4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Házikert

Hortenzia a kánikulában: mit tegyünk, hogy életben maradjon?

Agrofórum Online

A hortenzia viszonylag kényes növény, ha a nyári forróságot és a talajminőséget nézzük. Viszont sokan mégis ültetik a kertjükbe, nem gondolva a következő feladatokra, így most a nálunk bevált praktikákat ismertetem a hortenziákhoz.

Nagypapám nagy hortenziagyűjtő volt. Pontosabban mindenféle növényt gyűjtött, de a hortenziákra különösen odafigyelt. Mivel gyermekkoromban a kertünkben volt egy olyan északi oldal, ahol szinte egész nap árnyékban voltak a növények, így elég jó eséllyel indultak a ritka 40 Celsius fokos nyarakon. Talán a 80-90-es években nem is volt ennyire égető ez a kérdés, főleg nem egy északi, ház takarásában lévő kertnél.

Eljött a 2000-es évek eleje és egyre forróbbak a nyarak is, a csapadék meg még kevesebb, mint eddig, ami sok növényt próbára tesz. A talajminőségen kívül (enyhén savas talajigény) a csapadék és a napközben lévő hőmérséklet az, ami a hortenziáknál kardinális kérdés.

Ha valamelyik érték ebből nem ideális, akkor sajnos (főleg a fiatal tövek) nagyon kínlódnak és sok esetben nem maradnak életben.

Figyeljünk a talajra és a talajnedvességre

Eredeti élőhelyéből adódóan savas talajigénnyel rendelkezik a hortenzia, sőt mi több, valójában a vulkanikus kőzettel teli talajokon érezné magát a legjobban, nézzük csak meg az Azori-szigetek hortenziáit a természetben.

De ugyanakkor a levegő páratartalma és a nedvesség is szükséges ahhoz, hogy a nagy melegeket jól viseljék a növények.

Hortenzia

A gyakori öntözésnél viszont a víz minősége lesz érdekes, mert sok öntözővíz a lúgosabb irányba tolhatja el a talaj pH-ját, ami már nem lesz ideális a hortenziának. Érdemes ilyenkor, ha van lehetőségünk a talaj pH-értékét időnként megnézni, akár egy lakmuszpapírral, ha másunk nincs. A talaj kémiai oldalának megfelelőségéről viszont gondoskodhatunk speciális hortenziákhoz való tápanyagokkal, tápoldatkeverékekkel.

Árnyékoljuk a növényeket, ha lehet

Viccesnek tűnhet, de ezekben az időszakokban a kertészcsoportokban gyakran látni, ahogy napernyővel és esernyővel védik a hortenziákat a kerttulajdonosok. Itt is, ha az eredeti élőhelyükre gondolunk, akkor egy cserjeszinten lévő növényről beszélünk, melyek fölött a nagy fák lombkoronája terül el többnyire, így a természet gondoskodik az árnyékolásról. Ha tudunk gondoskodjunk mi is erről, akár növénytársítással, akár ilyen egyszerű és banális megoldásokkal.

Párásítsunk a kertben

A növények túlélését – nemcsak a hortenziák esetében – a helyi mikroklíma is befolyásolja. Egy nagyon légszáraz kertben minden növény sínylődik. Helyileg egy szép kertitó, egy árnyas facsoport és alatta természetes növénytakaró már nagyságrendekkel elviselhetőbb helyi mikroklímát tud adni, mintha a felkapált, porszáraz talajfelszín lenne a növények alatt. Gondoskodhatunk mulcsozásról is például, ami a víz visszatartása mellett ráadásul dekoratív is lesz.

Nagy adagokban öntözzünk

Akár évelőink vannak, akár cserjék, fák egy fontos alapszabály van: ne kis vízadagokkal sűrűn öntözzünk, hanem nagy vízadagokkal ritkábban, mert így a gyökereket a talaj mélyebb rétegeibe csalogatjuk, ahol sok esetben plusz vízkészlet áll rendelkezésükre. A kis mennyiségű és sűrű öntözés a növényzet gyökerét a talajfelszínhez közel tartja, ami nagy szárazságok idején nagyon megnehezíti a növények életét is, de a kertészét is.

Mire figyeljünk oda, ha átterveztetjük a kertet?

2025. február 22. 05:40

Akár a meglevő kertet szeretné átalakítani, akár egy teljesen új koncepciót kialakítani, a cikkben bemutatásra kerülő szempontok segítségével biztosíthatja, hogy az eredmény hosszútávú és kielégítő legyen.

Miért nem virágzik az orchidea? – Hibák és megoldások

2025. február 21. 14:40

Az orchidea virágzásának elmaradása sokszor apró, de könnyen orvosolható gondozási hibákra vezethető vissza.

Ha mindig üde növényekre vágyik, így öntözze őket!

2025. február 21. 08:10

Kiemelten fontos egy rendszeres és a növény igényeihez igazított öntözési rutin kialakítása, amely a napszakokat is figyelembe veszi.

Mit jelent a rebarbara erőltetése?

2025. február 21. 05:40

A rebarbarát ismét kezdjük felfedezni és egyre többen ültetjük a kiskertjeink veteményeseibe. Termesztése nem bonyolult, és bizonyos trükkökkel befolyásolni is tudjuk a növekedését.

Így tarthatjuk hosszantartóan üdén egynyári növényeinket

2024. július 12. 07:40

A rendszeres és alapos vízutánpótlás elengedhetetlen az egynyári növények esetében is.

Hogyan lehet helyrehozni egy túlöntözött növényt?

2024. július 29. 07:10

Vannak jól bevált módszerek arra, hogy a túlöntözött növényeket helyrehozzuk, és újra egészséges és virágzó állapotúvá varázsoljuk.

A leander ápolása teleltetés előtt

2023. október 2. 05:40

Elkezdődött a “mikor vihetem be a leandert?” szezon, vagyis egyre többen dilemmáznak a leander teleltetése miatt. Nézzük is sorra a legfontosabb tudnivalókat!

Miért nem terem nálam sem az őszibarackfa, sem a sárgabarackfa?

2023. november 3. 04:39

Érdeklődöm, hogy meg tudnám-e menteni az őszi- és sárgabarackfámat, melyek kb. 4-5 évesek? Az őszibarack már egyszer virágzott, volt rajta 30 szem barack, de kb. 2 cm-es méretnél lehullott minden termés. Azóta nem virágzik, nem terem, a fa kérge kicsit szürkés. A sárgabarackfa is egyszer virágzott, termés nem volt rajta.