Házikert

Hogyan válasszunk növényeket új, üres kerthez?

Agrofórum Online

Mi az egyszerűbb: üres kerthez növényeket vásárolni, vagy meglévő növényekhez igazodva tervezni? Erről hozok pár gondolatot mára.

Kerttervezőként személy szerint mindig örülök, ha van mihez igazodni, és nem nulláról indul egy kert. Egy kertet nulláról csak a tereprendezés miatt egyszerűbb megalkotni, de minden másban sokkal jobb az, ha van már mihez építeni. Furán hangzik? Elmondom a lényeget!

Egy üres kert esete

Egy üres kertnél nem látunk a talajadottságokon kívül semmit. Sokszor szégyenkezésből még le is gyomirtják a területet, nehogy rosszat gondoljanak a kihívott szakemberek tervezés előtt, így sokszor semmi nincs a területen és maximum egy talajvizsgálatból okosodunk.

Amikor egy kert üres és csak a gyomok vannak, és nagyon tereprendezés sincs még, akkor látszik igazán, hogy miről van szó. Hol vannak vízmosások, hol lesz várhatóan nagy sár, hol mohásodik. Ezek mind támpontok nekünk.

A növények összeválogatása is innen indul.

Talajismeret és növényismeret

Ha tudjuk a talajunk milyenségét (melyről már egy korábbi cikkben írtam), akkor máris egy csomó növény lekerül a listáról, hiszen meszes talajú kertbe mészkerülő növényt nem illendő tenni, kötött talajt igénylőt pedig nem szerencsés gyenge homoktalajba telepíteni.

Amikor összeállítok egy kertbe növénylistát (ágyástervet és utána növénylistát), akkor ezen szempontok alapján is döntök.

Utána jön az üres telek miatti nehézség.

Egy üres kertnél nem látunk a talajadottságokon kívül semmit
Egy üres kertnél nem látunk a talajadottságokon kívül semmit (fotó: Pixabay)

Az ügyfél árnyékos kertet akar, de jelenleg még az sehol nincs, és ha fákat ültetünk, akkor is még egy napos kert az alap. Ilyenkor napfénykedvelőket és maximum félárnyékiakat érdemes ültetni. Idővel már alakíthatjuk tovább, de az első lépésként a sok napsütés és forró nyarak lesznek a mérvadók.

Üres területnél a másik fontos szempont, hogy létre kell hozni a szinteket: lombkoronaszintek, cserjeszintek, gyepszint, avarszint. Az avarszint és a gyepszint egy vegyes, természetes hatású gyeppel is szépen megoldható, melybe pl. vadvirág vetőmagkeverékeket szoktam javasolni a Kertportál kínálatunkból. Ez egy olyan összetett magkeverék, mely önmagában is, de fűmaghoz keverve is jó megoldás lesz és rovarcsalogató. Létezik homoktalajra igazi buckalakó keverék, de létezik méhecskecsalogató vegyeskeverék is, mely sokféle talajra alkalmas. Ebben is a kert ismerete döntsön elsősorban!

A cserjeszintbe is válogassunk össze virágzó és örökzöld cserjéket! A gyepszint egy része összemosódhat a cserjeszinttel, hiszen a magasabb évelők is hasonló funkciót szolgálnak annyi különbséggel, hogy télen az évelők szárai elszáradnak.

Arányában egy jó 15-20% fát is válasszunk bele a növénylistába, hogy legyen árnyék a kertben! A cserjék aránya egy növénylistán kb. 20-25%-ot tesz ki és a többi az, amit az évelők tesznek bele a kert növényrendszerébe.

Kiemelt kép: Pixabay

Ne tévessze össze: így különbözik az indiai szamóca!

2025. május 18. 11:10

Első pillantásra földi epernek tűnik, valójában azonban egy dísznövény, amely gyakran összezavarja a kertbarátokat. Az indai szamóca Ázsiából származó, terjedő tövű évelő növény.

Felkopaszodott a jukka? Mit tehetünk vele?

2025. május 18. 05:40

Előfordulhat, hogy a jukka alulról felkopaszodik: levelei elsárgulnak, lehullanak. Nem kell azonnal megválni tőle - megfelelő beavatkozással megfiatalítható.

Lóhere: bosszantó gyom vagy zöld szövetséges?

2025. május 17. 13:10

A lóhere megjelenése nem mindig rossz hír: talajjavítóként és méhcsalogatóként hasznos lehet – de nem minden gyep tulajdonos örül neki.

Dieffenbachia gondozása: így marad egészséges a buzogányvirág

2025. május 16. 13:10

A Dieffenbachia a Dél-Amerikai vidékekről származó, feltűnő megjelenésű szobanövény, amely leginkább nagyméretű, mintázott leveleivel hívja fel magára a figyelmet.

Így „lélegzik” az erdő

2024. május 30. 12:10

Horrorfilmbe illő jelenetnek lehetünk tanúi, hiszen a TikTok növényes videói között felbukkanó, az erdő „légzését” bemutató képsorokban úgy tűnhet, az erdő, akárcsak egy ent, életre kelt.

Miért hagyja veszni talajának termőképességét?!

2021. október 7. 09:05

A szántóföldi termesztés kockázatossága évről-évre folyamatosan nő a kiszámíthatatlan időjárási viszonyok miatt.

Növény-gomba-talaj kapcsolat

2022. december 3. 06:36

A növényekkel szimbiózisban élő gombák nagyban hozzájárulnak a talaj egészségéhez.

AGRO.bio technológia ajánlata az őszi kalászosok eredményes termesztéséhez

2018. október 11. 11:41

A talaj egy élő rendszer, amelyben okszerű talajműveléssel biztosítható a növények hiánytalan, egyöntetű kelését lehetővé tevő magágy.