31℃ 18℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal
Kiskerti teendők

Talajjavítás: mennyire javítható fel a homoktalaj és hogyan?

Agrofórum Online

A talajjavítás az egyik legalapvetőbb dolog, amióta közismerten rossz állapotban vannak a hazai talajok. Ez sok tényezőnek köszönhető, de nézzük sorra, hogyan javíthatunk fel egy homoktalajt, ami a leginkább a szerkezet nélküli talajok közé tartozik!

Miért a homoktalajjal kezdem a témakört? Talán csak azért, mert a szerkezet nélküli talajok közé tartozik, amiben az élet gyakorlatilag nullával egyenlő lehet, ha nem vigyázunk rá és nem ápoljuk megfelelően.

A homoktalaj általánosságban

Aki járt már tengerparton, az pontosan tudja, hogy milyen sivár, tűzforró nyáron a homok. Az alföldi talajok jó része is pontosan ugyanilyen. Néhol gyomosodik, ott nekilátnak kiirtani, de alapvetően a humusz a legcsekélyebb mértékben tud csak megjelenni, hiszen a szél pillanatok alatt elviszi azt a csekély réteget is, amiből aztán élőhely lehetne.

Innen már sejthető, hogy a homoktalaj egyik nagy segítője a talajtakarás, bármilyen formája megoldást jelent. Mivel így nem fog annyira felforrósodni, a talajlakó életközösségek is elkezdhetnek kialakulni, ráadásul a szél sem erodálja még jobban.

Mi a helyzet a tarackkal?

A tarack ellen annyira sokan tiltakoznak, hogy csoda, hogy még mindig van, ahol létjogosultsága van. A tarack ezzel szemben nagyon jól tudja fogni a homoktalajt és egy olyan talajban, ahol a szél ugyanúgy veszélyt rejt, mint az, hogy felforrósodik, a tarack nyújt segítséget többek között. Nagyon sok homoki kertben a tarack adja a gyepet, nyáron is fenntartható formában.

A homoktalaj rendkívül sivár lehet
A homoktalaj rendkívül sivár lehet (fotó: Pixabay)

Tény, hogy nagyon nagy aszálynál és télen a tarack nem mutatós, de mivel a legkevesebb csapadékra is kizöldül, így gyakorlatilag minden olyan felület, ami nem fenntartható másképp és gyomosodást sem akarunk a tarackkal jól takarható.

Ugyanígy hagyhatjuk megtelepedni a virágzó növényeket, vadvirágokat, méhlegelőnek kialakított felületeket is. Minél több szintben van növényzet, annál jobban tud a talaj is regenerálódni és vizet tárolni.

Mélymulcs és homok

Itt lehet sokan megköveznek, de a homok és a mélymulcs, abban a klasszikus formájában nem barát. Képzeljük el azt az édességet, ahol a kemény puding tetején egy krémes karamellréteg van. Nem keveredik össze. És ha össze is keverjük, akkor is a két anyag egymástól elválik egy jó darabig. Na, ugyanez a helyzet a homokra no-till jelleggel rátett mulcsréteggel is. Saját tapasztalat, hogy egy nyár alatt az érett marhatrágya is plakkokba kikeményedve összeáll, és nem lehet vele bánni, nem lehet nedvesíteni sem.

A homok az a talajtípus, ahol érdemes lehet köztes rétegként egy kevert réteget kialakítani és csak később mélymulcsot tenni rá, mert így elkerülhető ez a vastag és áthatolhatatlan réteg. Utána már működni fog a mélymulcsos művelés is.

Kiemelt kép: Pixabay

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

Rebarbaraszürettől az eperszezonig: veteményeskerti teendők

2025. június 23. 05:40

Lássuk, milyen teendők várják most, a nyár elején a kertészkedőket a veteményeskertben!

Paradicsom locsolása nyáron: reggel vagy este jobb?

2025. június 18. 14:10

A nyári hőség próbára teszi a paradicsomot – nem mindegy, mikor kap vizet. De vajon reggel vagy este a jobb időpont?

10 centi alatt csípje le! - Így hoz több termést a paradicsom

2025. június 14. 13:10

A paradicsom kacsolása nélkül nincs bő termés: mutatjuk, mikor és hogyan távolítsa el a hajtásokat, hogy egészséges növényt neveljen!

Saját gyökerű szőlő-szaporítóanyag készítése homoktalajokra

2018. november 6. 04:49

Az ország szőlőtelepítésre alkalmas területének több mint egyharmadán gyökeres dugvány telepítésére is lehetőség van. A saját gyökerű szőlő-szaporítóanyag termesztéstechnológiai elemeit mutatja be a Szerző az alapanyag begyűjtésétől kezdve a feldolgozott vesszők tárolásán, iskolázásán és ápolási munkáin át egészen a gyökeres vessző felszedéséig.

Homokolás a gyepen: mikor, mennyit, miért

2022. december 16. 14:24

Sok kérdés merül fel a gyep homokolásával vagy más néven felülszórásával kapcsolatban. Az alábbiakban a legfontosabb és leggyakoribb kérdésekkel foglalkozunk, valamint útmutatásokat adunk ahhoz, hogy minden zökkenőmentesen menjen a gyep homokkal történő feltöltése során.

Ideális növények homokos talajra

2024. június 21. 16:10

Az ilyen jellegű termőföld jellemzően igen gazdag tápanyagokban, mint például káliumban, vasban, bórban és cinkben.

Talajdegradációs folyamatok: szélerózió (defláció)

2023. szeptember 5. 06:40

Talajpusztulást nemcsak a víz válthat ki, hanem előidézheti a szél is. Ezt deflációnak nevezzük.