Házikert

Itt az őszi füvesítés ideje, így lesz szép és sűrű a gyep

Agrofórum Online

Ugyan tavasszal, márciusban–áprilisban is jó kilátásokkal lehet belevágni a kert füvesítésébe, mégis a hosszúra nyúló ősz, főleg a szeptember–október ennek az optimális időszaka.

A magról nevelt gyepnek számos előnye van a gyepszőnyeggel szemben:

  • kevésbé költséges;
  • a különböző körülményekhez választható vetőmagkeverékek széles választéka áll rendelkezésre;
  • a vetőmagokat könnyebb szállítani;
  • a vetőmagok az ideális időjárási körülmények beálltáig tárolhatók, míg a gyepszőnyeg tönkremegy, ha nem fektetik le a szállítást követően.

A magról történő gyepesítés hátránya, hogy hosszabb időt vesz igénybe, és közben rendszeres foglalkozást igényel a fejlődő fű (bár a gyeppel így is, úgy is elég sokat kell foglalkozni, hogy szép is maradjon).

Miért és mikor kell vetni?

A fűmagok kora ősszel és a tavasz közepén csíráznak a legjobban. A talaj ilyenkor megfelelő hőmérsékletű, sok benne a nedvesség, és az időjárás nem túl hideg és nem is túl meleg. A csírázás körülbelül hét-tíz napig tart.

Ha lehet választani, mégis az ősz első fele a legmegfelelőbb, mert a kis növények még az első kemény fagyok előtt szépen megerednek, majd a tél folyamán megfelelően meggyökeresednek. Ha tavasszal vetjük, a fű nem gyökeresedik olyan gyorsan, és a nyári aszály és hőség könnyebben tönkreteheti.

A megfelelő vetőmagkeverék kiválasztása

Ahhoz, hogy olyan legyen a végeredmény, amely megfelel az igényeknek és a környezetnek, meg kell találni a megfelelő magkeveréket. A legáltalánosabbak a következők:

  • Általános célú magkeverék – olyan strapabíró fűfélékből áll, amelyek ellenállnak a taposásnak. Sok esetben angolperjét, olaszperjét és vöröscsenkeszt tartalmaznak. A fű viszonylag gyorsan nő, és rendszeres nyírást igényel.
  • Luxusérzetet keltő gyep – angolperje, vöröscsenkesz és rétiperje keveréke, melyek kis magasságban, robotfűnyíróval nyírhatók, de kevésbé taposásállók.
  • Árnyéktűrő magkeverék – árnyékos helyekre telepíthető fűfélék keveréke, például fák alá, kerítés vagy sövény mellé. Például angolperje, vöröscsenkesz és juhcsenkesz lehet benne. Ezek a fűfélék a taposásra érzékenyebbek.
  • Szárazságtűrő magkeverék: ezek jobban bírják a strapát, mint a többi keverék, mind a szárazságot, mind a taposást. Angol perje, vörös- és nádképű csenkesz a leggyakoribb fajok.

Általában igaz, hogy a drágább mag jobb minőségű, és jobb arányban kel, ráadásul az olcsó magkeverék gyommagvakat vagy kevésbé értékes fűféléket is tartalmazhat.

A vetés helyének előkészítése

A jól előkészített talaj az alapja a későbbi kiváló minőségű gyepnek, amely egyenletes, sűrű, jól meggyökeresedett és gyommentes. Ideális esetben a terület előkészítését már hetekkel a vetés előtt el kell kezdeni.

Gondoskodjon arról, hogy eltávolítsa az összes évelő gyomot a területről, például a tarackbúzát és a sövényszulákot! Sok gyomnövény a mélyebb talajrétegekből képes újra és újra kihajtani. Ennek megelőzésére gondosan ássa fel a talajt és távolítson el minden gyökérdarabkát.

Ha a talaj kemény és tömörödött, forgassa át körülbelül 20 cm mélységig. Ha viszont laza és gyors vízelvezetésű, adjon hozzá bőségesen érett marhatrágyát vagy házi komposztot, mert a szerves anyag fogja a talajnedvességet megtartani. Az ásás után hagyja legalább néhány napig állni a talajt -– minél tovább, annál jobb, ideális esetben öt-hat hétig.

Szükség esetén végezze el ismét a gyomlálást, és kapálja ki a kelőfélben lévő növényeket! Ezután tömörítse a talajt úgy, hogy a területet többször végighalad, különböző irányokban, apró, lépésekben taposva a földet. 

Alaposan gereblyézze át a felszínt különböző irányokban, hogy sík felületet hozzon létre. Távolítsa el a nagyobb köveket és törje össze a rögöket, finom, morzsás szerkezetű magágyat hozva létre. Gyeptrágyát is ki lehet juttatni, vagy ekkor, vagy közvetlenül a fű kelését követően.

