17℃ 9℃
március 27. Hajnalka, Lídia, Auguszta
Kiskerti teendők

Komposztálás: a ,,lebomló” zacskók valósága + videó

Agrofórum Online

A biológiailag, vagy csak simán lebomlónak titulált zacskó sokak számára tűnhet fenntarthatóbb csomagolási lehetőségnek, és ezt az elképzelést sokszor meg is erősítik a kereskedelemben. De valóban ez a környezetvédelem útja? Igyekeztünk választ találni kérdéseinkre, és tisztázni néhány félreértést.

Kétségtelen, hogy érdemes mélyebbre merülni a témában, hiszen az élete forgatagában rohanó környezettudatosságra törekvő fogyasztó sem biztos, hogy a ,,dolgok” mögé lát. A lebomló zacskó ügy az egyik, napjaink jelentős környezetvédelmi kérdése, mellyel kapcsolatban az Agrofórum stábja felkereste F. Nagy Zsuzsa szakértőt. A miskolci Zöld Kapcsolat Egyesület elnöke számos kísérletben vett részt, amelyek arra hivatottak fényt deríteni, hogy a lebomlónak mondott zacskók többsége hogyan viselkedik a háztáji komposztálóban, vagy kissé ,,kijjebb”, a tágabb környezetben. Tudjuk, hogy nem ,,kőagrár”, dehát, határterület, és sajnos mindannyiunkat érint (és bizony az agráriumot is, mégha nem is kizárólag a ,,lebomlós” változat szempontjából). A téma, jelentőségével felkéreckedett a lapjainkra is…

Megdöbbentő eredmények

Az eredmények megdöbbentőek. Hiába az idővel a szem elől eltűnő zacskótömeg, melyet a gondos komposztáló az ételmaradékkal az enyészetnek ad. Sajnálatos módon a matéria nem olyan módon bomlik le, ahogyan azt várnánk, sem az ígéreteknek megfelelően: mikroműanyaggá szétesve további jelentős környezetszennyező hatással bír. Természetesen létezik egy olyan szabvány, melyre gyakran utalnak a gyártók, forgalmazók, és ez kitér arra, hogy a komposztálásnak milyen feltételei vannak. Ha szerencsénk van, arra vonatkozóan is kapunk figyelmeztetést, hogy ne dobjuk el a tacskót. Ezeket a körülményeket biztosítani házilag kevesünknek adatik meg. Érdemes hát mérlegelni a fenntarthatóság szempontjából igen vonzónak vélt csomagolóanyagot, és valóban utána járni az összetevőinek, mert koránt sem biztos, hogy a zacskó alkalmas a komposztálásra. Természetesen vannak valóban biológiailag lebomló, cukornád-alapú anyagok, de ezek ára sem feltétlenül felhasználóbarát.

Beszélünk környezeti, egészségügyi következményekről, és a választás jelentőségéről. Bízunk benne, hogy videónk hozzájárulhat a témával kapcsolatos tudatosság fokozásához.

További részletek a beszélgetésben!

Sárgarépa-termesztés: a siker titkai lépésről lépésre

2025. március 25. 13:10

A sárgarépa (Daucus carota) termesztése során számos tényezőt érdemes figyelembe venni a megfelelő termés érdekében.

Így gyomláljunk tavasszal!

2025. március 25. 05:40

Hogyan gyomláljunk tavasszal, hogy a termesztendő növényeket ne húzzuk ki? Nézzünk egy-két hasznos praktikát!

Gyermekláncfű: gyomnövény vagy hasznos segítő?

2025. március 24. 11:10

Nem feltétlenül kell megszabadulni a kertben felbukkanó gyermekláncfűtől. Sokkal több hasznot hozhat, mint azt elsőre gondolnánk!

Márciusi növénytársítási ötletek

2025. március 24. 05:40

A fenntartható kert - és itt az ökológiai fenntarthatóságra gondolok - akkor lesz működőképes, főleg vegyszerek nélkül, ha az egymást segítő növények rendszerébe is beleássuk magunkat, és kiváló növénytársításokat hozunk létre.

Szép idő lesz - hozza formába a kertet!

2020. április 18. 08:39

Az egyik legszeszélyesebb hónap április. Ilyenkor még számíthatunk talajmenti fagyokra, heves esőzésre, de lehet akár már nyári meleg is. Akármilyen az időjárás, egy biztos, a kertek feléledtek, a fák virágba borultak, megkezdték tavaszi zsongásukat a méhek.

Decemberi tennivalók a kertben

2022. december 1. 05:34

A december egy csendes hónap a kertészkedés szempontjából, mégis több dologra kell odafigyelni, mint azt gondolnánk.

Mit jelent a hideg és a meleg komposztálás?

2024. november 5. 05:40

A komposztálás egy olyan eljárás, amely természetes biológiai folyamatokon alapul, és amelynek eredményeképpen humuszképző anyagok és szervetlen ásványi sók keletkeznek. Ezen belül megkülönböztetünk hideg és meleg komposztálást.

A fahamu helyes használata a házikertben

2024. március 18. 05:40

A fahamu igazi kincs a házikertben, ha helyesen használjuk fel. Tisztában kell lennünk vele, hogy mikor, mennyit juttathatunk ki belőle, és mely növények fejlődését segítjük elő vele.