Ház, táj blog

Strapabíró balkonnövények

Agrofórum Online

Itt az ideje újítani: édesanyáink kedvelt balkonnövényei közül már nem mindegyik képes elviselni az egyre forróbb nyarakat egy tűző naptól kitett házoldalon. Milyen növényfajokat válasszunk korlátunk díszeiként, amelyek nem adják fel már nyár közepén a küzdelmet?

Bár még hosszú hetek lefutnak május közepéig, amikor eljön a balkonnövények hivatalos ültetési ideje, érdemes idejében végiggondolni, milyen növények kerüljenek idén a teraszunk virágtartóiba. Mint az egynyári, évelő növények, valamint a díszcserjék esetében is, itt is a legnagyobb ellenfelünk a nyári forróság, amihez a választásunkat igazítanunk kell: hiszen az ültetőközeget mi választhatjuk a növényekhez, a vízmennyiséget szabadon szabályozhatjuk, de a levegő hőmérséklete felett nincs hatalmunk.

Vegyünk sorra pár nagyobb hőtűrőképességű, balkonládába ültethető dísznövényfajt és –fajtát, amelyek kiállják a forró nyár próbáját!

Előzetesen még meg kell említeni, hogy a balkonládába került növények vízigénye jóval magasabb, mint a kertünkbe kiültetett növényeknek: a balkonláda ugyanis hamar felmelegszik, a benne lévő föld nem tudja sokáig tartani a nedvességet, így azt akár naponta is pótolni kell. Ehhez még vegyük hozzá azt, hogy erkélyről vagy teraszról lévén szó, nem kevés légmozgásnak is ki van téve a láda és a benne lévő növények, ami gyorsítja a kiszáradást.

Mindezt figyelembe véve a balkonnövények esetében kissé át kell értékelni például a szárazságtűrés fogalmát: úgy fogalmazhatnánk meg, hogy azok a strapabíró balkonnövények, melyek meghálálják minden igyekezetünket, és kitartanak a legforróbb nyár végéig is, kellő mennyiségű öntözés mellett.

A növények kiválasztása

Elsődleges szempont a növények kiválasztásánál a különböző fajok fényigényének figyelembe vétele: ehhez erkélyünk tájolásának, más környezeti elemek (pl.: szomszéd ház, lombos fa) árnyékolási mértékének ismerete szükséges. Azokra a balkonokra kell a legkörültekintőbben kiválasztani a növényeinket, amelyeket a déli órák tűző napsugarai közvetlenül bearanyoznak. Az itt felsorolt növények vagy dézsában, vagy balkonládában (vagy akár mindkettőben) is hosszú ideig jól érzik magukat ilyen körülmények között.

A terülő-kúszó nagyvirágú porcsinrózsa (Portulaca grandiflora) az egyik legideálisabb választás a kevés szabadidővel gazdálkodó naposerkély-tulajdonosoknak. Egész nyáron, sőt egészen az ősz végi fagyokig virágzik – az esős napokat és az éjszakákat kivéve, amikor szirmait összezárja –, és nagy tömegben hozza kicsiny, színpompás, rózsára emlékeztető virágait. Kifejezetten kedveli a napos helyet, és akár a legrosszabb minőségű, laza szerkezetű talajban is megél. Egy dologra érzékeny igazán: ha földje folyamatosan nedves, ugyanis könnyen elrothadnak vékony gyökerei. Szaporítható dugványozással és magvetéssel is. A kereskedelemben kapható magja és palántája is.

A margaréta (Leucanthemum maximum) vagy más néven margitvirág nemcsak a kerti ágyások évelő sztárja lehet a napsugárzásnak kitett területeken. Mivel magassága elérheti a 70-80 cm-t is, érdemesebb az erkélyen nagyobb cserépbe, dézsába ültetni, mint balkonládába. Akár tavasztól nyár végéig is hozhatja fészekvirágzatát, melynek csöves virágai aranysárgák, fészkes virágai fehér szirmokból állnak, ehhez tápanyagban gazdag, jó vízgazdálkodású talajba kell ültetni. Nyáron a nagy forróságban akár naponta is öntözhető, de 2-3 napig is kibírja víz nélkül.

