2℃ -6℃
február 19. Zsuzsanna, Eliza, Konrád
Ház, táj blog

Komoly gondban a burgonyatermesztés a koronavírus miatt

Agrofórum Online

A burgonyatermesztés területe Európában több mint tíz százalékkal csökkenhet a visszaeső kereslet és az alacsony árak miatt.

A burgonyatermesztés drámai visszaesésére számít a koronavírus hatásai miatt az Északnyugat-európai Burgonyatermesztők Szervezete (NEPG). Ennek oka a koronavírus vendéglátóiparra gyakorolt hatása, alacsonyabb kereslet és a rendkívül mérsékelt árszint jellemzi a piacot.

Az NEPG azt feltételezi, hogy az EU északnyugati részén a termelők jövő tavasszal összesen 15 százalékkal kevesebb területet ültetnek majd be burgonyával. A feldolgozott burgonyatermékek iránti kereslet Európában és világszerte jelentősen visszaesett. A gyárak jelenlegi nyersanyagigénye csak körülbelül 85 százaléka a pandémiát megelőző utolsó szezonhoz képest – írta a német agrarheute.com mezőgazdasági szakportál.

Az öt nagy nyugat-európai burgonyatermelő ország ebben a szezonban 27,9 millió tonnára becsüli a termést. Ez 4,5 százalékkal, azaz egymillió tonnával lenne több, mint az előző szezonban. Az alacsony árak és a magas költségek miatt azonban nem biztos, hogy minden burgonya kikerül a földből. A betakarítás is hosszabb a szokásosnál, és Nyugat-Belgiumban, illetve Nagy-Britanniában nehezebb a nagyon párás időjárás miatt. Még mindig vannak olyan területek, ahol nem kezdték meg a betakarítást.

A burgonya feldolgozásának jelenlegi alacsony árszintje egyértelművé teszi a piaci feszültségeket. A novemberi szerződéses ár mindössze 5,0 euró 100 kilogrammra, és 2021 áprilisára is csak 6,5 eurót várnak. Egy évvel ezelőtt az ár 15,50 euró volt 100 kilogrammonként, ami körülbelül háromszor olyan magas mint a mostani szint.

Az európai burgonyafeldolgozók továbbra is nagyon nagy késztermékkészletet tárolnak a hűtőházaikban. Ezért lényegesen kevesebb nyersanyagra van szükségük a következő időszakban. Várhatóan jövőre jelentősen csökkentik a termelőkkel kötött szerződéseik számát. A burgonya termesztésének és tárolásának tényleges költségei alapján az NEPG nem számít lényegi változásra a szerződéses árakban.

Az elmúlt 5 évben a NEPG-termelők 7,7 százalékkal bővítették termesztési területeiket. Franciaországban csaknem 14, Németországban pedig 10 százalékos volt a növekedés, de a többi ország is növelte területét. Ez a termesztésbővítés ellentétes a koronavírus miatti keresletösszeomlással.

Mi a teendőnk, ha megfertőzte az állatainkat a kiskérődzők pestise?

2025. február 18. 05:40

A kiskérődzők pestisének megjelenése esetén szigorú előírásokat kell betartani.

Mit kell tudni a kiskérődzők pestiséről?

2025. február 12. 05:40

A jelentős gazdasági károkkal járó betegség juhokat és kecskéket is képes megbetegíteni. A Nébih közleményében hívta fel a figyelmet a bejelentési kötelezettség alá tartozó, hazánkban első ízben előforduló betegségre.

A komposzttea alkalmazása a kertben

2025. február 8. 05:40

A házilag elkészült komposztteát számos célra felhasználhatjuk a házikertben: palántanevelésnél, levéltrágyaként, vetőmagkezelésre. A sikeres alkalmazáshoz vegyük végig a legfontosabb szabályokat!

A komposzttea elkészítése

2025. február 2. 05:40

A komposzttea elkészítése egyszerű folyamatnak tűnik, de be kell tartanunk az eddigi tapasztalatokból adódó fontos szabályokat, hogy jó minőségű oldatot kapjunk. A víz és a komposzt minőségén kifejezetten nagy a hangsúly.

Mi lesz veled, magyar krumpli? - Tragikus állapotok a magyar burgonyatermesztésben

2019. augusztus 30. 15:16

A burgonya Magyarországi vetésterülete folyamatosan csökken. Ennek egyik alapvető oka az áru szabad áramlása az EU-n belül, hiszen a tőlünk északabbra fekvő államok jelentős mennyiségű étkezési burgonyát hozhatnak be az országba, amit sokkal olcsóbban tudnak előállítani.

Kevesebb zöldség és gyümölcs termett

2020. augusztus 24. 08:03

2019-ben az előző évinél negyedével kevesebb, 63 ezer tonna meggy termett, 2012 óta a legkevesebb. A szőlő mennyisége tizedével mérséklődött.

A csicsóka értékes haszonnövény, de könnyen kivadul

2023. augusztus 23. 16:10

A csicsóka (Helianthus tuberosus) más néven: csókapityóka, földialma vagy tótrépa, ami közeli rokona a napraforgónak. A fészkesvirágzatúak (Asteraceae) családjának, ezen belül is a csöves virágzatúak (Asteroideae) tagja, a napraforgó rokona.

Hogyan tároljam a burgonyát, hogy ne csírázzon ki és ne is rothadjon meg?

2022. december 28. 04:36

Arra a kérdésre szeretnék választ kapni, hogy hogyan tároljam a burgonyát, hogy ne csírázzon és ne rothadjon meg?