Házikert

Könnyen felismerhető, ha nyest ólálkodik a ház körül

Agrofórum Online

A nyestek sokak életét keserítik meg. A károkozásuk nem mindig látható azonnal – sok esetben csak később derül ki, hogy megrongálták az autót, vagy egy csapadékosabb hónapban válik nyilvánvalóvá, hogy megrágták a ház szigetelését. A baromfiudvarban látványosabb pusztítást okozhatnak.

A nyestek mindenütt ott vannak, és ma már nemcsak a vidéki otthonokban jelentenek problémát, hanem a városokban is. Különösen szeretik a meleg, biztonságos, zárt helyeket, ezért szöknek be a tetőterekbe és a garázsokba, és ezért telepednek meg az autók motorterében is.

Veszélyesek és sok kárt okoznak

A menyétfélék közé tartozó ragadozók egyre kevésbé idegenkednek az emberektől, táplálék után kutatva a nagyobb településekre is bemerészkednek, és eleség híján is képesek károkozásra. Megrágják például a motortérben a kábeleket, valamint az üléseket, a szigeteléseket és mindent, ami az útjukba kerül. Nem könnyű megtalálni az ellenük való védekezés hatékony módját.

Mindig nyomot hagynak

A nyestek lábnyomai szinte mindig láthatók az autókon – és könnyen megkülönböztethetőek a macskákétól, amik szintén szeretnek a meleg autókon szundikálni –, de ha erős vizelet- és ürülékszagot érzünk vagy ételmaradékokat találunk, biztosan tudhatjuk, hogy nyestek jártak az autónk és a garázsunk közelében. De a padlásunk sincs előlük biztonságban, hiszen bemásznak akár a padló alá is, valamint a tető és a szigetelés közé, és kárt okoznak, olykor egész nagy területeken.

Miért viselkednek így a nyestek?

Ezek az állatok paradox módon ilyenkor a saját területüket védik. Éppen ezért megjelölik, hogy a többi nyest tudja, ez már az övék. A levizelt autók birtokviszonyt sugallanak a többi nyest felé, ha azonban ugyanaz az autó mindig más helyen áll, az konfliktust okoz, mivel a nyestek nem csak a tárgyakat, de a területüket is védik. Ilyenkor úgy érezhetik a nyestek (a vizeletszag miatt), hogy az autó egy betolakodó a területükön, ezért meg kell azt támadni és el kell üldözni onnan.

Az állatok agressziója nem minden esetben a területvédelemből fakad. A nyestek akkor is lyukakat rágnak, ha menedéket, fészket készítenek maguknak, ahol megbújhatnak, és ahová elrejthetik a táplálékukat.

Hogyan védekezhetünk ellenük?

Számos védekezési módszert alkalmazhatunk – lássuk, melyek közül választhatunk!

  • Elektromos nyestriasztó – ezt általában tetőterekbe, garázsokba szerelik. Kellemetlen, magas frekvenciájú hangot ad ki, a macskák sem szeretik, sőt, az emberi fülnek is zavaró.
  • Használjunk zárt garázst, így kevésbé lesz könnyen hozzáférhető az autónk.
  • A kábeleket el lehet látni védőburkolatokkal, ez azonban meglehetősen drága és időigényes lehet.
  • Nyestriasztó illatanyagok használata – ezeket granulátum formájában lehet megvásárolni és meglehetősen hatékonyak.
  • A tetőszigetelés kijavítása, ami megnehezíti a nyestek számára a házba való bejutást.
  • Rések betömése, ez szintén a nyestek bejutását akadályozza.

Nem válogatnak

De mi a helyzet a háziállatok környékén? A nyestek azért tűnnek fel gyakrabban a falvakban is, mert csökken a természetes életterük. Ugyanakkor az ember által felhalmozott hulladékban megbújó rágcsálók kiváló táplálékforrást jelentenek számukra. Itt azonban – a városokkal ellentétben – gyakrabban tűnhetnek fel a természetes ellenségeik is.

Az égve hagyott villany vagy a bekapcsolt rádió – érdekes módon – részben védelmet nyújt ellenük, mert a nyestek számára zavaróak a fény- és hanghatások. Alapvető, hogy a helyiségeinket lommentesen, tisztán és lehetőség szerint zárva tartsuk, mert ezek megnehezítik a vad ragadozók dolgát.

Az egerek és más rágcsálók ellenségeként a nyestek akár hasznot is hajthatnak a ház körül, de gondot jelent, hogy nem szelektálnak. A tojásokat is megrágcsálják, sőt leölik a baromfikat, a fej nélküli szárnyastetemek szinte biztosan az ő jelenlétükre utalnak.

Az ellenük való védekezést nehezíti, hogy szívesen váltogatják a búvóhelyeiket. Egyszer egyik, másszor másik padlásra költöznek be, kivéve, ha lekölykeznek, mert akkor huzamosabb ideig maradnak egy helyen. A nagyobb létszámú család hatalmas zajt tud csapni egymás kergetése közben, és ezzel el is árulják magukat.

A játékosságukat felnőtt korukban is megőrzik, a kíváncsiságuk vezeti őket a folyamatos fürkészéshez, rágcsáláshoz. Szakértők szerint az is megfelelő (és olcsó) védekezési mód, ha egy PET-palackot félig megtöltünk vízzel. Az ugyanis a hőingadozás hatására recsegni-ropogni kezd, ami megfélemlíti a nyesteket.

Kiemelt kép: Unplash

Szobanövények meghökkentő levelekkel

2025. január 19. 14:10

Ezek a növények jellegzetes levélformákat és olyan textúrákat hoznak létre, amelyek egészen egyedülállók.

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Így tervezzük meg okosan a kerti világítást!

2025. január 18. 14:10

Az éjszakai fények túlzott használata zavarhatja a helyi élővilágot, energiát pazarolhat, és fényszennyezést okozhat.

Madarak helyes etetése: egész évben szabad gondoskodni róluk?

2025. január 18. 08:10

Az etetés támogatói szerint a madarak rengeteg energiát használnak el testhőmérsékletük (kb. 40 °C) fenntartásához.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: rajzik a kukoricamoly és az amerikai kukoricabogár

2022. június 28. 09:14

Az aszály egyetlen pozitívuma, hogy a kalászfuzáriózis fertőzés megkímélte a kalászos gabonákat.

Az árvakelések növényvédelmi jelentősége

2022. augusztus 24. 11:32

Mindenképpen célszerű megakadályozni, hogy az árvakelések - még ha ebben az évben a szokásosnál kisebb mértékben jelentek is meg - kórokozók és vírusvektor kártevők rezervoárjává alakuljanak.

Ideje REVANS-ot venni a kalászoskárosítókon!

2023. február 8. 08:12

A KITE Zrt. 2023-ban sem hagyja partnereit kalászostechnológiai csomagajánlat nélkül.

A biológiai növényvédelem jelenlegi helyzete, a szőlő biológiai növényvédelmének lehetőségei

2019. november 12. 10:38

A Növényvédelmi Klub 399. ülésén Péter Zoltán, a Biocont Magyarország Kft. munkatársa tartott előadást november 4-én a vendégeknek a világ és hazánk biológiai növényvédelmének vonatkozásairól és a szőlő biológiai növényvédelmének lehetőségeiről.