Házikert

Így gondozzuk rózsakertünket a nyáron

Agrofórum Online

A nyári hőség és az erős napsütés komoly kihívásokat jelenthet a rózsakertészek számára. A forró nyári napok ugyanis nem csak számunkra, hanem rózsabokrunknak is stresszes lehet, szerencsére azonban megfelelő gondozással könnyen átvészelhetik ezt az időszakot.

A rózsák a kert legszebb díszei közé tartoznak, de a nyári forróság komoly kihívást jelenthet számukra. A hőség, az erős napsütés és az esetleges vízhiány mind olyan tényezők, amelyek megterhelik a bokrok legszebb ékességét is, a virágot. Ahhoz, hogy egészségesek és virágzóak maradjanak a legmelegebb hónapokban is, különös figyelmet kell fordítanunk gondozásukra.

Egyes vad fajok kivételével a rózsa az igényesebb növények közé tartozik, így elengedhetetlen a megfelelő gondoskodás, különösen szélsőséges időjárási viszonyok között.  Gyökereik igen mélyre hatolnak, így rendszeres minimum 30 centiméter mélyre hatóló öntözést igényelnek, amelyet

alulról végezzünk, hogy a levelek szárazak maradjanak, ezzel megelőzve a gombás fertőzések kialakulását.

A növény töve körül alakítsunk ki kis mélyedéseket, amelyek segítik megakadályozni, hogy az öntözővíz elfolyjon (amelynek különösen örülnek, ha esővíz). Míg a vadrózsák nem igénylik a túlzott öntözést, addig az ágyásrózsák érzékenyebbek a tartós szárazságra. Ezeket a rózsákat ritkábban, de bőségesen kell öntözni, itt is ügyelve arra, hogy a levelek ne nedvesedjenek át.

Szellőztessük!

Sajnos számukra nem elég, ha jó szerkezetű talajba ültetjük őket, mivel ezt a jól szellőző talajt rendszeres felszíni kapálással kell fenntartani, ügyelve arra, hogy ne sértsük meg a növény gyökérzetét.

Erre a munkálatra különösen hosszantartó aszályos időszak után van nagy szükség, azért, hogy a talaj tömörödését megelőzzük, így biztosítva a szellőzést és az öntözővíz útját a gyökerekig.

Frissítőmetszés

A frissítőmetszés elvégzése során mind az elnyílt rózsafejeket távolítsuk el, mind pedig a vadhajtásokat. Az elnyílt rózsafejek eltávolítása segít a bokor energiájának megőrzésében, így folyamatos virágnyílásra számíthatunk, míg a vadhajtások eltávolításával megelőzzük, hogy túlnője a nemest.

Vadhajtások esetében figyeljünk oda, hogy közvetlenül az előtörés helyén vágjuk vissza az alvórügyekkel együtt, ezzel gátolva, hogy ezek a hajtások újra kihajtsanak és további energiát vonjanak el. A vágást mindenképpen a rügy fölött végezzük el tisztítómetszés esetén, ehhez pedig tiszta és éles eszközt alkalmazunk, így óvva a növényt a sérülésektől.

A túlzott hőség és erős napsütés mellett a tápanyaghiány is kókadáshoz vezethet. Július végéig még műtrágyázhatjuk, azonban augusztussal érdemes felhagynunk vele, mert késlelti a hajtások beérését. Vagyis könnyen előfordulhat, hogy a fagyok beérkezésével a hajtások nem fásodtak megfelelően, így az új hatások télen elfagyhatnak.

A műtrágyát típustól függetlenül nedves talajra juttassuk és gondoskodjuk a trágyázást követő öntözésről is.

Ideje véget vetni a leander teleltetésének!

2025. április 1. 05:40

A teleltetés után a gondos előkészítésnek köszönhetően a leander egészségesen fejlődhet és nyáron gyönyörű virágokkal hálálhatja meg a törődést.

Készüljünk a tafrina elleni védekezésre!

2025. március 31. 14:10

A változékony, csapadékban gazdag, hűvös tavaszi időjárás kiváló fertőzési alapot képez a tafrina gomba számára.

Liliomfa virág nélkül: mi állhat a háttérben?

2025. március 31. 13:10

A fiatal liliomfáknál természetes jelenség lehet a késleltetett virágzás, míg az idősebb magnóliák esetében a környezeti tényezők és gondozási hibák is szerepet játszhatnak.

Japán lonc tavasszal: így készítsük elő a támrendszert!

2025. március 30. 11:10

A japán lonc természetéből fakadóan indás növekedésű, ezért csak akkor mutatja meg teljes szépségét, ha van mihez kapaszkodnia. Egy megfelelően kialakított támrendszer nemcsak támaszt nyújt a növénynek, hanem segíti annak formás növekedését is.

KITE: Legyen a vízügy szívügy!

2018. április 19. 07:34

Együttműködési megállapodást írt alá az Országos Vízügyi Főigazgatóság és a KITE Zrt. vezetője az aszály- és belvízkárok mérséklésének érdekében.

Miért sárgulhat a könnyezőpálma levele?

2023. január 18. 04:36

Szeretnék választ kapni arra a kérdésre Önöktől, hogy miért sárgulhat a monsterám levele?

Támrendszeres konzervuborka termesztése II. - Kémiai talajtulajdonságok

2020. május 16. 04:36

Gyakran szokott a talaj sótartalmával gond lenni, amire az uborka különösen érzékeny. Bár a zöldségféléket sóérzékeny növények kategóriájába soroljuk, de az uborka ezen belül is a különösen érzékenyek csoportjába tartozik.

Így szabályos a rendkívüli öntözési célú vízhasználat

2020. április 24. 12:27

A vízhiányos időszakban mesterséges vízpótlással (öntözéssel) az aszály még elkerülhető. A tartósan vízhiányos időszakban a vízhasználó bejelentése alapján, vízjogi engedély nélkül, egy alkalommal rendkívüli öntözési célú vízhasználat lehetséges, amelyhez egy útmutatót készített a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.