Kiskerti teendők

Áfonyatermesztés: 7 tipp a gazdag termésért

Agrofórum Online

Az áfonya nemcsak ízletes, hanem vitaminokban és antioxidánsokban gazdag gyümölcs. A megfelelő gondozás biztosítja, hogy az áfonya egészségesen fejlődjön és bőséges termést hozzon.

Ha a növény minden szükséges tápanyagot megkap, akkor nemcsak ízletes, hanem lédús gyümölcsökkel hálálja meg a törődést.

A megfelelő talaj

Fontos, hogy a talaj pH-értéke 4,0 és 5,5 között legyen. Laza, jó vízelvezetésű, tőzeges vagy homokos talaj a legjobb.

Ha a talaj túl kötött, érdemes tőzeggel vagy fenyőkéreggel javítani a szerkezetét. Szerves anyagokkal dúsított talaj segíti a növekedést (komposzt, fenyőkéreg, tőzegmoha).

A megfelelő ültetési hely

Az áfonya legalább napi 6 óra közvetlen napfényt igényel. A bokrokat érdemes szélvédett helyre ültetni. Az áfonya sekély gyökérzetű, ezért nem szabad túl közel ültetni tápanyagkonkurens növényekhez.

Metszés csak ritkán

Az áfonyát nem szükséges évente metszeni, de időnként érdemes ritkítani. A metszés segíti az új hajtások fejlődését és a bőségesebb termést.

A legjobb időpont a metszésre: késő tél vagy kora tavasz, mielőtt a rügyek fakadni kezdenek. Távolítsuk el az elhalt vagy beteg ágakat. Az egymást keresztező ágakat ritkítsuk meg, hogy jobb legyen a levegőáramlás.

Rendszeres öntözés

Az áfonya sekély gyökérzetű, ezért rendszeresen kell öntözni. Nyáron minden második nap öntözzük meg. Ne hagyjuk kiszáradni a talajt, de a pangó vizet is kerüljük.

Trágyázás tavasszal

Tavasszal adjunk neki speciális savanyú trágyát (pl. rododendron-trágya). Komposzt, kávézacc is hasznos lehet a talaj javítására. Csak óvatosan a nitrogénnel. Ha túl sok, csökkentheti a termés mennyiségét.

Sokrétű védelem

A madarak ellen védőhálóval vagy madárriasztókkal védekezhetünk. Lisztharmat és levélfoltosság esetén időben távolítsuk el a fertőzött leveleket. Jó légáramlás biztosítása segít megelőzni a gombás betegségeket.

A megfelelő időben történő betakarítás

Az áfonya akkor érett, amikor teljesen kék és könnyen leválik a bokorról. Ha túl korán szedjük le, savanyú lehet. Ha túl későn, túl puha lesz. A legjobb idő a kora reggeli órákban szedni, amikor a gyümölcs még hűvös.

+ Hogyan tároljuk az áfonyát?

Hűtőszekrényben 3-5 napig friss marad. Mélyhűtőben fagyasztva akár 12 hónapig eltartható. Az áfonyát először egy tálcán fagyasszuk le, majd tegyük zacskóba – így a bogyók nem ragadnak össze!

Jázmin metszése: vágja vissza a gazdag virágzásért!

2025. április 25. 11:10

A jázmin metszése kulcsfontosságú, ha azt szeretné, hogy növénye évről évre dúsabb és illatosabb virágzással hálálja meg a gondoskodást.

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Rózsagondozás kezdőknek: metszés lépésről lépésre

2025. április 18. 13:10

A rózsák metszése nem csupán esztétikai célokat szolgál – ennél sokkal többről van szó. Ha tudatosan végzi ezt a munkát, akkor egészségesebb és dúsabb virágzatú növényeket nevelhet.

Szemléletváltó és hiánypótló kiadvány jelent meg a talajélet témakörében

2020. szeptember 25. 04:38

A Phylazonit gondozásában megjelent Varga Sándor – A talajtermékenység mikrobiológiai alapjai és lehetőségei című szakkönyve.

Mit lehet tenni, ha nem terem a padlizsán?

2023. augusztus 6. 04:39

Padlizsánom gyönyörű, egészséges, számos virágot hoz, de termés egyáltalán nem képződik. (Már tavaly is így volt, nem ugyanoda van ültetve.) Mit lehet tenni?

Megjelent a Helyes Talajvédelmi Gyakorlat című kézikönyv

2019. január 15. 12:47

Célja a gazdálkodók és a szaktanácsadók környezettudatosságának növelése, ezáltal hozzájárulva a hatékony víz- és talajvédelem gyakorlati megvalósításhoz.

A szabadföldön termesztett paradicsom integrált növényvédelme

2019. július 31. 05:37

Hogyan alkalmazhatjuk az integrált növényvédelem elveit a házikertünkben vagy hétvégi telkünkön? Mit tehetünk zöldségeink (pl.: a paradicsom) legteljesebb védelme érdekében? Ehhez nyújt segítséget egy egyetemi kutatás összegyűjtött anyaga.