Házikert

Kaszálás fontossága és talajra gyakorolt hatása

Agrofórum Online

Magyarország területéből 1,2 millió hektár tartozik gyep művelési ágba. A gyepterületek közel 70%-a gyenge termőképességű és a többi terület is döntően közepes minőségű, amelyeken általános az extenzív használat.

A rendszerváltást követően a természetvédelmi oltalom alatt álló gyepterületek jelentős része nemzeti park igazgatóságok és más természetvédelmi szervezetek vagyonkezelésébe, tulajdonába került. Az országos jelentőségű védett természeti területek közül több, mint 300 000 hektár az extenzív gyep, melyből mintegy 180 000 hektár áll a nemzeti park igazgatóságok vagyonkezelésében. A természeti értékekben gazdag gyepek biodiverzitásának megőrzését több nemzetközi jelentőségő program is segíti.

Területi korlátozások esetén a gyepterület adott részeit kaszálatlanul szükséges hagyni. Ennek több szempontból is jelentősége van, mindamellett, hogy az így megőrzött növényzet egyfajta „magbankként” elősegíti a gyep természetes megújulását, ugyanakkor ökológiai folyosóként is funkcionálnak a többi élőlény számára, ezáltal biztosítva a különböző élőhelyek közötti átjárhatóságot. Ez a szerepük a beporzó fajok megőrzése kapcsán egyre inkább felértékelődik, érdemes a kaszálatlanul hagyott területeket úgy meghatározni, hogy minél hosszabb ideig legyen rajta elérhető virágzó növényzet.

A kaszálás megtervezése fontos feladat

Időbeli korlátozások esetén a kaszálást, legeltetést adott időszakban nem vagy csak engedéllyel lehet végezni. Az agrárkörnyezetvédelmi program szerint június 15. előtt nem kezdhető meg a kaszálás, ami elsősorban a földön fészkelő madarak védelmére irányul, mivel erre az időpontra már nagyjából túl vannak a költési ciklusuk kritikus részén. Egy kutatás kimutatta, hogy természetvédelmi területen végzett kaszálás minél későbbre, június végi – július eleji időpontra essen az állatok védelme érdekében. Legeltetés kapcsán kiemelendő a téli legeltetés engedélyhez kötése, amelynek fő oka a gyepek túlhasználatának elkerülése (pl. taposási kár a nedvesebb talajon). Egyéb korlátozások közül megemlítendő a legeltethető fajok, megfelelő legelőnyomás és a kaszálás módjának meghatározása. 

Természetvédelmi szempontból és vizsgálatok alapján megállapították, hogy kedvezőbb a duplakéses kasza alkalmazása, mivel a legalacsonyabb pusztítást okozza. A lekaszált széna júliusban egy nap alatt megszárad, így a legmagasabb beltartalmi értéket biztosítja, és kiszámíthatóbbá teszi a betakarítás üzemszervezési tényezőt. A duplakéses kaszák elődei az ujjaskaszák, a terepviszonyokra való érzékenységük miatt nem terjedtek el. A vágásminősége sokkal jobb, mint a rotációs gépeké, így a lekaszált területen gyorsabban sarjad a fű.

Forrás:

http://mek.oszk.hu/13800/13815/13815.pdf

Dobverővirág: látványos, szárazságtűrő különlegesség

2025. április 5. 13:10

A dobverővirág igazi különlegesség a díszkertekben. Élénksárga, gömb alakú virágai nemcsak frissen, hanem szárítva is mutatósak.

Hogyan válasszunk gyümölcsfát kiskertbe?

2025. április 5. 05:40

Az általunk kiszemelt gyümölcsfafajtán mindig kell találjunk egy táblát, mint növényútlevél, és kellene mellé találni egy olyan kitett táblázatot vagy ismertetőt, ahol a porzófajtákról tájékoztatnak egy kertészetben.

Gyömbértermesztés otthon: így kezdje el áprilisban!

2025. április 4. 13:10

Április kiváló időszak arra, hogy megkezdje a gyömbér termesztését cserépben, mivel ilyenkor már biztosíthatók a számára ideális körülmények.

Hogyan válasszunk növényeket új, üres kerthez?

2025. április 4. 05:40

Kerttervezőként személy szerint mindig örülök, ha van mihez igazodni, és nem nulláról indul egy kert. Egy üres kertnél nem látunk a talajadottságokon kívül semmit.

Őserdőben jártunk – a Badínsky erdő

2019. augusztus 1. 04:36

Mára erdeink alapvetően az emberi tevékenység nyomait tükrözik, hiszen évszázadok óta kezeljük, fenntartjuk, az erdők javait hasznosítjuk. Milyen lehet az ember által érintetlenül hagyott erdő? Erre a kérdésre kapunk választ az őserdőkben.

Facéliatermesztés vadvédelmi szegéllyel, méhekkel, biodiverzitással

2021. július 14. 09:42

Az Agrofórum Zöldítő rovatának korábbi cikkéből olvasóink már megismerhették Milus Zoltánt, és Veszprém megyében alkalmazott apróvad-védelmi technológiáját. A várkeszői termelő AKG-s táblájának szegélyébe már az előző idényben vadföld magkeveréket vetett, ami 2021-ben sem volt másként. Míg tavaly az erdő melletti sávban a facélia dominált, és az őszi búza szélét élénk lila csík díszítette, addig az apróvad számára létesített, a vadkár-elhárítást segítő szegélyből ezúttal a mézontófű kikerült, az egész kombináció mindössze öt növényt tartalmazott. A tábla belsejében viszont éppen facélia vetőmag-előállítás zajlott. Igazi földi mennyországa ez a biodiverzitásnak – különösen a méheknek.

Zöld küllő - Az agrártájak biodiverzitására is hatással van a 2022-es év madara

2021. december 30. 07:40

Hangja jellegzetes, színezete összetéveszthetetlen, viszonylag gyakori, és zöldes tollazatával, piros "sapkájával" egyértelműen a legszebb magyarországi fajok közé tartozik.

Hogyan kerüljük el a kistavak elszigetelődését?

2024. január 5. 11:10

Az élőhelyek fragmentációja egyre növekvő globális fenyegetést jelent a természetes ökoszisztémákra, amelynek mérséklése és visszafordítása napjaink egyik legnagyobb kihívása a biodiverzitás megőrzése tekintetében is.