Házikert

Hogyan védekezzünk a darazsak ellen?

Agrofórum Online

A másik nagyon bosszantó népség a házilegyek és húslegyek mellett a darazsak. Bár ökológiai értelemben van szerepük, de házi körülmények között még mindig a rossz oldalon állnak. Nézzük, mit tehetünk a darazsak ellen!

A darazsak igen kellemetlen rovarok, csípésükre sokan allergiásak is, és mivel szinte mindenevők, így előfordulhatnak a hűvös harmatos fűtől egészen az érő gyümölcsök között a fákon is, rendre megjelennek élelmiszereken, szőlőbogyót dézsmálnak, vagy akár a virágaink között is belefuthatunk fájdalmas szúrásukba.

TUDTA? Míg a méhek elpusztulnak a csípés után, addig a darazsak nem!

A darazsak ellen többféle megoldás létezik, akár csapdázással, akár egy speciális gombafaj kipermetezésével igen hatékonyan lehet ellenük védekezni.

Hogyan működik a darázscsapda?

Korábban a legyek elleni védekezésnél már írtam a kedvenc megoldásaim egyikét: a sörcsapdát. De a darazsak nem olyan ínyencek, így itt akár élesztős tejet vagy élesztős ecetes és cukros vizet is kitehetünk a csapdába.

Maga a csapda egy petpalack a nyaka felett elvágva és a kupak leszedése után megfordítva vissza kell tenni a felső részt. Így a beletöltött ízletes „lötty” odavonzza a darazsakat, akik csak bemenni tudnak, de kijönni nagyon ritkán sikerül nekik. Így elég hatékonyan lehet még lódarazsakat, kecskedarazsakat is gyűjteni.

Az erjedő és édes anyag vonzza a darazsakat (fotó: https://pixabay.com/hu/photos/német-darázs-rovar-darazsak-8188066/)

Mivel ez az erjedő és édes anyag vonzza a darazsakat, célszerűen ne oda helyezzük, ahol sokat mozgunk. Rakhatjuk a kerítés mentén, a kert eldugottabb szegleteibe is. Az izgalmas szagok oda fogják vonzani a rovarokat!

Hogyan védekezhetünk még?

Klasszikusan a vegyszeres megoldást választják a legtöbben, de meg kell mondjam, hogy egy ideje én teljesen másban hiszek!

A vegyszeres megoldással az a baj, hogy viszonylag közel kell menni a darázsfészekhez, ami többnyire megközelíthetetlen: tetőlécek között, padlástérben, vagy olyan egyéb eldugott helyen van, hogy nem lehet jól bepermetezni.

Így nemrégiben, úgy két éve keresgéltem az interneten és egy darázsirtással foglalkozó céget találtam, aki egy speciális gombafajt permetez ki a tetőcserepekre. Nekem egy dolgom volt: locsolgatni heti egyszer, hogy a gomba elterjedjen. Ez a gomba kiváló csemege a darazsaknak, amit bevisznek a fészekbe és ott ez a vesztüket is okozza! Így nem kell attól tartani, hogy permetezés közben kirajzanak a fészekből, hanem szépen két hét alatt eltűnnek a darazsaink, akár évekre!

Legfőbb érv még mellette: nem veszélyes sem felnőtt emberre, sem kisgyerekekre, de még a háziállatokra sem!

Vakond a kertben: védekezzen humánusan és hatékonyan!

2025. május 15. 16:10

A vakond, bár első pillantásra ártalmatlannak tűnhet, komoly kihívást jelenthet a gondosan karbantartott kertek tulajdonosai számára. Fontos tudni, hogy ez az apró, föld alatt élő állat nem véletlenül választja éppen az ön kertjét életteréül.

A menta ereje: termesztés, felhasználás, gyógyhatás

2025. május 15. 13:10

A menta igazi kincs a kertben és a balkonládában: illatos, dekoratív, és mindig kéznél van, ha frissítő teára vagy emésztést segítő főzetre van szüksége.

A korosabb növények előnyei a kertben

2025. május 15. 05:40

Miért érdemes értékelnie és megbecsülnie a kert idősebb lakóit? Összegyűjtöttem pár gondolatot arról, hogy melyek a korosabb növények előnye.

Paradicsom a magaságyásban: mit ültessünk mellé?

2025. május 14. 11:10

Vannak növények, amelyek illóolajaikkal vagy gyökérváladékaikkal távol tartják a káros rovarokat. Ezeket érdemes a paradicsomtövek közvetlen közelébe, sávosan vagy szegélybe ültetni, így természetes védőzónát képeznek a magaságyásban. 

Mitől fejlődött ki a szelídgesztenye törzsén nagy foltban elhalás?

2022. december 23. 04:37

Van egy 7 éves szelídgesztenyefám, aminek a törzsén nagy foltban elhalás fejlődött ki. Az elhalt részt kibontottam, kitisztítottam. Nem nyugodtam meg, nagyon mély és terjedelmes elhalásról van szó. Megállapítható a kép alapján, hogy mi okozhatta? És orvosolható-e a betegség?

Mitől lett foltos a borostyán levele?

2019. november 22. 04:37

Á. Edit kérdése: A temetőben a sírokra futtatott borostyán levelein foltosodás jelentkezett. Mi károsíthatja a borostyánt?

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

Mit tehetünk a platánrák ellen?

2019. december 13. 05:38

S. Richárd kérdése: A parkokban álló platánfák törzsén burjánzó képleteket figyeltem meg. Mi okozhatta ezeket a daganatokat? Mit tehetünk ellene?