A gereblyézés célja, hogy egyenletes felületet kapjunk
A gereblyézés célja, hogy egyenletes felületet kapjunk

Hogyan kell fűmagot vetni?

A fű elvetése egyszerű folyamat, de fontos, hogy a magokat a lehető legegyenletesebben szórjuk el a jó eredmény érdekében.

Ehhez először mérje ki a megfelelő mennyiségű vetőmagot – ezt a csomagoláson megtalálja (a magkeveréktől függően változhat). Ossza a vetőmagot két egyenlő adagra. A vetőmagok felét juttassa ki a teljes felületre, párhuzamos sorokban, a lehető legegyenletesebben. Ismételje meg a folyamatot a második adag maggal, az előző sorokra merőlegesen haladva. Enyhén gereblyézze át a területet, hogy a magokat részben földdel befedje.

Ha néhány napon belül nem várható eső, öntözzön, de csak óvatosan, permetezve a vizet, hogy a magok ne mozogjanak el. Védje a magokat a madaraktól, vagy ha ezt nem tudja megoldani, akkor emelje meg a vetőmagnormát akár 50%-kal. Ha nem esik elég csapadék, később se feledkezzen meg az öntözésről.

Az új gyep gondozása

A fű a vetés után hét-tíz nappal már kikel. Ekkor a következő teendői vannak:

  • Ha nem esik az eső, rendszeresen, de nagyon óvatosan, apró cseppekkel öntözzön.
  • Amikor a fű eléri az 5-7,5 cm magasságot, óvatosan hengerezze le, vagy lábbal nyomkodja meg azokat a részeket, amelyek magasabban vannak.
  • Két-három nappal később vágja le a füvet, kétharmad magasságra, lehetőleg éles pengéjű fűnyíróval. Az ősszel vetett fű esetében általában nincs szükség további vágásra a következő tavaszig.
Az első fűnyíráskor csak keveset vágjunk a fiatal fűből, majd fokozatosan csökkenthetjük a magasságot
Az első fűnyíráskor csak keveset vágjunk a fiatal fűből, majd fokozatosan csökkenthetjük a magasságot
  • A gyomok a legtöbb esetben nem bírják a fűnyírást, és elpusztulnak, de ami mégis túléli, azt kézzel, gyökerestül el kell távolítani. Ugyanígy kell eljárni a nem a gyepbe illő fűféle gyomokkal.
  • A gyepet lehetőség szerint még nyolc hónapig kevesebbet használja. Ha ősszel vetette, akkor ez a következő év júniusát jelenti.
  • Ha a talaj nem egyenletesen ülepszik, és kisebb gödrök jelennek meg, azokat töltse fel lazán virágfölddel.
  • Szórjon ki rendszeresen komposztot – ha van – és hosszú hatású gyeptrágyát.

Fotó: Pixabay

Rózsagondozás kezdőknek: metszés lépésről lépésre

2025. április 18. 13:10

A rózsák metszése nem csupán esztétikai célokat szolgál – ennél sokkal többről van szó. Ha tudatosan végzi ezt a munkát, akkor egészségesebb és dúsabb virágzatú növényeket nevelhet.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Hogyan készítse fel az átteleltetett muskátlit a tavaszra?

2025. április 17. 11:10

A muskátli az egyik legkedveltebb balkonnövény, amelyet sokan egynyáriként kezelnek, pedig megfelelő gondozással több éven át is gyönyörködhetünk benne.

Fenyők metszése tavasszal: egészséges forma, dús lombozat

2025. április 16. 11:10

A fenyők metszése sok kertbarát számára nem tartozik a megszokott kerti teendők közé. Igaz, hogy az örökzöld növények látszólag kevés beavatkozást igényelnek, a metszésük mégis kulcsfontosságú lehet.

Hogyan készítsem fel télre a kerti gyepet? Mik az időszerű tennivalók?

2020. október 20. 11:19

A hideg idő előtt igyekezni kell minél jobb kondíciót biztosítani a gyepeknek, ezzel tudjuk csökkenteni a téli időjárás okozta károkat.

Lemosó permetezés: nem lehet tovább várni

2019. március 5. 11:01

Az átlagosnál melegebb, de száraz időben jelentősen felgyorsult a gyümölcsfák fejlődése. Néhány nap alatt megduzzadtak a rügyek, elsőként a fekete ribiszkén, majd a mandula és a kajszi virágrügyei kezdtek piroslani.

Mit tegyünk, ha lisztharmatos a gyep?

2020. május 19. 11:51

A gyepen megjelenő lisztharmat ellen milyen módon, milyen szerrel lehet védekezni, ill. megszüntetni azt?

Robotfűnyíró: tökéletes a gyep és a szabadidő is megmarad

2021. június 13. 07:36

A robotfűnyíró nem csak lenyírja a gyepet, de sokkal precízebben is végzi a munkát, mint mi tudnánk, ezért az egész szezonban tökéletes megjelenésű gyepre számíthatunk.