatással volt.

Ghánában a mobilitás korlátozása a gyümölcsök és zöldségek exportjának csökkenéséhez vezetett, miközben komolyan mérséklődött a növények iránti kereslet az oktatási intézmények és a szállodaipar részéről is. Emiatt a gazdák jövedelme jelentősen csökkent: ez egyrészt a napi megélhetést veszélyezteti, másrészt nullázza a jövőbeni gazdasági fejlesztéseiket, vagy csak sokkal nehezebben tudják majd finanszírozni azokat a korlátozott anyagi forrásaikkal.

Elefántcsontpart is hasonló problémákkal küzd, mint Ghána. A fő francia piacok bezárása a COVID-19 járvány csúcspontja alatt leállította a mangó és más gyümölcs exportját. Ennek eredményeként a háztartások jövedelme és a működési tőke csökkenése jelentős hatással volt a napi megélhetésre.

A jövedelmek csökkenése és a jövőbe történő befektetések bizonytalansága Ruandában is kérdés. A légi árufuvarozás a COVID-19 válság miatt leállt, a termékeket nem lehetett exportálni. A helyi piacok összeomlottak.

Edwin van der Maden, a WCDI kertészeti tanácsadója és projektmenedzsere: „a kertészet sok gazda számára kockázatos vállalkozás, mivel a jövedelmek ingadoznak. Számos kertészeti termelő fontolóra vette a kevésbé kockázatos növények termesztését.”

 

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Délkelet-ázsiai kertkultúra Dél-Amerikában – a Közös Agrárpolitika támogatásával

2019. május 1. 05:52

A cím akár egy találós kérdés is lehetne, aminek megválaszolásához nem csak agrárszakmai ismeretek szükségeltetnek, kell hozzá történelem és földrajz is.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: még mindig okoz fejfájást a zöld vándorpoloska

2023. augusztus 29. 17:10

Az elmúlt hét időjárását főként a hőség jellemezte. A nappali hőmérséklet rendre meghaladta a 30 Celsius-fokot, éjszakánként pedig nem süllyedt 20 fok alá. Csapadék alig hullott, elsősorban a Nyugat Dunántúlon, másutt a szántóföldi és kertészeti növények érése gyorsult fel.

Agrármúltunk nagyjai. Unghváry László (1876-1919)

2019. augusztus 1. 07:49

Agrármúltunk nagyjai című sorozatunkban ezúttal a XIX. század végén hazánkban több neves faiskolát alapító Unghváry Lászlóról emlékezünk meg.

Intenzíven látogatják a kártevők a szabadföldi káposztaféléket – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. október 11. 17:10

Október első dekádjának kellemes őszi időjárását rövid időre egy átvonuló hidegfront szakította meg. A front hozott ugyan némi csapadékot, de ez a kevés eső nem enyhített a hetek óta tartó szárazságon. A szabadföldi zöldségfélék sikeres termesztéséhez így elengedhetetlen a folyamatos öntözés. A jelenlegi időjárási körülmények most inkább a még rajzó kártevőknek kedveznek, bár a gyümölcsfélék rovarkártevői már nem rajzanak.