4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Házikert

Hogyan termesszünk otthon salátát?

Agrofórum Online

Avagy minden, amit a saláták ültetéséről, gondozásáról és betakarításáról tudni kell.

A fejes saláta szabadföldi termesztése egyáltalán nem nehéz, a konténeres salátatermesztés pedig még egyszerűbb. Ráadásul a saját saláta termesztése sokkal olcsóbban jön ki, mintha zacskós salátát vásárolnánk a boltban, és a termeszthető saláták választéka is lényegesen nagyobb, mint a bolti salátáé. A fejes salátáknak sokféle formája, színe és mintázata létezik. Ha többféle fajtát termesztünk, minden hozzávalónk meglesz ahhoz, hogy bármikor ízletes, izgalmas, finom és egészséges salátákat tegyünk időről-időre a család asztalára.

Hogyan termesszünk salátát?

Tavasszal célszerű magot vetni kellőképpen nedves, jól előkészített talajba vagy komposztba. Eztán a magokat be kell fedni egy nagyon vékony réteg komposzttal vagy vermikulittal. Amikor a palánták már elég nagyok ahhoz, hogy kezelni lehessen őket, meg kell ritkítani a soraikat, különben nem tudnak hatékonyan növekedni egymás elnyomásában. Ügyelnünk kell rá, hogy mindig nedvesen tartsuk a komposztot és a fiatal növényeket megvédjük a csigáktól. A fejes saláta növekedése 10 hétig tart – a laza levelű salátafajtákat 6 hetes kortól, a szíves fajtákat pedig 10 hetesen szedhetjük le.

Hogyan kell salátamagot vetni?

Ha a földbe ültetjük a magokat, készítsük elő a talajt úgy, hogy előtte viszonylag sok kerti komposztot keverünk bele. Ez segít megelőzni, hogy a saláta a forróság vagy a szárazság idején – különösen a gyengébb talajon – elszáradjon vagy felmagozzon.

Vessük el a magokat vékonyan egy nedves, 1 cm mély vájat (árok) mentén, amelyet egy bottal vájunk a puha földbe. A magokat vékonyan fedjük be földdel vagy vermikulittal (némi fényben jobban csíráznak). A sorok között hagyjunk 30 cm távolságot.

Ha a salátát cserépben termesztjük, szórjuk el a magokat a nedves, tőzegmentes vetőkomposzt felszínén, és fedjük be egy finom réteg komposzttal vagy vermikulittal.

Amikor a palánták már elég nagyok ahhoz, hogy kezelni lehessen őket, ritkítsuk meg őket 10-20 cm távolságra egymástól. (A ritkítás miatt kihúzott apró fejeket, leveleket, friss salátaként felhasználhatjuk, nem kell kidobni őket.) A sor mentén öntözzük meg a salátafejeket, hogy a gyökereik körül a talaj újra rendeződjön.

A folyamatos salátaellátás érdekében márciustól szeptemberig 14 naponként vessünk új magokat.

Hogyan gondozzuk a salátát?

Mindig ügyelnünk kell arra, hogy a talaj folyamatosan nedves legyen, nem szabad hagyni, hogy túlságosan kiszáradjon, különösen nagy melegben, különben a növény elszárad (elveti magát). Mulcsozzuk le a saláták körüli területet, hogy a talajba zárjuk a nedvességet, és tápláljuk a növényeket. A korai és késői vetések kevésbé hajlamosak a csírázásra. Tartsuk gyommentesen a növények körüli területet, és védjük meg a fiatal növényeket a csigáktól, akik előszeretettel lakmároznak a zsenge hajtásokból.

A salátatermesztés buktatói

A csigák komoly terméskárokat okozhatnak, ezért használjunk rézszalagokat, rézcsövet esetleg drótokat, vagy mulcsozzuk, esetleg tűlevelű ágakkal, zúzott tojáshéjjal és csalánnal borítsuk be a talajt a saláták körül. Mindezen túl, mintegy utolsó megoldásként használjunk vitriollal vagy kátránnyal bekent rongyokat. Nem árt tudni, hogy a vörös vagy lila saláták kevésbé hajlamosak a csigatámadásra.

A lisztharmatgomba szintén tönkreteheti a termést. Ez különösen a nyár vége felé, csapadékos időben jelent problémát. A salátáink öntözésekor kerüljük a levelek lefröcskölését, és a megfelelő légáramlás biztosítása érdekében tegyük őket kellő távolságra egymástól, ezzel hatékonyan csökkenthetjük a fertőzés elterjedésének a veszélyét.

