34℃ 20℃
július 24. Kinga, Kunigunda, Kincső, Krisztina
Házikert

Kis kert, nagy dilemma: hogyan tervezzünk kicsi kertet?

Agrofórum Online

Mindig nagy dilemma egy kis kert esetében, hogy a tulajdonosok mindent szeretnének, de közben semmi hely nincs valójában, és mégis meg kell oldani "a mindent". Hogyan tervezzünk kicsi kertet? Ehhez hozok most pár gyakorlati gondolatot!

Amikor olyan kerttulajdonos keres meg, aki a kerti érában is teljesen új és még kezdő, ráadásul egy icipici kertje van, akkor könnyen azt gondolhatjuk, hogy kis kert kis gond.

A kis kert amiatt lehet mégis nagy dilemma, mert egyrészt kompromisszumok sokaságát kell megkötni, másrészt nem fér bele minden elképzelésünk. De nézzük melyek a sarokpontok, melyek mentén elindulhatunk a kicsi kertek tervezésében!

Helyhiány: amikor nincs hova tervezni

Az ingatlanáraknak is köszönhető, de a furcsa telekelosztásoknak is, hogy sokan egy csöppnyi telket tudnak csak venni a lakóház mellé. De ugyanez a helyzet a kis telkű ikerházaknál is, hogy sokszor a tájolás is rossz, meg a telekszélesség és -hossz is behatárol mindent.

Ilyenkor az egyik gond az árnyékolás, hiszen hely növényzettel alig van. Gondolni kell minden esetben a fák gyökérnövekedésére is, ami egy közeli teraszburkolatot, kocsibeállót ugyanúgy veszélyeztet, mint a szomszéd hasonló építményeit, bár nem kertünkön belül van.

Itt lehetne dolgozni kislombú, gyenge növekedésű fával, de akkor az árnyékolása is minimális lesz. Ilyenkor gyökérvédelem mellett, erős falú ágyásba vagy magaságyásba tehetünk bambuszokat.

A víz elvezetése is izgalmas

Hogyan vezessük el a vizet? Amikor kicsi a kert, akkor az esővíz tárolására is nagyon kevés lehetőség van. IBC tartály vagy más tartályos megoldás? Nincs rá elegendő hely. Sokszor leásva a talajba sincs erre mód a helyhiány miatt.

Egy bármire való esőkerthez is tér kell, hiszen a vizet a talajban valahogy deponálni kell.

Egy kis kertbe is beleférhet sok minden
Egy kis kertbe is beleférhet sok minden (fotó: Pixabay)

Ilyenkor lehet megoldás egy szárazpatak, vagy egy olyan mini-esőkert, ahol valamennyi vizet el tudunk tárolni, de mindet így sem (tetőfelület függő).

Ha elfér, egy kis kerti tó is szolgálhat pufferként az elvezetéshez.

Legyen játszótértől kezdve növényzeten át minden

Most egy olyan minikerten dolgozom, ahol dilemma a játszótér kialakítása is, mert az alig 5 méteres telekszélesség mellett egy személygépkocsival is be kell állni, végig a kerten keresztül. Tehát egy erős tartószerkezettel olyan kaput kell kialakítani, mely lehetővé teszi a hintaállvány szerepet, mellette el lehet férni áthajtásnál autóval, de lehessen rá növényt is futtatni, hogy szép is legyen.

Ilyenkor viszont ezt már stabil szerkezetként kell kezelni, bebetonozott lábakkal a talajba, amely köré utána lehet csak ültetni, nyilván a betontuskós részekhez nem. Ezek olyan dilemmák, hogy a tulajdonosnak is fel kell mérnie, mi a fontos: a sok növényzet vagy a hintaállványos növényfuttató, hiszen minden csak pár négyzetmétert vesz el a kertből, de a sok kicsi sokra megy alapon idővel elfogy a négyzetméter.

Tehát hogyan tervezzünk kicsi kertet?

Először legyünk tisztában azzal, hogy mennyi helyünk van, és melyek a reális lehetőségek!

A másik az, hogy legyünk készek a kompromisszumra, hiszen lehetnek álmaink, de sokszor esélytelen egy picike kertbe fajgazdag biodiverzitást is csinálni, és napsütést, és jakuzzit egyszerre egy kerti tóval.

Priorizáljunk! Vegyük sorba, hogy mit szeretnénk, és kezdjünk benne rendet rakni! Ha megvannak a számunkra legfontosabbak, akkor sokkal könnyebb lemondani 1-2 irreális elvárásról, és sokkal esztétikusabb, harmonikusabb kertünk lesz, mintha mindent bezsúfoltunk volna.

A priorizálás egy nagy kert esetében is fontos, mert hamarabb kialakul bennünk egy kép a csapongó igények mentén, ha rájövünk, melyek a valódi elvárásaink. De egy kis kertnél ez még fontosabb, hiszen sokkal több kompromisszumot jelent(het) a kertkialakításnál.

Kiemelt kép: Pixabay

Ezért nem virágzik a leander – 7 gyakori hiba

2025. július 24. 11:10

Hiába a gondos öntözés és buja lomb, ha a leander nem virágzik? Mutatjuk, mi állhat a háttérben, és hogyan virágoztathatja meg!

Vertikális kert és ehető ágyás – így kertészkedünk idén

2025. július 23. 08:10

A kertészkedés nemcsak hasznos, de idén is divatos: bemutatjuk, mely trendek formálják a kerti terek jövőjét a szakértők szerint.

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

Ezektől a fáktól lesz élhető a kert a hőségben

2025. július 22. 14:10

Egy jól megválasztott fa nemcsak árnyékot nyújt, hanem javítja a kert mikroklímáját, és hosszú távon is komfortosabbá teszi a környezetünket.

Magyar mobilalkalmazás a villámárvizek elleni védekezéshez

2019. június 16. 12:36

Villámárvizek elleni védekezést segítő okostelefon-alkalmazást fejlesztett ki a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivizig) a Technokrats Kft. közreműködésével.

Sziklakertet építene? – Ez a siker titka!

2025. július 21. 16:10

A sziklakert nemcsak látványos, de praktikus megoldás is lejtős területen. Mutatjuk, mire kell figyelnie, ha belevág!

A túlzott esőzések hatásai gyümölcstermő növényeinkre

2024. június 29. 08:10

Mindig hasznosak az esőzések? Milyen csapadékformák ideálisak, mire van szüksége a gyümölcsöseinknek? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.

Hogyan védhetjük meg a talajt az aszálytól?

2022. július 20. 05:37

A melioráció az aszálykárok kivédésének egyik leghatékonyabb eszköze. Komplex tevékenység, amellyel a talajok termőképességének megóvása, illetve javítása biztosítható.