Ház, táj blog

Térkép készült az elveszett 8. kontinensről

Agrofórum Online

Nem elírás, és önnek sem kell a(z erősebb) szemüveg, valóban létezik egy 8. világkontinens, még ha eddig csak nagyon kevesen is hallottak róla.

Különféle műszereknek köszönhetően azonban a kutatók néhány éve már tisztában vannak a létezésével, sőt fel is térképezték. Új-Zéland ennek a kontinensnek lehet a legmagasabb „pontja”.

Amióta 1820-ban orosz tengerészek elérték a Fimbul-jégshelfet, hivatalossá vált, hogy az addigi hat kontinenshez csatlakozik egy hetedik, az Antarktisz. Azóta is azt tanuljuk az iskolában, hogy Földünk hét szárazföldi egységre osztható.

Ám 2017-ben ez az elmélet megdőlt, ugyanis felfedezték Zélandiát, amely Ausztráliától délkeletre található, és bizonyított tény, hogy ez a nyolcadik kontinens.

A tudósok valójában már régóta sejtették a létezését, de több száz éven keresztül nem tudták bizonyítani – legfőképpen azért, mert a legnagyobb része 1-2 kilométerrel a tengerszint alatt fekszik. Miután megtalálták, szisztematikus munkával elkezdték megfejteni a titkait.

Széttöredezett Gondwana

Zélandia nagyjából 83 millió éve alakult ki, de már ezt megelőzően 100 millió évvel formálódott, amikor a Gondwana nevű szuperkontinens elkezdett széttöredezni. Ebből jött létre aztán a világ legkisebb, legkeskenyebb és legfiatalabb kontinense, míg a Gondwana tovább hasadt Ausztráliára és az Antarktiszra.

Valószínűleg a terület ezután még sok millió évig szárazföldként létezett, míg 25 millió évvel ezelőtt a legnagyobb részét el nem nyelte az óceán. Csupán Új-Zéland, a kontinens „csúcsa” maradt a tengerszint fölött, így ez az ország Zélandia utolsó képviselője.

Nehezen felismerhető

A tudósok először 2002-ben a tenger mélyét tanulmányozva bukkantak Zélandia nyomára, furcsa, igen vastag szikla formátumokat felfedezve – az óceáni hátságok ennél általában vékonyabbak –, amelyekről azt gondolták, hogy egy új kontinenshez tartozhatnak. Azonban sokáig nem tudták biztosan igazolni a feltételezésüket.

2017-ben következett be az áttörés, amikor a különféle bizonyítékokat felsorakoztatva összeállt a kép. 2019-ben aztán egy kutatócsoport feltérképezte a kontinens déli részének geológiai felépítését, és rájöttek, hogy a tektonikus erőhatás mint a pogácsatésztát több részletben széthúzta és meghajtogatta Zélandiát, és ez tette olyan bonyolulttá a felismerését.

Egy következő alkalommal egy másik kutatócsoport Zélandia északi részének geológiai térképét is elkészítette. Azóta már mintákat is vettek a különféle korú zélandiai sziklaképződményekből, amelyek közül a legrégebbiek 130-110 millió, a legfiatalabbak pedig 40 millió évesek. A térképen még az is látszik, hogy Zélandia és Nyugat-Antarktisz partvonalai tökéletesen, mint a puzzle darabkái passzolnak egymáshoz.

Zélandia végre elkezdte felfedni a titkait, de még nem az összeset, és az új kontinens a tenger mélyén nem adja meg magát könnyedén a tudománynak.

(Fotó: cmccarthy2001/Pixabay)

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Növényfelismerő applikációk – mit érdemes tudni a használatukról?

2025. május 27. 05:40

Kézenfekvő megoldás, hogy a mindig nálunk lévő mobiltelefonokra letöltsünk egy növényfelismerő applikációt, hiszen gyorsan elővesszük, készítünk egy fényképet a kérdéses növényről, és várjuk az alkalmazás segítségét: a fajmeghatározást.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Újgenerációs madárijesztők – madárriasztó drónok a szőlőültetvényekben

2019. április 23. 14:22

A szőlőt dézsmáló madarak távoltartására alkalmazott madárijesztőktől hosszú út vezetett a legújabb technika felhasználásáig. A drónokat 4-5 tagú flottákban használják, olyanok is kaphatók, amelyek ragadozómadár-hangot adnak ki.

Beárazzák a juh- és tehénböfögést az üvegházhatású gázok csökkentése érdekében

2022. június 29. 09:17

A kormány és a mezőgazdasági közösség képviselői által összeállított tervezet szerint a gazdálkodóknak 2025-től fizetniük kell gázkibocsátásukért.

Ugató drónok veszik át a juhászkutyák munkáját

2019. március 17. 10:34

Az ember nélküli légi járművek fejlesztése annyira felgyorsult az utóbbi években, hogy egyes új-zélandi állattenyésztők már őket alkalmazzák juhászkutyák helyett.

Új világrekord: több mint 17 tonna búza hektáronként

2020. július 20. 09:17

Egy új-zélandi gazdálkodó földjén új világrekordot mértek, hektáronként 17 398 kilogramm búzát takarított be.