Házikert

Klímaváltozás hatásai: melegebb ősz

Agrofórum Online

A globális éghajlati változások sajnos évről évre jobban érzékelhetők. Híradásból láthatók az árvizek, földcsuszamlások, a szárazságból adódó tűzesetek stb.

Sajnos Magyarországon is egyre jobban érzékelhetjük, hogy mind jobban tolódik el klímánk a mediterrán irányába. Forró, meleg nyarak és enyhe ősz jellemző manapság. Lassan már tél sincs, nincsenek igazi mínuszok tartósan 1-2 hétig, ahol a baktériumok, a kártevők is elfagynak és a betegségek ellen sem ártana. Utoljára 5 éve volt befagyva a Balaton teljesen. A mezőgazdasági területeknél is elég csak visszagondolni a nyári aszályokra. Az OMSZ adatai szerint, amióta mérik, ez volt a legmelegebb nyarunk, ami sajnos nagyon gyenge termést hozott. Emellett a kukoricából kevesebb termett, így importra szorult a gazdaság. A talajoknál a rovarok, egyéb kártevők elterjedtek, amik csak tovább súlyosbították az aszálykárokat.

Ezen kívül még megemlítendő probléma, a csapadék hiánya, ami megmutatkozott a Velencei-tónál és más halastavainknál, ami a halgazdálkodást és a halállományt tovább gyengítették. Előrejelzések szerint a nyarak egyre aszályosabbak lesznek és az őszi csapadék mennyisége is csökkenni fog. A jövőben elég nagy probléma lesz, a víz hiánya. Így egyre jobban a helyes vízgazdálkodásra kell majd koncentrálni, hogy a vizet „megtartsuk”. Azaz tározókat kell létrehozni, és azokat tisztán is tartani, mivel különböző problémák felmerülése miatt – lásd Velencei-tó kiszáradása – a tározók (Pátkai-víztározó, Zámolyi-víztározó) nem voltak alkalmasak vízutánpótlásra szennyezettségük miatt. Érdemes olyan támogatásokat preferálni a gazdálkodók számára, ahol törekednek a víz tározására, hogy aszályos időkben öntözni tudjanak földjeiken.

Szárazságban a talajaink megmunkálása nehézségekbe ütközik. A kiszáradt mezőgazdasági területeken egyre nehezebb ilyen körülmények között elvégezni a munkákat. Ezért lenne fontos a megfelelő ökológiai gazdálkodás. A helyes talajmunkálatok, vetésváltások, károsítóirtások is (rovar, emlős, növény stb.) elősegítik a helyes gazdálkodást.

A melegebb ősz hatására a gabonafélék jobban beindulnak, mint kellene (fotó: Szentes Dóra)

Sajnos a kialakult háborús helyzet sem könnyítette meg a mezőgazdaságban dolgozók helyzetét idén. A műtrágyaárak és az üzemanyagárak növekedésével, a betakarítások veszélybe kerültek sok helyen az országban.

Ahogy már érzékeljük évek óta, az ősz is egyre jobban eltolódik. Elhúzódik a „vénasszonyok nyara”, azaz sokáig melegek vannak. Szinte november végéig plusz fokokat mérhetünk. Ezzel ellentétben régebben volt, hogy már november 1-én lapátoltuk a havat és volt kb. fél méteres hó. Enyhülni látszik mind az ősz, mind a tél, ami nem kedvez sokszor az élővilágnak, növényvilágnak sem. Mint már azt az elején is említettem, a tartós mínuszok hiánya a káros baktériumok, vírusok elpusztítása miatt volt jó a téli időszakban, így kevesebb volt a megbetegedés is.

A növények a meleg hatására újra virágba borulhatnak és a méhek egy része újra elkezd mézet gyűjteni. A gyomok is elkezdenek jobban feltörni a talajokból és a gabonafélék is beindulnak (jobban, mint kellene ebben az időszakban). A fák levelei később hullanak le és az elszíneződések is eltolódnak. Annyi előnyt vettünk észre, hogy ami kimaradt augusztusban csapadékmennyiség a gazdaságoknak, azt ilyenkor szeptember-októberben bőségesen pótolja az időjárás. Továbbá a fagyok nem okoznak problémát az őszi szántásoknál, és a gazdák elő tudják készíteni talajaikat a következő évre, illetve pihentetik is. A földek színe nagyon szép ebben az időszakban, ahogy az országot járjuk, láthatjuk az utak mentén.

Ne tévessze össze: így különbözik az indiai szamóca!

2025. május 18. 11:10

Első pillantásra földi epernek tűnik, valójában azonban egy dísznövény, amely gyakran összezavarja a kertbarátokat. Az indai szamóca Ázsiából származó, terjedő tövű évelő növény.

Felkopaszodott a jukka? Mit tehetünk vele?

2025. május 18. 05:40

Előfordulhat, hogy a jukka alulról felkopaszodik: levelei elsárgulnak, lehullanak. Nem kell azonnal megválni tőle - megfelelő beavatkozással megfiatalítható.

Lóhere: bosszantó gyom vagy zöld szövetséges?

2025. május 17. 13:10

A lóhere megjelenése nem mindig rossz hír: talajjavítóként és méhcsalogatóként hasznos lehet – de nem minden gyep tulajdonos örül neki.

Dieffenbachia gondozása: így marad egészséges a buzogányvirág

2025. május 16. 13:10

A Dieffenbachia a Dél-Amerikai vidékekről származó, feltűnő megjelenésű szobanövény, amely leginkább nagyméretű, mintázott leveleivel hívja fel magára a figyelmet.

Állománycsökkenés? Ezek a lehetőségek az anyatehéntartó termelők számára

2022. július 26. 14:17

Az idei aszályhelyzet érzékenyen érinti a legeltető állattartókat is, így az anyatehén tartókat egyaránt.

Nagy István: négyszeresére növelte a kormány a kárenyhítési alap forrásait

2023. március 22. 14:24

A kivételesen aszályos tavalyi év veszteségeinek mérséklésére március 31-ig több mint 22 ezer termelő részesül összesen 50,6 milliárd forint mezőgazdasági kárenyhítő juttatásban - közölte Nagy István agrárminiszter.

Megkezdődik a burgonya betakarítása: a szárazság csökkentheti a kínálatot

2022. július 23. 12:34

Javában tart a korai burgonya betakarítása Németországban. Az, hogy mennyire lesz jó az év a termelőknek, attól függ, esik-e még eső.

Burgonyaválság Európában!

2018. október 29. 14:26

Az aszályos és forró nyarat követően szeptember 26-án a német mezőgazdasági minisztérium bejelentette, hogy az idei burgonyatermés 25 százalékkal marad el a szokásostól, és a gumók sokkal kisebbek a vártnál.