Házikert

Hogyan előzzük meg, hogy a növények fagykárt szenvedjenek?

Agrofórum Online

Az enyhébb klímájú, kevésbé kitett területeken a fiatal növények megfelelő védelemmel ellátva a szabadban teleltethetők. Hidegebb vagy kitett területeken viszont még az ellenállóbb növényeknek is szükségük lehet az időjárás viszontagságaitól való védelemre.

Az örökzöldek és a cserepes növények különösen veszélyeztetettek, ezért kiemelt figyelmet igényelnek. A növények takarását az első fagyok idején kell elvégezni. Ha viszont közvetett védelemről beszélünk, például tápanyagpótlásról vagy a talaj takarásáról, azt már a nyár végén el kell kezdeni.

Védekezési lehetőségek

Tápanyag-utánpótlás: Közvetett ugyan, de nagyon hatásos tanács, hogy a nyár végétől már ne használjunk nitrogénműtrágyát vagy marhatrágyát. Ezek ugyanis a növény növekedését serkentik, és az új hajtások sokkal érzékenyebbek a téli hidegre. A kálium viszont segít általában a stresszhatásoknak való ellenálló képesség, de konkrétan a fagytűrő képesség fokozásában is.

Talajtakaró növények vetése: A fedetlenül hagyott talajból, különösen a veteményesben, könnyebben kimosódnak a tápanyagok, de egy-egy nagyobb ősi eső magát a talajt is erodálja. A szeptemberben vetett zöldtrágyanövények, például mustár, csökkentik a kimosódást és megfogják a talajt. Tavasszal pedig mulcsként ezek a növények beáshatók és maguk is tápanyagként szolgálhatnak.

Mulcsozás: A mulcs szintén mérsékelheti a talajtömörödést és -eróziót.

Növénytakarók használata: Ha a növényeket kertészeti szövettel, növénytakaróval bebugyoláljuk, az a hideg és a szél ellen jelentős védelmet biztosít.

Védett helyre ültetés: Mindenki maga ismeri a kertjét. Honnan fúj a szél, hol vannak védett zugok, ahol melegebb van, mint máshol. Ilyen lehet a ház déli fala, egy bokrokkal védett terület. Ennek megfelelően kell a különféle növényeket ültetni. Minél enyhébb mikroklímát találunk, annál hamarabb virágoznak a kora tavasszal a növények.

Cserepesek: Ezeket tartsuk száraz, védett helyen, egymáshoz közel téve őket, hogy kölcsönösen segítsék egymás túlélését a téli hidegben. A gyökerek megfagyását a buborékfóliával vagy szalmával való beburkolással akadályozhatjuk meg. Alternatív megoldásként a cserepet a földbe kell ásni.

Egyéb teendők

Kerti építmények: A tél kezdete előtt ellenőrizzük az összes kerti szaletlit, állványt stb., és javítsuk meg őket, ha szükséges. Biztosítsuk, hogy a szél át tudjon fújni rajtuk, így kevésbé sérülnek.

Ültessünk szélvédő növényeket: Egy ellenálló sövény, akár lombhullatókból, remek mikroklímát és védett helyet biztosít az egész kertben vagy annak egy kiválasztott részén. Amíg ez megnő, akár nádhálóval vagy bármilyen ideiglenes eszközzel átmenetileg is megfékezhetők az elemek.

Vízelvezetés: Mivel télen sokkal több csapadék hullik, nagyobb az esélye, hogy megáll a víz kertben, telítődik a talaj. Ez a fiatal növényekre halálos veszélyt jelent, mert a gyökereknek oxigénre is szükségük van, ezért a víz elvezetését is meg kell oldani, főleg, ha kötött, agyagos a talaj a környéken.

Éghajlatváltozás

Tapasztaljuk, hogy a telek évről évre enyhébbek, az erős fagyok évek óta elkerülik Magyarországot. Ez mégsem feltétlenül jelent jó hírt a kertészek számára, mivel azok a növények, amelyek eddig optimálisan érezték magukat, most nem kapják meg a mély nyugalomhoz szükséges hideghatást. Ha pedig elkezdenek hajtani, és mégis jön egy hideg, az akár a halálukat jelentheti.

Persze másrészről a néhány évvel ezelőttig csak melegebb területeken ültetett dísznövények is egyre nagyobb számban képesek átvészelni a telet. Ma már nem meglepő egy-egy a kertben teleltetett banánfa látványa sem.

+1 Téli teendő

Bár már évek óta nem láttunk tartósan havat, azért ne vessük el a gondolatát, hogy mégis ideér. Ha pedig a hó 0 Celsius-fokhoz közeli időben esik, akkor nehézzé, ragadóssá válik, és ólmos súlyként nehezedik a fákra, bokrokra. Ne felejtsük el rendszeresen lerázni, leütögetni a havat, hogy az ágak ne törjenek le.

Fotó: Pixabay

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Miért praktikus a hügelkultur?

2025. április 21. 05:40

Egyre több kertben építenek dombágyást (hügelkultur), melynek sok előnye van, főleg most a változó klímaviszonyok mellett. Lássuk az előnyeit!

Nefelejcs vetése és ápolása: így kerülje el az elburjánzást!

2025. április 20. 13:10

A nefelejcs nemcsak bájos, de hálás növény is – néhány egyszerű lépéssel hosszú hetekig élvezheti virágpompáját a kertben.

5 sziklakerti növény: szívós szépségek napos helyre

2025. április 19. 16:10

Összegyűjtöttünk öt olyan strapabíró és mutatós növényt, amelyek nemcsak jól érzik magukat sziklakerti körülmények között, hanem akár egész évben díszítik is a kertet.

A tavaszi fagykár elvitte a gyümölcs ötödét tavaly

2021. július 7. 05:17

A gyümölcsfélék termése több mint ötödével maradt el az előző évitől, 573 ezer tonnát takarítottak be.

Minden fagykárra van „orvosság”?

2025. április 1. 08:10

A klímaváltozás miatt egyre gyakoribb tavaszi fagyok kihívás elé állítják a hazai gyümölcstermesztőket, de vannak védekezési lehetőségek.

A hazai gyümölcsültetvények fagykárainak értékelése

2018. március 14. 11:15

Jelenleg csak rügykárokról lehet beszélni, terméskárokra vonatkozóan csak nagyon áttételes és pontatlan következtetések vonhatók le.

Díjtámogatott növénybiztosítások - érdemes megkötni most

2020. április 7. 15:06

Magyarországon ma a biztosítható mezőgazdasági területeknek mindössze 40%-a biztosított! Ez az arány a mezőgazdasági termelők létszámának tükrében még rosszabb, hiszen a 180 ezer regisztrált gazdából évente csak átlagosan 35 ezer gazda köt mezőgazdasági növénybiztosítást. A mezőgazdasági biztosítások típusairól kérdeztük Medve Pétert, a Nonprofit Biztosító Egyesülettől.