Házikert

Januári munkák a házikertben

Agrofórum Online

Attól még, hogy tél van és hideg, szinte ugyanúgy vannak kerti munkák még egy hobbikertész kertbarát számára is. Nemcsak a veteményes megtervezése, de akár a téli metszésnek, a szerszámok karbantartásának is ilyenkor van itt az ideje. Nézzük sorra, hogy mi mit csinálunk januárban a kertünkben, gazdaságunkban!

Egy kert mindig tartogat feladatokat, bármennyire is hó fedi a tájat vagy épp nagy mínuszok vannak. Bár ez a nagy mínuszok kérdése az utóbbi években igen ritka, maximum pár napos, még akkor is bőven lehet kertészkedni vagy a kerttel összefüggő munkát végezni.

Szerszámok ápolása

Az egyik legfontosabb dolog, amire többnyire csak ekkor van idő, az a szerszámok ápolása. Akár a metszőollóra, akár a fűkaszára vagy épp láncfűrészre, ásóra gondolok, mindnek szüksége van a karbantartó munkánkra.

Egyrészt a vágószerszámok éleit érdemes megélezni vagy éleztetni, melyet mindig olyan késélezőhöz vigyünk, aki tudja, hogy mit és hogyan kell élezni eszközeinken, mert rosszul is elsülhet a dolog. Ugyanígy a fűnyíró pengéjét is nézzük meg, elég éles lesz-e az első fűnyíráshoz majd.

A motoros eszközöket tisztítsuk meg, törölgessük át, szerszámolajjal olajozzuk be szükség esetén. A gépek esetében sok olyan szennyeződés rakódhat le a mozgó alkatrészek körül, melyek a gép élettartamát csökkenthetik. Ilyenek az apró homokszemcsék, vagy a kenóolajokba ragadt növényi részek, netán madzagok, kötözőanyagok. Ilyenkor januárban bőven van időn mindent szétszedni és rendesen kitakarítani. Ha nem értünk hozzá, az sem baj: vigyük szakszervízbe!

A piacgazdaság ráadásul pont olyan időszakát éli, hogy egy távolkeleti eszközhöz új alkatrészre akár heteket, sőt hónapokat kell várni, így ha januárban megrendeljük a szükséges alkatrészt, akkor még időben, a tavaszi munkakezdésre ide is fog érni.

A kert megtervezése, átalakítása

Rengetegszer tapasztalom saját kertünkben is, hogy nem minden jó úgy, ahogy eredetileg elterveztem. Vagy rossz helyre ültettem egy-egy számomra fontos növényt, vagy túlburjánzott és tőosztással szét kell majd szedni. De ebben az időszakban ez is megtervezhető, hiszen ilyenkor az átültetések előregondolása is fontos. Nekem az egyik ilyen nagy projektem a boglárkacserjék sarjhajtásainak szétszedése lesz, mert az évelőágyásba kora tavasszal tudom úgy felszedni, hogy más növényt még ne károsítsak vele ásáskor.

Ugyanígy a veteményesnél is szedjük össze gondolatainkat, mely zöldségfajták voltak nagyon kedvünkre előző szezonban és lehetőleg olyanokból szerezzük is be a vetőmagot. A különlegesebb fajtákat is időben be kell szerezni, akár egy karela (balzsamkörte) magra vágyunk, akár egy speciális csilifajtára.

Ha viszont az egymást segítő növények rendszerében gondolkodunk az idei évre, akkor a tervezéshez hívjuk segítségül akár a Kertportál applikációt, ha nem vagyunk híve a kockásfüzetnek, vagy tervezzük meg táblázat segítségével az ideális ültetési lehetőségeket saját kertünk és helyünk tekintetében.

Komposzt és egyéb kerti rendrakások

Mielőtt nekiállnánk vadul avart égetni, ha épp nem fedi a hó a kertet, akkor az elmaradt őszi munkákat is meg lehet csinálni. Nálunk ilyenkor esedékes a lehullott lomb összegereblyézése is, a letermett és már átfagyott paradicsom és paprikatövek felszedése és komposztra rendezése. Mivel ősszel akár novemberig is eltart nálunk a szüret a permakultúra és a magaságyásos kertészkedés miatt, így a karácsonyi hajtás előtt aligha van erre módunk. Ilyenkor viszont kényelmesen összegyűjtjük a hajtásmaradékokat, kiválogatjuk a kötözőzsinórokat a növénymaradékok közül, rendet rakunk a kertben és akár újabb magaságyásokat is építünk, ha szükség van rá, hiszen a talajnak csak jót tesz, ha a téli csapadék is belekerül, sőt, ha még kicsit még jobban össze tud érni.

Szerelemvirág: ezért kerüljük az átültetését!

2025. február 7. 09:40

Bár félárnyékban is megél, a legjobban napos helyen fejlődik, és annál több virágot hoz, minél több napfényt kap.

Miért kell rendszeresen forgatni a szobanövényeket?

2025. február 7. 07:10

A szobanövény „forgatása” egyszerűen azt jelenti, hogy elfordítjuk a cserepet, hogy megváltoztassuk a növény tájolásának irányát.

Februári teendők a kertben

2025. február 6. 13:10

A fákat, sövényeket és a cserjéket a madarak védelme érdekében csak február végéig szabad jelentősen megmetszeni.

Nincs helye a kertben: feketelistán a bíbor nebáncsvirág!

2025. február 6. 08:10

Van egy növény, amely Németországban még a feketelistára is felkerült. Magyarországon is invazív fajnak számít.

Kitehetem már a leandert?

2022. április 17. 04:36

Az egyik legismertebb mediterrán növényünk a leander, amit előszeretettel tart minden kertbarát, sokszor még azok is, akik csak egy falatnyi erkéllyel rendelkeznek.

Így ültetjük át a szobanövényeket tavasszal

2023. március 6. 05:36

Miért pont tavasszal van az átültetés ideális ideje, ha szobanövényekről beszélünk? És hogyan ültessük őket?

Mi teszi tönkre a dió termését? Mit lehet tenni ellene?

2018. május 14. 09:14

C. Dezső kérdése: Nem kis területen termesztek diót, két éve az egész termést tönkretette, tavaly is rengeteg problémám volt a dióburok-fúróléggyel. Mit javasol?

Mitől fodrosodnak a japánfűz levelei?

2020. október 29. 08:47

Japánfűz fácskáim levelein érdekes elváltozásokat vettem észre. A levelek széle kissé megvastagodott és fodrossá vált. Tavasszal ültettem el, akkor még levelei simák, „normálisak” voltak. Mik okozzák, mit tehetek vele?