Házikert

Hogyan válasszunk növényeket új, üres kerthez?

Agrofórum Online

Mi az egyszerűbb: üres kerthez növényeket vásárolni, vagy meglévő növényekhez igazodva tervezni? Erről hozok pár gondolatot mára.

Kerttervezőként személy szerint mindig örülök, ha van mihez igazodni, és nem nulláról indul egy kert. Egy kertet nulláról csak a tereprendezés miatt egyszerűbb megalkotni, de minden másban sokkal jobb az, ha van már mihez építeni. Furán hangzik? Elmondom a lényeget!

Egy üres kert esete

Egy üres kertnél nem látunk a talajadottságokon kívül semmit. Sokszor szégyenkezésből még le is gyomirtják a területet, nehogy rosszat gondoljanak a kihívott szakemberek tervezés előtt, így sokszor semmi nincs a területen és maximum egy talajvizsgálatból okosodunk.

Amikor egy kert üres és csak a gyomok vannak, és nagyon tereprendezés sincs még, akkor látszik igazán, hogy miről van szó. Hol vannak vízmosások, hol lesz várhatóan nagy sár, hol mohásodik. Ezek mind támpontok nekünk.

A növények összeválogatása is innen indul.

Talajismeret és növényismeret

Ha tudjuk a talajunk milyenségét (melyről már egy korábbi cikkben írtam), akkor máris egy csomó növény lekerül a listáról, hiszen meszes talajú kertbe mészkerülő növényt nem illendő tenni, kötött talajt igénylőt pedig nem szerencsés gyenge homoktalajba telepíteni.

Amikor összeállítok egy kertbe növénylistát (ágyástervet és utána növénylistát), akkor ezen szempontok alapján is döntök.

Utána jön az üres telek miatti nehézség.

Egy üres kertnél nem látunk a talajadottságokon kívül semmit
Egy üres kertnél nem látunk a talajadottságokon kívül semmit (fotó: Pixabay)

Az ügyfél árnyékos kertet akar, de jelenleg még az sehol nincs, és ha fákat ültetünk, akkor is még egy napos kert az alap. Ilyenkor napfénykedvelőket és maximum félárnyékiakat érdemes ültetni. Idővel már alakíthatjuk tovább, de az első lépésként a sok napsütés és forró nyarak lesznek a mérvadók.

Üres területnél a másik fontos szempont, hogy létre kell hozni a szinteket: lombkoronaszintek, cserjeszintek, gyepszint, avarszint. Az avarszint és a gyepszint egy vegyes, természetes hatású gyeppel is szépen megoldható, melybe pl. vadvirág vetőmagkeverékeket szoktam javasolni a Kertportál kínálatunkból. Ez egy olyan összetett magkeverék, mely önmagában is, de fűmaghoz keverve is jó megoldás lesz és rovarcsalogató. Létezik homoktalajra igazi buckalakó keverék, de létezik méhecskecsalogató vegyeskeverék is, mely sokféle talajra alkalmas. Ebben is a kert ismerete döntsön elsősorban!

A cserjeszintbe is válogassunk össze virágzó és örökzöld cserjéket! A gyepszint egy része összemosódhat a cserjeszinttel, hiszen a magasabb évelők is hasonló funkciót szolgálnak annyi különbséggel, hogy télen az évelők szárai elszáradnak.

Arányában egy jó 15-20% fát is válasszunk bele a növénylistába, hogy legyen árnyék a kertben! A cserjék aránya egy növénylistán kb. 20-25%-ot tesz ki és a többi az, amit az évelők tesznek bele a kert növényrendszerébe.

Kiemelt kép: Pixabay

Napos terasz? Ezek a növények imádják

2025. április 27. 11:10

Mediterrán hangulatot szeretne a teraszra? Ezek a konténeres növények jól bírják a napot, és egész nyáron díszítik a teret.

Walipini-tapasztalatok: pár év gyakorlat után látszanak a nehézségek is

2025. április 27. 05:40

A walipini építése hazánkban egyre gyakoribb. A mi földbe ásott építményünk idén már 10 éves és némi tapasztalatra sikerült szert tennünk.

Gyöngyvirág: illatos tavaszi szépség a kertben

2025. április 26. 10:10

Árnyéktűrő, gyorsan terjedő növény, amely kiválóan alkalmas fák alatti területek és ligetes részek beültetésére.

Jázmin metszése: vágja vissza a gazdag virágzásért!

2025. április 25. 11:10

A jázmin metszése kulcsfontosságú, ha azt szeretné, hogy növénye évről évre dúsabb és illatosabb virágzással hálálja meg a gondoskodást.

Mit kell megnézni egy kerten tavasszal kerttervezés előtt?

2023. április 4. 05:38

Nézzük sorra, hogy mire kell figyelni a kerttervezésnél így tavasszal!

A talaj nem egy korlátlanul rendelkezésre álló erőforrás – tenni kell a védelméért

2018. november 14. 08:34

A jó minőségű talaj nem csupán az élelmiszer-termelés szempontjából kulcsfontosságú. Fontos szerepe van az éghajlat szabályozásában, a vidéki lakosság megélhetésében és a biodiverzitás fenntartásában is.

Rúgjuk fenéken a hasznos mikrobákat a talajban biostimulátorokkal!

2019. március 20. 11:15

Az AgrOptim növény-aktív biostimuláns hatóanyagtartalma segítségével növeli a fotoszintetikus aktivitást, ezáltal több gyökérnedvet állít elő a növény, ami a mikrobákat odacsalogatva feltárja az addig még nem felvehető formában lévő ásványi anyagokat, tápanyagokat.

Miért nem virágzik a lilaakác?

2023. augusztus 6. 05:40

A lilaakác virágzását számos tényező befolyásolhatja, mint az időjárás, a metszés, a talaj minősége vagy változása, az öntözés vagy akár a fajtaválasztás.