Házikert

Így válasszunk kerti bútort!

Agrofórum Online

A tökéletes kerti bútort mindenki szeretné. Van is marketingharc a kora tavaszi időszakban, hogy mindenki megmutassa, hogy az ő bútora a legjobb. De vajon mitől lesz valóban jó egy kerti bútor?

Hogyan válasszuk ki azt a kerti bútort, ami utána éveken keresztül szolgál majd minket hidegben, melegben, nyáron és télen is akár? Elsősorban a személyes igényeket kell megismerni, és nem az a lényeg, hogy mennyire divatos vagy színre izgalmas.

Remélem ezzel nem mondtam hirtelen semmi újat, de az egyik legnagyobb bútorcsapda az, amikor a dizájn felülírja a funkció iránti elvárásokat.

Hogyan használjuk a kerti bútort?

Lehet, hogy elsőre fura a kérdés, de a bútor használata azért fontos, mert ha például nyaranta szeretünk elnyújtózva feküdni egy pamlagszerű felületen és alszunk vagy könyvet olvasunk, akkor egy székforma nem lesz ideális.

Ha nagy családdal ülnénk az asztal körül egy grillpartinál, akkor az lesz a fontos szempont, hogy egyszerre mennyi embert tudunk leültetni az asztalhoz. Ilyenkor asztalt és széket is eszerint fogunk választani.

Télen elrakjuk, vagy ugyanúgy használjuk egy forró kávéval pokrócba takarózva a kedvenc kiülőnket? Ebben az esetben az anyagválasztás lesz a fontos a bútornál: időjárásálló bútort kell választani, ráadásul olyan párnázattal, mely szinten vízálló, időjárásálló.

Minden bútort próbáljunk ki a vásárlás előtt

Az online vásárolt – főleg ülőbútorok esetében – talán a legtöbb mérgelődést az okozza, hogy nem tudjuk kipróbálni. Egy szék esetében nagyon fontos az ülőlap mélysége (hogy hol „vágja el” a lábszárat, ha rendesen ülünk) és mennyire kényelmes maga a szék, kényelmes-e a háttámla?

Ha sokat használjuk a kerti bútorainkat, mert home office-ban otthon kint dolgozunk a pergola alatt vagy a teraszon ülve, akkor ezek rendkívül fontos szempontok, ahogyan asztalok esetében sem utolsó tényező a magasság állíthatósága sem.

Fontos, hogy körültekintően válasszuk ki azt a kerti bútort, ami utána éveken keresztül szolgál majd minket (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/tanyer-fa-feny-pihenes-238377/)

Mennyit kell mozgatni a bútort és hogyan tároljuk télen?

Minél többet mozgatjuk a bútorokat, annál fontosabb tényező lesz a súly is. Egy műrattan bútornál viszonylag könnyű lesz az összes eleme, míg egy raklapbútor vagy tömörfa bútor már más tészta, ha mondjuk télen be kell cipelni a tárolóba.

Például viharos helyeken, ahol mindig nagy széllel kell számolni, sokkal praktikusabb nehéz anyagból készült bútorokkal bánni, mint pillekönnyűekkel, ugyanakkor a könnyű bútorok jól működhetnek olyan kertben, ahol sokat mozgatjuk őket, állandóan átrendezkedünk a mindennapok mozgalmasságához.

Mozgatható vagy beépített kerti bútorban gondolkodunk?

Talán a mozgathatóról mindenkinek megvan a fogalma, hogy miért praktikus, de a hátrányt kevesen veszik számításba. A legtöbb esetben az időjáráshoz viszonyulva többször pakolászni kell, ugyanígy a szivacsait is.

A beépített kerti bútor, mint egy raklapból összeállított sarokgarnitúra az év minden napján fix helyen van, ráadásul nagyon jó rögzítőhely is lehet! Az olyan kertekben, ahol rendszerint a szél nagy pusztítást tud okozni, ott a beépített, rögzített bútoroknak van létjogosultsága, mert mind szerkezetében, mind súlyában hozzá lehet rögzíteni a pergola oldalelemeit, oszlopait is akár, vagy egy növényfuttató rácsot is stabillá tehetünk általuk, és máris időjárásállóbb megoldás lesz!

Mennyi időt szánunk az ápolásra?

A bútorok anyagától függ, hogy mennyi időt kell rászánnunk: a fából készült bútorok rendszeres törődést igényelnek. Festeni, pácolni, netán lakkozni kell ezeket.

Ezzel szemben a klasszikus műanyag bútorok sem mentesek a karbantartástól. Manapság már lehet kapni speciális tisztítószereket is az elszíneződések letakarításhoz.

Mindenképp gondoljuk végig, hogyan fogjuk tisztítani bútorainkat, magasnyomású mosóval, vagy csak egy szivaccsal elegendő? Ezeket érdemes végiggondolni még vásárlás előtt!

Gyermekláncfű: szedhetjük a virágát sziruphoz is

2025. április 25. 05:40

A gyermekláncfűből készült szirup hűvös helyen hónapokig eláll, és kiválóan alkalmazható köhögés enyhítésére, torokfájásra, vagy akár teába is.

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Ginkgo biloba a kertbe: így ültessük és gondozzuk a páfrányfenyőt!

2025. április 22. 11:10

A Ginkgo biloba, más néven páfrányfenyő, a világ egyik legrégebbi fafaja, ami jól viseli a városi légszennyezettséget és a talajsótartalom ingadozását is. Ha egyszer meggyökeresedik, az aszályt is könnyedén átvészeli.

Hogyan járulhatunk hozzá a bokorlakó madarak megtelepítéséhez a kertünkben?

2021. március 24. 15:28

Milyen cserjék alkalmasak a bokorlakó madarak fészkelésére? Hogyan alakítsunk ki a madarak megtelepítéséhez metszéssel alkalmas bokorformát? Mi az az ágcsésze és hogyan segíti a fészeképítést?

A hasznos kerti tó: törpeharcsától a koiig

2022. szeptember 7. 05:37

Sokan a díszhalakra esküsznek, de akinek elég nagy kerti tava van, az bőven gondolkodhat hasznos tóban is, amiben tényleg, akár pecázni is lehet.

Mire figyeljünk sziklakertünk kialakításakor?

2018. október 29. 09:07

A sziklakertek is alapos tervezést igényelnek, létrehozásuk komoly munkát jelent, erős fizikumot, és a terület méretétől függően több embert és napot kívánhat. Ám a befektetett munkát hosszú távon meghálálja egy semmihez sem fogható, természetes és üdítő látvány: egy kis hegyvidéki hangulat a közvetlen környezetünkben.

Amit a krotonról tudni érdemes

2023. március 8. 05:36

Érdekessége a krotonnak, hogy ahogy öregszik a növény, úgy sötétednek a levelei is. Akár egy egészen nagy bokorformává is nevelhető még lakásban is. De hogyan? Nézzük, mit kell tudni az ápolásáról!