Ház, táj blog

Öntözési rendszer kialakítása a kertben – kezdőtippek

Agrofórum Online

A hosszantartó aszályos időszakok a házikerteket is megviselik, éppen ezért különösen nagy figyelmet kell idén is fordítanunk az öntözésre. Mi lenne, ha megpróbálkoznánk egy öntözési rendszerrel? Mi a legjobb módszer, és milyen szempontokat kell figyelembe vennünk?

A nagyméretű kertekben – amelyekben kiterjedtebb gyepfelületek, takaros virágágyások, vagy sok-sok fás szárú növény kapott helyet, – érdemes megfontolni egy öntözőrendszer kialakítását. Gondolkodjunk hosszútávon, és kerüljük az olyan megoldásokat (pl.: leszúrható, állványos öntöző vagy kézilocsoló), amelyeknél a víz nagy része (50-60%-a) a növény lombozatára kerül, és nem a gyökeréhez, így jelentős mennyiségű víz kárba vész a növények számára. Egy jó megoldás a hatékony öntözésre egy csepegtető öntözőrendszer kialakítása.

A csepegtető öntözőrendszer előnyei

Az egyik legnagyobb erőssége a csepegtető öntözési rendszereknek, hogy széles körben használhatók (pl.: pázsittal fedett kertrészen, veteményesben, cserjék vagy fák öntözésére, de akár fóliasátorban is). Másik nagy előnye, hogy a csepegtetők közvetlenül a növények gyökereihez juttatják el a vizet. A tömlőkből a víz kicsi vagy közepes méretű cseppek formájában jut el a talaj felszínéről közvetlenül a növény gyökérzetéhez. Ennek eredményeképpen nagyon kevés víz párolog el vagy jut a növények lombozatára, és „akad meg” a leveleken.

Csepegtető öntözés

A csepegtető öntözőrendszerrel megakadályozhatjuk a növényeket megbetegítő gombák és baktériumok elszaporodását, ugyanis ezek a kórokozók a párás közegben és a nedves levélfelületen képesek a gyors terjedésre.

Egy csepegtető öntözőrendszerrel lehetőségünk van továbbá a tervezett, okszerű öntözésre: mindig akkor locsolunk, amikor szükség van rá. Az automata időzítővel ellátott öntözőket átállíthatjuk abban az esetben, ha az időjárás-előrejelzés szerint csapadék várható, vagy naponta előfordulnak záporok, zivatarok.

A hatékony rendszer

Az alábbi szempontokat mindenképp érdemes figyelembe vennünk, hogy a lehető leghatékonyabban működő rendszert építsük ki!

  • Próbáljuk ki az öntözőrendszert egyszerre csak egy kis részén a kertnek! Bővítési lehetőségre a későbbiekben még lesz lehetőség!
  • Az öntözőrendszer csöveit igyekezzünk minél egyenesebben lefektetni, mert ha sok kanyart helyezünk el benne, a víz és az esetleges szennyeződések is könnyebben megrekedhetnek!
  • Ha öntözéskor a növénynek csak az egyik oldalát éri víz, akkor az egyenletes vízkijuttatás érdekében helyezzük át a tömlőt a növény másik oldalára!
  • A csepegtető rendszerek alacsony nyomáson működnek igazán hatékonyan. Nagy nyomású rendszereknél vegyük fontolóra egy nyomásszabályozó beszerzését!
Okszerű öntözés érhető el a csepegtető rendszerrel

Kertre szabva

Nincs egy „jól bevált” és minden kertre megoldást jelentő recept: az öntözőrendszer kialakításakor figyelembe kell venni a kert domborzatát (sík terep vagy dimbes-dombos), a talaj fizikai jellemzőit (pl.: homokos, agyagos vagy vályogos, mennyire vízelvezető, van-e sekélyebb vízzáró réteg stb.), a kertben lakó növények vízigényét és az anyagi lehetőségeket. Érdemes alaposan utánanézni a különböző berendezéseknek, érdeklődni ismerősöknél, családtagoknál a már meglévő öntözőrendszerekről, és kikérhetjük szakember véleményét is.

Mindezek az öntözési idő hosszát is meghatározzák: akár egy óra, vagy még annál is hosszabb ideig tartó csepegtető öntözésre is szükség lehet.

Honnan tudom, hogy jól működik-e?

Szerintem minden emberben benne van a „biztosan jól dolgozik-e a berendezés?” dilemmája, amikor egy összetettebb szerkezetre bízunk egy olyan feladatot, amit addig mi magunk oldottunk meg. Azonban igen egyszerű ellenőrizni azt, hogy jól működik-e az öntözőrendszer, mert:

  • egyrészt a nyári nagy melegben a növények igen hamar jelzik, ha nem kaptak elegendő mennyiségű vizet;
  • másrészt szúrópróbaszerűen leáshatunk az öntöző mentén kb. 20-30 cm mélyre, ha ebben a mélységben nedves a talaj, akkor kellő mennyiségben kaptak a növények vizet.

Bánjunk okosan a vízzel, és igyekezzünk a lehető leghatékonyabban kiszolgálni a növényeinket!

Kapcsolódó cikkek:

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

„Almát eszem, ropog a fogam alatt”…

2018. szeptember 17. 13:44

Az alma a legértékesebb gyümölcseink közé tartozik. A csecsemőket is először reszelt almával szoktatják a szilárd ételekhez a kiváló étrendi és emésztést javító hatása miatt.

Hazánk kincsei V. rész – Az Agostyáni Arborétum

2023. június 27. 10:36

A mindössze 565 fős Agostyán 1985-ig önálló településként létezett Tata és Tarján között, ám abban az évben Tata városához csatolták. Közvetlen ugyan nem határos a két település, mégis Tata központjából közúton mindössze 5 km-t kell autóznunk a festői szépségű, erdős dombokkal körülvett Agostyánig.

Ismerjük fel a gyomnövényeket már pár leveles korukban II. rész – T2-es életformájú gyomnövények

2018. augusztus 23. 11:00

A hazánkban leggyakrabban előforduló gyomnövények felismerését segítő cikksorozat második része az ősszel és tavasszal is csírázó, nyár eleji egyévesekről szól, a T2-esekről.

Baconbe tekert cukkinigondolák

2019. augusztus 11. 11:22

Számomra nagy kedvenc a cukkini, mert egy univerzális zöldség. Készíthetünk belőle édesebb előételt, pikáns főételt, de ajánlom uzsonnára rántva is.