22℃ 10℃
április 21. Konrád, Zelmira, Anzelm
Házikert

Így gondozzuk rózsakertünket a nyáron

Agrofórum Online

A nyári hőség és az erős napsütés komoly kihívásokat jelenthet a rózsakertészek számára. A forró nyári napok ugyanis nem csak számunkra, hanem rózsabokrunknak is stresszes lehet, szerencsére azonban megfelelő gondozással könnyen átvészelhetik ezt az időszakot.

A rózsák a kert legszebb díszei közé tartoznak, de a nyári forróság komoly kihívást jelenthet számukra. A hőség, az erős napsütés és az esetleges vízhiány mind olyan tényezők, amelyek megterhelik a bokrok legszebb ékességét is, a virágot. Ahhoz, hogy egészségesek és virágzóak maradjanak a legmelegebb hónapokban is, különös figyelmet kell fordítanunk gondozásukra.

Egyes vad fajok kivételével a rózsa az igényesebb növények közé tartozik, így elengedhetetlen a megfelelő gondoskodás, különösen szélsőséges időjárási viszonyok között.  Gyökereik igen mélyre hatolnak, így rendszeres minimum 30 centiméter mélyre hatóló öntözést igényelnek, amelyet

alulról végezzünk, hogy a levelek szárazak maradjanak, ezzel megelőzve a gombás fertőzések kialakulását.

A növény töve körül alakítsunk ki kis mélyedéseket, amelyek segítik megakadályozni, hogy az öntözővíz elfolyjon (amelynek különösen örülnek, ha esővíz). Míg a vadrózsák nem igénylik a túlzott öntözést, addig az ágyásrózsák érzékenyebbek a tartós szárazságra. Ezeket a rózsákat ritkábban, de bőségesen kell öntözni, itt is ügyelve arra, hogy a levelek ne nedvesedjenek át.

Szellőztessük!

Sajnos számukra nem elég, ha jó szerkezetű talajba ültetjük őket, mivel ezt a jól szellőző talajt rendszeres felszíni kapálással kell fenntartani, ügyelve arra, hogy ne sértsük meg a növény gyökérzetét.

Erre a munkálatra különösen hosszantartó aszályos időszak után van nagy szükség, azért, hogy a talaj tömörödését megelőzzük, így biztosítva a szellőzést és az öntözővíz útját a gyökerekig.

Frissítőmetszés

A frissítőmetszés elvégzése során mind az elnyílt rózsafejeket távolítsuk el, mind pedig a vadhajtásokat. Az elnyílt rózsafejek eltávolítása segít a bokor energiájának megőrzésében, így folyamatos virágnyílásra számíthatunk, míg a vadhajtások eltávolításával megelőzzük, hogy túlnője a nemest.

Vadhajtások esetében figyeljünk oda, hogy közvetlenül az előtörés helyén vágjuk vissza az alvórügyekkel együtt, ezzel gátolva, hogy ezek a hajtások újra kihajtsanak és további energiát vonjanak el. A vágást mindenképpen a rügy fölött végezzük el tisztítómetszés esetén, ehhez pedig tiszta és éles eszközt alkalmazunk, így óvva a növényt a sérülésektől.

A túlzott hőség és erős napsütés mellett a tápanyaghiány is kókadáshoz vezethet. Július végéig még műtrágyázhatjuk, azonban augusztussal érdemes felhagynunk vele, mert késlelti a hajtások beérését. Vagyis könnyen előfordulhat, hogy a fagyok beérkezésével a hajtások nem fásodtak megfelelően, így az új hatások télen elfagyhatnak.

A műtrágyát típustól függetlenül nedves talajra juttassuk és gondoskodjuk a trágyázást követő öntözésről is.

Miért praktikus a hügelkultur?

2025. április 21. 05:40

Egyre több kertben építenek dombágyást (hügelkultur), melynek sok előnye van, főleg most a változó klímaviszonyok mellett. Lássuk az előnyeit!

Nefelejcs vetése és ápolása: így kerülje el az elburjánzást!

2025. április 20. 13:10

A nefelejcs nemcsak bájos, de hálás növény is – néhány egyszerű lépéssel hosszú hetekig élvezheti virágpompáját a kertben.

5 sziklakerti növény: szívós szépségek napos helyre

2025. április 19. 16:10

Összegyűjtöttünk öt olyan strapabíró és mutatós növényt, amelyek nemcsak jól érzik magukat sziklakerti körülmények között, hanem akár egész évben díszítik is a kertet.

Rózsagondozás kezdőknek: metszés lépésről lépésre

2025. április 18. 13:10

A rózsák metszése nem csupán esztétikai célokat szolgál – ennél sokkal többről van szó. Ha tudatosan végzi ezt a munkát, akkor egészségesebb és dúsabb virágzatú növényeket nevelhet.

Szolnoki Precíziós Gazdálkodási Nap: a Magtár GPS Kft. és az Agro Aim Hungária Kft. szervezésében

2019. június 21. 12:38

Az előadások elsődlegesen a precíziós gazdálkodásról szóltak, de a szakemberek e témakör mellett az egyre nagyobb jelentőséggel bíró talajjavításról, belvízzel veszélyeztetett területek megoldási javaslatairól, valamint az öntözési lehetőségekről is beszéltek.

Betiltják a kiskerti eper- és burgonyatermesztést? Drasztikus lépésen gondolkodik Németország

2023. július 19. 10:10

A vízigényes eper- és burgonyatermesztés részleges korlátozásának tervéről röppentek fel híresztelések Alsó-Szászországban. Valóban pazarolják a vizet a háztáji termesztők?

Rekordmeleg várható idén, és nem létezik „csodanövény”, az öntözés az egyetlen megoldás

2024. május 14. 16:10

A 2025-ös és 2026-os év nyarán megismétlődik majd a 2022-ből már ismert méretű és fokú aszály.

Milyen károsító támadhatta meg a díszalmafákat?

2023. március 9. 04:37

Kertünk előtt az utcai járdán van 2 db 15-20 éves díszalmafa. Csodálatos rózsaszínű virágaikat tavasszal sokan megcsodálják. Valami történt a fákkal, az összes apró termés megfeketedett, összeaszalódott, és rajta lógnak az ágakon, nem hullottak le. A fatörzseken, sok helyen sebeket, kéregleválásokat is látok. Mi történhetett velük? Mit tehetek, hogy ez ne ismétlődjön meg?