Az egynyári illatos ternye (Lobularia maritima), más néven tengerparti fülesternye vagy mézvirág bájos, alacsony virágpárnát alkotva az erkélyen balkonládába és dézsába is kerülhet. Ez utóbbi esetben akár egy törzses díszfa vagy magasabbra növő évelő méltó párja lehet a cserépben. Jellemzően fehér virágzata (mely pompázhat lila és rózsaszín színben is) édes mézillatot áraszt magából, amivel a lepkéket és beporzó rovarokat az erkélyre csalja.

Kifejezetten fényigényes, kedveli a meszes, jó vízelvezető-képességű talajt. Egyedül a túlöntözését kerüljük el, hiszen híresen szárazságtűrő: a pangó víz elpusztítja. Ha túlságosan lenőtt a tartójából, érdemes kicsit visszavágni, nehogy felkopaszodjon, vagy egy hevesebb vihar leszaggassa.

A bársonyvirágról (Tagetes), vagy ismertebb nevén büdöskéről már a szárazságtűrő egynyáriaknál megemlékeztem, most csak még inkább kiemelném igénytelenségét: sem talajra, sem fényviszonyokra nem érzékeny, még a tűző napon is kitart akár 2-3 napig öntözés nélkül. Üde narancssárga-sárga színével balkonládában és dézsában is jól mutat évelők vagy más egynyáriak társaságában.

A Balkon Aranyának (Bidens ferulifolia) méltán keresztelt, terülő habitusú, hazánkban egynyáriként nevelt növény kicsit kilóg a strapabíró balkonnövények sorából, mivel több nedvességet igényel, de nem bírtam ki, hogy ne emlékezzek meg róla. Ez a vidám, káprázatosan sárga virágokat hozó, szeldelt levelű teremtés áprilistól októberig folyamatosan virágzik, illatával vonzza a méheket.

Kellő törődés mellett akár 30 cm magas bokorrá fejlődik, de gyönyörűen mutat függő kosárban is. Elnyílott virágait nem kell eltávolítani, úgy is hozza az új, friss „aranyakat”, hogy nem tisztítjuk meg az elnyílt virágoktól. Tűző napon gyakoribb öntözést és több vizet igényel, kéthetente tápoldatozhatjuk.

Ezen az öt növényfajon kívül még társunk lehet a balkonon egy citrusféle (pl.: citrom, kumkvat, lime) vagy törpe gyümölcsfa, de kicsit nagyobb mennyiségű vízzel a dália, minirózsa, petúnia és záporvirág is sütkérezhet napos erkélyünkön.

Ezzel a cikkel zárom idei „szárazságtűrő-sorozatomat”, remélem, sikerül a Kedves Olvasónak és növényeinek idén is megbirkóznia az időjárás viszontagságaival.

Eredményes, örömteli kertészkedést és gyönyörű tavaszt kívánok!

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

GMO kérdés szójában - avagy a gőz a hajókürtre van kötve?!

2018. július 9. 18:06

A fenti címmel küldött egy figyelemre méltó írást harangozó János bátyai szójatermesztő, aki – ahogy ez az írásából is kiderül – 42 éve foglalkozik (birkózik) e jeles hüvelyes növénnyel.

Élőhely-rekonstrukció a hazai erdőkben

2023. június 29. 05:37

Ahogy sorra meglátogatjuk a tájvédelmi körzeteket, arborétumokat, nemzeti parkokat, vadasparkokat, egyre több helyen fektetnek energiát abba, hogy a látogatók megértsék a természeti környezet védelmére irányuló törekvéseket. A hazai erdők élőhely-helyreállítása is ezek közé a folyamatos munkálatok közé tartozik.

Kaptam egy levelet

2018. június 6. 13:44

A levél tartalma okán ide kívánkozik, a blogba, de van abban némi személyes indíttatás is, hogy szóba hozom…

Jön a tavasz - ehető virágokkal színesebb a konyha

2019. február 28. 04:36

Elsőre bizarr bolondságnak tűnik, hogy a salátánkban, esetleg hidegtálak díszítéseként ibolyát vagy körömvirágszirmot használjunk. De ha belegondolunk, hogy mióta fogyasztunk kamillateát, vagy használunk körömvirág krémet, már nem tűnik annyira ördögtől valónak az ötlet.