A saláta betakarítása

A bébisalátákat hathetes korban, a szívsalátákat tízhetesen kezdjük el leszedni. Meleg időben, a szedés időpontjától függően lényeges különbséget fogunk észrevenni a saláták zamatosságában, ugyanis a levelek kora reggel a legjobb állagúak, még mielőtt szárazabbá válnának a forró nyári napon.

A fejes saláta előkészítése és felhasználása

Válasszuk szét a leveleket, mossuk meg hideg vízben, majd csepegtessük le őket annyira, hogy fogyasztásra alkalmasak legyenek. Használjuk a leveleket felaprítva, ropogós friss saláta alapanyagaként vagy egészben, a leveleket kvázi kenyér helyett, főtt húsokkal, tojással, sajttal, zöldségekkel megtöltve, esztétikusan feltekerve. Ha bőséges a termésünk, készítsünk belőle frissítő, hűtött salátalevest, főzeléket, vagy igyuk meg turmixolva, kipréselve a levét.

A saláta tárolása

A salátát a betakarítás után minél hamarabb fogyasszuk el, mivel a levelek gyorsan megfonnyadnak, különösen a nagy nyári hőségben. Ha nem tudjuk az összes salátát rövid időn belül elfogyasztani, akkor tegyük néhány napra a hűtőszekrény alján lévő salátafiókba, így marad a legtovább friss és ropogós.

Kipróbálandó salátafajták

Két fő salátatípus létezik: a fejes/szíves és a laza levelű saláták.

  • ‘Little Gem’ – klasszikus típus, édes és ropogós, nem keserű az íze, nagyon tömör szív alakú formája és sötétzöld levelei vannak
  • ‘Mascara’ – fodros, tölgyfalevél alakú levelei vannak, mélyvörös színű, lassan hajt ki
  • ‘Mortarella’ – romaine típusú, vonzó küllemű salátafaj, dús zöld levelekkel
  • ‘Salad Bowl’ (piros és zöld) – nem szív formájú saláta, egész nyáron terem, igény szerint szedhetjük le a leveleit, lassan hajt ki
  • ‘Winter Gem’ – alkalmas téli termesztésre is (augusztustól januárig terjedő időszakban), ha a fagyoktól védve van, lisztharmatnak ellenálló fajta

A cikket fordította és írta: Ordódy Eszter

Selyemakác: gyorsan növő, egzotikus díszfa látványos virágokkal

2025. február 22. 08:10

A selyemakác egzotikus megjelenésű lombhullató fa, amely napfénykedvelő, és egyre népszerűbb a mediterrán hangulatú kertekben.

Mire figyeljünk oda, ha átterveztetjük a kertet?

2025. február 22. 05:40

Akár a meglevő kertet szeretné átalakítani, akár egy teljesen új koncepciót kialakítani, a cikkben bemutatásra kerülő szempontok segítségével biztosíthatja, hogy az eredmény hosszútávú és kielégítő legyen.

Miért nem virágzik az orchidea? – Hibák és megoldások

2025. február 21. 14:40

Az orchidea virágzásának elmaradása sokszor apró, de könnyen orvosolható gondozási hibákra vezethető vissza.

Ha mindig üde növényekre vágyik, így öntözze őket!

2025. február 21. 08:10

Kiemelten fontos egy rendszeres és a növény igényeihez igazított öntözési rutin kialakítása, amely a napszakokat is figyelembe veszi.

Tél végi határszemle a repcetáblákon

2022. március 15. 05:36

A repceállományokban egyes, jellegzetesen tavaszi növényvédelmi problémák már kezdenek megmutatkozni.

Nincs jövője a magyar növénytermesztésnek a jelenlegi módszerekkel

2023. december 15. 08:10

Ki kellene vezetni a szántást a mezőgazdasági gyakorlatból, a nyári szántást pedig egyenesen be kellene tiltani – hívta fel a figyelmet Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában december 10-én.

Ultrahang alkalmazása a termelésben

2021. augusztus 13. 06:36

A drénvíz kezelésére szolgáló keverőtartályban 6 ultrahangos készülék mellett hidrogén-peroxid gondoskodik a vízkezelésről.

Emelkedett a növényvédő szerek értékesítési ára

2023. május 2. 12:10

A növényvédő szerek értékesítési ára átlagosan 22,3 százalékkal emelkedett – hívja fel a figyelmet az Agrárközgazdasági Intézet (AKI).