Kiskerti teendők

Fenyők metszése tavasszal: egészséges forma, dús lombozat

Agrofórum Online

A fenyőfélék metszése nem mindennapi kerti feladat, mégis kulcsfontosságú lehet az egészséges növekedés és a szép forma megtartása érdekében.

A fenyők metszése sok kertbarát számára nem tartozik a megszokott kerti teendők közé. Ennek oka, hogy ezek az örökzöld növények látszólag kevés beavatkozást igényelnek, és gyakran azt gondoljuk, „maguktól” is szépen fejlődnek.

Ebben pedig van igazság. A lombhullató fákhoz képest valóban kevesebb metszést igényelnek. Ám ez nem jelenti azt, hogy teljesen mellőzhetjük a gondozásuk ezen formáját. A megfelelő metszés nélkül azonban búcsút inthetünk a fenyő szépségét adó tömött formájának.

Legyen szó tujáról, lucfenyőről vagy feketefenyőről, a célzott metszés nemcsak esztétikai szempontokat szolgál, hiszen amellett, hogy a felkopaszodás elkerülhető, az egészséges növekedéshez is hozzájárul.

Milyen esetben indokolt a metszés?

Alakítás és méretkontroll

A fenyők természetes növekedési mintázata miatt általában kevés formázást igényelnek.

Ha azonban kompaktabb növekedést szeretnénk elérni, a tavaszi „gyertyák” (új hajtások) visszacsípésével sűrűbb lombozatot alakíthatunk ki. Fontos, hogy csak a gyertyák zöld részét távolítsuk el, mivel a fás részek visszavágása nem eredményez új hajtásokat.

Beteg, sérült vagy elhalt ágak eltávolítása

Az ilyen ágak eltávolítása bármikor elvégezhető, hogy megelőzzük a betegségek terjedését és csökkentsük a potenciális veszélyeket.

A nagyobb ágak eltávolításakor alkalmazzuk a háromlépéses vágási technikát a törzs sérülésének elkerülése érdekében. Ennek az a lényege, hogy először az ág alsó részét vágjuk be, majd kívülről fentről lefelé teljesen levágjuk az ágat, végül a megmaradt csonkot távolítjuk el közvetlenül az ágöv mellett.

Ez megakadályozza a kéreg felszakadását és elősegíti a seb gyors gyógyulását. Vastagabb ágak eltávolításánál ez a módszer a legbiztonságosabb megoldás.

Sövényfenyők karbantartása

A sövényként nevelt fenyőfélék rendszeres metszést igényelnek a kívánt forma és méret fenntartása érdekében.

A metszést kora tavasszal vagy nyár elején végezzük, elkerülve a késő nyári vagy őszi metszést, mivel az új hajtások nem biztos, hogy megfelelően beérnek a tél előtt.

Fenyőfajták metszési sajátosságai

A tuja évente legalább egyszeri metszést igényel tavasszal vagy nyár elején, hogy megőrizze sűrű, szabályos formáját, és ne kopaszodjon fel belülről. Ehhez a friss hajtásokat finoman vissza kell vágni.

A lucfenyőt főként akkor metsszük, ha beteg, sérült vagy kusza ágakat kell eltávolítani. Mivel túlzott beavatkozásra érzékeny, alakításra ritkán szorul.

A feketefenyőnél a tavaszi gyertyák visszacsípése ajánlott, így szabályozható a növekedés és dúsabb lesz a korona. Fontos, hogy ne vágjunk fás részig, mert onnan nem hajt ki újra.

A törpefenyők metszésénél is kizárólag az idei hajtásokat kurtítsuk meg, így hosszú távon megőrizhető a kompakt forma, és a növény nem nyurgul el.

Gyakori tévhitek, amiket érdemes elkerülni

A fenyőket bármikor lehet metszeni

A metszés időzítése kulcsfontosságú. A legjobb időszak a kora tavasz, amikor a fák aktív növekedési szakaszban vannak. A késő nyári vagy őszi metszés új hajtásokat serkenthet, amelyek nem érnek be időben a tél előtt, növelve a fagykár kockázatát.

A fenyők visszavágása serkenti az új hajtások növekedését

Ez igaz lehet lombhullató fáknál, de a fenyőknél nem minden esetben. Az örökzöldek nem képesek új hajtásokat hozni az idősebb, fás részekből. Ezért ha túl mélyen vágja vissza őket, a levágott részen már nem fog megindulni a növekedés. Fontos, hogy csak a zöld gyertyákat metsszük le.

Képek: Pixabay.

Tavaszi kert gondozása: eszközök és trendek

2025. május 8. 14:10

Szakértők szerint egy 30-100 négyzetméteres kis konyhakertet már heti néhány óra munkával szépen karban lehet tartani.

A gyep új szabályai: így marad szép a klímaváltozás idején

2025. május 5. 11:10

A klímaváltozás hatására a gyepápolás új szabályokat kíván: mutatjuk, mire figyeljen, ha idén is zöld pázsitot szeretne!

Jázmin metszése: vágja vissza a gazdag virágzásért!

2025. április 25. 11:10

A jázmin metszése kulcsfontosságú, ha azt szeretné, hogy növénye évről évre dúsabb és illatosabb virágzással hálálja meg a gondoskodást.

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Amit a dúsan virágzó muskátliról tudni érdemes

2024. június 12. 11:40

A muskátli az egyik legellenállóbb balkonnövény. Ha elég fényt, nedvességet és tápanyagot kap, virágozni fog. De mit tehetünk érte még?

Miért fejlődik néhány szőlőhajtás nagyon erőtlenül?

2019. június 27. 10:47

K. Szabolcs kérdése: Szőlőültetvényemben több tőkén is gyengén fejlődő hajtásokat vettem észre. Mi okozhatja a problémát?

Mitől halnak el a málna vesszői?

2023. július 19. 04:38

Mitől halnak el a málna vesszői? Hogyan lehet ezt megelőzni?

Gépi metszés és ritkítás sohasem önmagában!

2020. február 1. 08:00

Avagy, hogyan illeszthetők be a gépi műveletek a fitotechnikába?