22℃ 11℃
április 20. Tivadar, Tihamér, Töhötöm
Kiskerti teendők

Fenyők metszése tavasszal: egészséges forma, dús lombozat

Agrofórum Online

A fenyőfélék metszése nem mindennapi kerti feladat, mégis kulcsfontosságú lehet az egészséges növekedés és a szép forma megtartása érdekében.

A fenyők metszése sok kertbarát számára nem tartozik a megszokott kerti teendők közé. Ennek oka, hogy ezek az örökzöld növények látszólag kevés beavatkozást igényelnek, és gyakran azt gondoljuk, „maguktól” is szépen fejlődnek.

Ebben pedig van igazság. A lombhullató fákhoz képest valóban kevesebb metszést igényelnek. Ám ez nem jelenti azt, hogy teljesen mellőzhetjük a gondozásuk ezen formáját. A megfelelő metszés nélkül azonban búcsút inthetünk a fenyő szépségét adó tömött formájának.

Legyen szó tujáról, lucfenyőről vagy feketefenyőről, a célzott metszés nemcsak esztétikai szempontokat szolgál, hiszen amellett, hogy a felkopaszodás elkerülhető, az egészséges növekedéshez is hozzájárul.

Milyen esetben indokolt a metszés?

Alakítás és méretkontroll

A fenyők természetes növekedési mintázata miatt általában kevés formázást igényelnek.

Ha azonban kompaktabb növekedést szeretnénk elérni, a tavaszi „gyertyák” (új hajtások) visszacsípésével sűrűbb lombozatot alakíthatunk ki. Fontos, hogy csak a gyertyák zöld részét távolítsuk el, mivel a fás részek visszavágása nem eredményez új hajtásokat.

Beteg, sérült vagy elhalt ágak eltávolítása

Az ilyen ágak eltávolítása bármikor elvégezhető, hogy megelőzzük a betegségek terjedését és csökkentsük a potenciális veszélyeket.

A nagyobb ágak eltávolításakor alkalmazzuk a háromlépéses vágási technikát a törzs sérülésének elkerülése érdekében. Ennek az a lényege, hogy először az ág alsó részét vágjuk be, majd kívülről fentről lefelé teljesen levágjuk az ágat, végül a megmaradt csonkot távolítjuk el közvetlenül az ágöv mellett.

Ez megakadályozza a kéreg felszakadását és elősegíti a seb gyors gyógyulását. Vastagabb ágak eltávolításánál ez a módszer a legbiztonságosabb megoldás.

Sövényfenyők karbantartása

A sövényként nevelt fenyőfélék rendszeres metszést igényelnek a kívánt forma és méret fenntartása érdekében.

A metszést kora tavasszal vagy nyár elején végezzük, elkerülve a késő nyári vagy őszi metszést, mivel az új hajtások nem biztos, hogy megfelelően beérnek a tél előtt.

Fenyőfajták metszési sajátosságai

A tuja évente legalább egyszeri metszést igényel tavasszal vagy nyár elején, hogy megőrizze sűrű, szabályos formáját, és ne kopaszodjon fel belülről. Ehhez a friss hajtásokat finoman vissza kell vágni.

A lucfenyőt főként akkor metsszük, ha beteg, sérült vagy kusza ágakat kell eltávolítani. Mivel túlzott beavatkozásra érzékeny, alakításra ritkán szorul.

A feketefenyőnél a tavaszi gyertyák visszacsípése ajánlott, így szabályozható a növekedés és dúsabb lesz a korona. Fontos, hogy ne vágjunk fás részig, mert onnan nem hajt ki újra.

A törpefenyők metszésénél is kizárólag az idei hajtásokat kurtítsuk meg, így hosszú távon megőrizhető a kompakt forma, és a növény nem nyurgul el.

Gyakori tévhitek, amiket érdemes elkerülni

A fenyőket bármikor lehet metszeni

A metszés időzítése kulcsfontosságú. A legjobb időszak a kora tavasz, amikor a fák aktív növekedési szakaszban vannak. A késő nyári vagy őszi metszés új hajtásokat serkenthet, amelyek nem érnek be időben a tél előtt, növelve a fagykár kockázatát.

A fenyők visszavágása serkenti az új hajtások növekedését

Ez igaz lehet lombhullató fáknál, de a fenyőknél nem minden esetben. Az örökzöldek nem képesek új hajtásokat hozni az idősebb, fás részekből. Ezért ha túl mélyen vágja vissza őket, a levágott részen már nem fog megindulni a növekedés. Fontos, hogy csak a zöld gyertyákat metsszük le.

Képek: Pixabay.

Rózsagondozás kezdőknek: metszés lépésről lépésre

2025. április 18. 13:10

A rózsák metszése nem csupán esztétikai célokat szolgál – ennél sokkal többről van szó. Ha tudatosan végzi ezt a munkát, akkor egészségesebb és dúsabb virágzatú növényeket nevelhet.

Őszi virágözön: készítse fel őszirózsáját tavasszal!

2025. április 15. 13:10

Bár ősszel nyílik az őszirózsa, a sikeres virágzás alapjait tavasszal kell megteremteni. Áprilisban különösen fontos a metszés, a tőosztás és a tápanyag-utánpótlás.

Szamóca palántázása: így lesz bő és finom a termés

2025. április 13. 13:10

Kevesen tudják, azonban a szamóca palántázásának időzítése nemcsak a terméshozamot, hanem a gyümölcsök ízét is befolyásolja.

Tavaszi gyepápolás: legyen a pázsit sűrű és egészséges!

2025. április 11. 13:10

A tavaszi gyepápolás kulcsfontosságú a pázsit regenerálódásában és egészségének helyreállításában. A szakértők szerint a megfelelő tavaszi gondozás elősegíti a fű erőteljes növekedését.

Milyen betegségtől lett foltos a körtefa levele?

2023. május 30. 04:36

Milyen betegségek támadták meg a körtefáimat? Mivel lehet ellenük védekezni? Válaszát előre is köszönöm.

Menthető még a beteg öreg cseresznyefa?

2024. december 3. 04:37

Öreg cseresznyefa rossz állapotban van kertünkben, azzal kapcsolatban kérem véleményüket. Mit érdemes vele kezdeni, egyáltalán menthető-e? Nagyon finom termése van és bőtermő. Milyen rovarölő szereket használjak, és hogyan kezeljem?

Az őszibarack metszése szakszerűen - Ezzel a módszerrel lehet sok termés a nyáron

2019. március 19. 08:57

Hogyan kell megmetszeni tavasszal az őszibarack fát, hogy bő termésünk legyen? Az Agrofórum metszésiskolája hasznos tippeket ad dr. Szalay László közreműködésével.

Gyümölcs Videó

Mik lehetnek az apró barna és fehér kártevők a kecskerágón?

2024. március 31. 04:40

Kecskerágóbokrom levelein és szárain apró barna és fehér „valamik” láthatók. Erősen hullanak a levelei, talán ez is kapcsolatban lehet vele. Mik ezek?