Tavasszal a gyakori kérdéslistán van a gyümölcsfa kiválasztása is, és ezzel párhuzamosan a “miért nem terem a gyümölcsfa, pedig így vettük a telket, hogy itt állt” kérdés is mindennapos. Olvasói kérdésekre válaszolok.
Még a régi gyümölcsfáknál nem volt annyira törvényszerű, hogy porzófajtákra is gondolni kell, nem is esett olyan sok szó róla, mint az utóbbi 20 évben. A mai divatos fajtáknál meg szinte kikerülhetetlen, hogy erre is odafigyeljünk.
Vezessünk kertésznaplót!
Bár én kertészkedő ember vagyok és ebben is nőttem fel, hiszen nagypapám nagy kertimádó volt asztalos létére, de tőle megtanultam, hogy egy kertész vezessen kertnaplót. A mai napig bármikor felüthetjük a füzeteit, jegyzeteit, hogy mit hova ültetett és pontosan a fajtákat is megjelölte, így ha kimenne egy idősebb gyümölcsfa, akkor bármikor utána lehet nézni annak, hogy kell-e ugyanazzal vagy hasonló fajtával pótoljuk ahhoz, hogy a többi fán legyen továbbra is gyümölcs.
A legtöbb kertbarát ezt már nem ismeri, pedig egy nagyon praktikus dolog és nem győzök én is beszélni ennek fontosságáról.
Porzófajták sokasága
Az általunk kiszemelt gyümölcsfafajtán mindig kell találjunk egy táblát, mint növényútlevél, és kellene mellé találni egy olyan kitett táblázatot vagy ismertetőt, ahol a porzófajtákról tájékoztatnak egy kertészetben. Jó esetben az eladó is tud ebben segíteni.
Hogy az almafajtákhoz hozzak egy példát:
Táblázatosan, mint az egymást segítő növények táblázata, lesz egy sorokban és oszlopokban való felosztás, melyben ikszelve vagy színnel jelölve megvannak a párok:
Például a Ceglédi piros alma porzópárja a Clove vagy az Egri piros fajta. De az Egri pirosnak például önmaga is porzópárja. Vagy az Idared és Gloster párosítás is jó almák esetében.

Ez a régi cseresznyefajtáknál egyszerűbben tetten érhető: a Vera fajta porzópárja pl. a Pál, így a női és férfi nevekről könnyen meg lehet jegyezni.
De hogy meggyre is legyen példánk, a Germensdorfi óriás 3 kiváló pollenadója lesz az Érdi nagy gyümölcsű meggynek.
Kis felületű kertbe mi lesz a megoldás?
Kis felületű kertben mindig az a kérdés, hogy mennyire tudunk a díszfák rovására gyümölcsfát ültetni, elfér-e minden fajból két fajta, hogy a porzópárok is meglegyenek és olyan fajtát ültessünk, ami biztosan az ízlésvilágunknak is megfelel.
Természetesen vannak olyan fajták, ahova nem kell porzófajta – ez is jelezve szokott lenni a fára akasztott táblán, de ezt mindenképpen böngésszük át döntés előtt.
Térállásban meg a 3-4 méterszer 3-4 méternél sűrűbben nem érdemes ültetni (fajtafüggő és metszésfüggő is lesz), hiszen el kell közötte férni majd!
Kiemelt kép: Pixabay