Ház, táj blog

Poloskák elleni védekezés a lakásban

Agrofórum Online

A különböző poloskafajok elleni növényvédelmi és lakásóvó védekezés felöleli a nyári és az őszi hónapokat. Míg nyáron a szívogató kártételükkel kell számolnunk a kert növényein, addig ősszel a hűvösebb idő elől behúzódó kis helikopterekkel kell megbirkóznunk.

Gyakorlatilag nyakunkba szakadt az igazi őszi időjárás: zimankós éjszakák, hűvös reggelek, napközbeni csapadék és köd. Ebben az időben a kerti poloskák hada is elindul melegebb búvóhelyet keresni, ezért ilyenkor behúzódnak a házak, lakások réseibe, ahol megpróbálják átvészelni a téli hónapokat. Bár ezek a kellemetlen rovarfajok ránk nézve ártalmatlanok, tömeges jelenlétük roppant kínzó lehet, nem beszélve a mindent elsöprő „tűz- és bűzfegyverükről”. Sőt amennyire ártalmatlanok a házban, annyira kártékonyak a kertben, így mindenképpen szükséges védekezni ellenük.

Ezek a kis fickók nem viccelnek

Magyarországon megközelítőleg 900 poloskafaj él, melyek közül 20-30 az idegenhonos fajok becsült száma. Ez a szám igen ingatag, ugyanis sok fajról (nemcsak poloskákról) nehéz megmondani, hogy mikor érkeztek hazánkba, így nem lehet megállapítani, hogy idegenhonosak-e vagy sem. Az mindenesetre biztos, hogy a 2002-ben megjelent afrikai vándorpoloska és a 2013 óta hazánkban is országszerte előforduló ázsiai márványpoloska idegenhonos, inváziós fajok. Ezek a fajok rengeteg kárt tudnak okozni a kertben.

Ebben a cikkben most azokról a poloskafajokról lesz elsődlegesen szó, amelyek a kertben és az udvaron gyakran előfordulnak, majd télen jellemzően a házban, lakásban keresnek menedéket. Ide tartozik a zöld vándorpoloska és az ázsiai márványospoloska is. Ezek a fajok nem ártalmasak az emberre (nem tud megcsípni, nem váltanak ki allergiás reakciót stb.), ellentétben az ágyi poloskával, mégis ilyenkor az egyik legnagyobb fejtörést okozzák nekünk. Nézzük, hogyan védekezhetünk ellenük a lakásban, majd a cikk folytatásában a kerti teendőket is végigvesszük!

Szúnyogháló poloskák ellen is

Legegyszerűbb és leghatékonyabb módja a poloskák távoltartásának, ha minden ablakra strapabíró szúnyoghálót szerelünk. A szúnyogháló előnye, hogy más nem kívánt rovarvendégeket – szúnyogokat, legyeket, darazsakat – is távol tart, és csak egyszer kell felszerelni. Arra különösen figyeljünk, hogy a szúnyogháló méretben tökéletesen passzoljon, és időt nem kímélve gondosan szereljük fel, mivel a poloskák minden ki rést kihasználnak a pajzson!

A lakásba jutáshoz elegendő nekik egy kicsi rés a szúnyogháló vagy a fal között

Tömjük be a réseket!

Tömjük be az ajtók és az ablakok melletti réseket, így fizikai akadályt állítva a nyílászárók környékén. A legjobb, ha a nagyobb résekben nedves törölközőt használunk, mert a nedvesség miatt a poloska nem fog ott megtelepedni.

Le a lefolyóba! – Vagy mégsem?

Ez talán a legelterjedtebb módja a lakásban grasszáló büdösbogarak ellen: óvatosan, papírzsebkendővel megfogni és gyorsan lehúzni őket a WC-ben. Ennek azonban van egy elég komoly hátránya, mégpedig az, hogy minden poloskához külön papír szükséges, és akár egy egész tartálynyi víz az öblítéshez.

Textilekre külön figyeljünk!

Leggyakoribb probléma, hogy a kint szárított ruhákon vagy a terasz bútorainak textilrészén vagy azokba is gyakran megtelepszenek a büdösbogarak. Mindig alaposan rázzuk ki a kint száradt ruhákat vagy a kerti bútorok textileit, mielőtt bevinnénk őket a lakásba!

A sokrétű fokhagyma

Sok háztartásban bevált, hogy ha az ajtó- és az ablakkereteket fokhagymás spray-vel rendszeresen befújjuk, a büdösbogarak elkerülik a lakásunkat. Ehhez a házilag elkészíthető permethez fél liter vízben keverjünk el 1 evőkanál fokhagymaport, vagy nyomjunk bele 3 gerezd fokhagymát és hagyjuk állni egy kicsit.

Megpróbálkozhatunk illóolajokkal vagy fokhagymából készült oldattal is

Ezzel a permettel fújjuk be a növényeket, illetve az ablak- és ajtókereteket is. A legjobb megoldás, ha a külső felületeket kezeljük ezzel a keverékkel, hogy ne legyen fokhagymaszag a lakásban.

Illóolajat is érdemes kipróbálni

Mentával vagy teafaolajjal is távoltarthatjuk a bogarakat. Az illóolajat hígítsuk fel vízzel és a poloskák által gyakran látogatott területeket permetezzük be vele.

Villanyt le!

Nemcsak egy nyitott ablak, de a fény is vonzza a poloskákat, így az energiatakarékosság mellett a rovarok távoltartásában is előnyös, ha feleslegesen nem világítunk a helyiségekben.

Kapcsolódó cikkek:

A komposzttea elkészítése

2025. február 2. 05:40

A komposzttea elkészítése egyszerű folyamatnak tűnik, de be kell tartanunk az eddigi tapasztalatokból adódó fontos szabályokat, hogy jó minőségű oldatot kapjunk. A víz és a komposzt minőségén kifejezetten nagy a hangsúly.

Elődeink tudása – ízelítő a népi gyógyászatból I.

2025. január 29. 05:40

Általában nem könnyű kikeveredni mostanság a vírusos megbetegedésekből, emiatt is kezdtem el utánanézni a régi, növényi alapú recepteknek, amik talán segíthetnek.

Mit kell tudni a komposztteáról?

2025. január 22. 05:40

Miből lehet elkészíteni a komposztteát? Miért jó megoldás a kertben a növények tápanyag-utánpótlására?

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Csak januárig elég a magyar hagymatermés

2018. szeptember 3. 10:30

Szeptember elejétől januárig-februárig képes ellátni a hazai igényeket a Magyarországon termelt vöröshagyma és fokhagyma. Aki a magyar hagymát választja, az a hazai termelőket segíti – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara. Az éves vöröshagyma-fogyasztás 8-9 kg/fő, fokhagymából 0,8-0,9 kg/fő.

Fokhagymatermesztés magaságyásban

2024. február 28. 13:10

A TikTok legújabb trendjéből megtudhatjuk, hogyan ültessünk magaságyásban fokhagymát – a szokásosnál gyorsabban és hatékonyabban.

Mely növényeket érdemes, és melyeket nem tanácsos társítani a kertben?

2022. augusztus 9. 04:39

Érdekelne, hogy milyen növényeket érdemes egy ágyásba egymás mellé ültetni, vetni, és melyeket nem tanácsos társítani.

Növényi levek egyenesen a kertből!

2024. június 26. 05:40

Sok évnyi megfigyelésünk már, hogy az egészséges növényeket a kártevők és kórokozók is nehezebben támadják meg. Ezt akár növényi levekkel is el lehet érni, ha például immunerősítőként tekintünk rájuk.