18℃ 14℃
július 9. Lukrécia, Veronika, Hajnalka
Házikert

Kutyás kerttulajdonosok figyelem: vége a sárga foltoknak!

Agrofórum Online

Elrontja a szép, zöld gyep látványát a kutyavizelet okozta sárga foltok sokasága? Nem kell lemondania a rendezett kert öröméről csak azért, mert házikedvence is használja a pázsitot!

A makulátlan gyep nemcsak esztétikai élményt nyújt, hanem a gondos kertápolás visszatükröződése is. Ha azonban kutyát tart, szembesülhet azzal a kellemetlen jelenséggel, hogy a fű bizonyos részei elszíneződnek, sárgássá vagy barnássá válnak, sőt, akár ki is pusztulhatnak.

Ennek oka nem más, mint a kutyavizelet összetétele és annak hatása a talajra. Magas nitrogéntartalma természetes folyamat eredménye: a fehérjék karbamid formájában távoznak a szervezetből.

Bár a nitrogén alapvetően a növények számára hasznos tápanyag, a vizelet koncentrált formában túlzott mennyiséget juttat egyetlen pontra. Ami a gyepet éppúgy „kiégetheti”, mintha túltrágyázta volna. Ha rendszeresen ugyanoda vizel a kutya, a fű hamarosan kisárgul, majd elhal.

Alakítson ki vizelési zónát a kertben!

Az egyik leghatékonyabb megelőzési mód, ha kutyáját hozzászoktatja egy kijelölt vizelési ponthoz. Válasszon ki egy kevésbé feltűnő sarkot a kertben, amelyet mulccsal, kaviccsal vagy fakéreggel fed be, amely nemcsak strapabíró, hanem könnyebben tisztítható is. Kezdetben mindig vezesse oda kedvencét, és ha ott elvégzi a dolgát, jutalmazza meg! Így pozitív megerősítéssel gyorsan rögzítheti az új szokást. Ezzel nemcsak a gyepet óvja, hanem hosszú távon megkönnyíti a kerti rend fenntartását is.

Vízzel a baj ellen – az azonnali hígítás ereje

Ne hagyja, hogy a vizelet túl sokáig koncentráltan hasson a fűre! Ha látja, hogy kutyája épp a pázsiton vizelt, mihamarabb öntözze le az adott területet bő vízzel, akár egy kerti slaggal is. Ez a hígítás jelentősen csökkenti a nitrogén és más vegyületek koncentrációját, így megelőzheti a gyep kiégését. Száraz, meleg időben különösen ügyeljen a rendszeres öntözésre, hiszen a fű ilyenkor amúgy is fokozott vízigénnyel bír!

Tiszta víz, tiszta fű: a hidratálás szerepe

Biztosítson kedvence számára folyamatosan friss, tiszta ivóvizet! A bőséges vízfogyasztás hígabb vizeletet eredményez, amely kevésbé terheli meg a gyepet. Nyáron különösen figyeljen arra, hogy a kutya ne szomjazzon, és a vizelete ne váljon túl koncentrálttá! A megfelelő hidratáltság ráadásul az állat egészsége szempontjából is alapvető.

A bőséges vízfogyasztás hígabb vizeletet eredményez
A bőséges vízfogyasztás hígabb vizeletet eredményez

Figyeljen a fehérjebevitelre!

A vizelet nitrogéntartalmát jelentősen befolyásolja az étrend. Ha a kutya túl sok fehérjét fogyaszt, az fokozott nitrogénkiválasztással jár, ami még agresszívabbá teszi a vizelet hatását a fűre. Érdemes konzultálnia állatorvossal az optimális étrendről, különösen, ha a gyepkárosodás visszatérő probléma. Ne adjon önkényesen kiegészítőket vagy „vizeletszagtalanító” készítményeket, ezek akár ártalmasak is lehetnek, mindig kérjen szakmai véleményt!

Erős gyep = ellenállóbb gyep

Az egészséges gyep jobban ellenáll a külső stresszhatásoknak, így a vizelet okozta károsodásnak is. Nyírja rendszeresen, de ne túl rövidre, és használjon szerves anyagokban gazdag trágyát, amely elősegíti a gyökerek erősödését! Szellőztesse időnként a gyepet, ezzel javítja a vízelvezetést és a tápanyagok felszívódását.

Ne várjon: így állítsa helyre a károsodott részeket!

Ha már kialakultak a sárgás vagy barna foltok, ne halogassa a beavatkozást! Először távolítsa el az elhalt részeket egy gereblye segítségével, majd lazítsa fel a talajt az érintett területen. Ezután szórjon ki fűmagot – lehetőleg az eredeti gyep típusával azonos fajtát –, és fedje be vékony réteg palántafölddel vagy komposzttal! 

Öntözze rendszeresen, de ne túl bőven, hogy a friss magok gyorsan kicsírázhassanak! Egyes esetekben használhat kifejezetten gyepfolt-helyreállító keverékeket is, melyek már előre kevert talajt, tápanyagot és fűmagot tartalmaznak.

Talajproblémák kutyás kertben?

Vizsgálja meg, nem túl tömörödött-e a talaj a gyakori taposás vagy rossz vízelvezetés miatt! Ha a víz nem szivárog el megfelelően, a sók és egyéb vegyületek hosszabb ideig maradnak a gyökerek körül, ami súlyosbíthatja a károsodást.

Képek: Pixabay

Leander ápolása júliusban – tippek a bőséges virágzáshoz

2025. július 9. 08:10

A leander júliusban virágzik a legszebben – de ehhez vízre, tápanyagra és figyelmes gondozásra is szüksége van.

Varázslat a nappaliban: egyetlen estére nyílik ki

2025. július 8. 13:10

Az éjkirálynő-kaktusz virágzása ritka és múló pillanat, de a megfelelő gondozással ön is részese lehet ennek az éjszakai csodának.

Így védjük a kertet a hőség ellen!

2025. július 8. 05:40

A kertet a hőség ellen akkor tudjuk hatékonyan védeni, ha komplexen állunk hozzá a feladathoz. Ez a fenntartható kertek egyik alapszemlélete.

Zöldül a kerti tó? Ezekkel állítsa meg az algásodást!

2025. július 7. 13:10

Zöldül a kerti tó? Ne pánikoljon! Mutatjuk, hogyan csökkentse az algásodást természetes módon – hatékonyan.

Tavaszi gyepápolás: legyen a pázsit sűrű és egészséges!

2025. április 11. 13:10

A tavaszi gyepápolás kulcsfontosságú a pázsit regenerálódásában és egészségének helyreállításában. A szakértők szerint a megfelelő tavaszi gondozás elősegíti a fű erőteljes növekedését.

7+1 kora őszi feladat a kertben

2019. szeptember 27. 13:03

Míg a fákról le nem hullanak az utolsó, őszi színekben pompázó falevelek, a kertben mindig akad tennivalónk.

Hogyan ápoljam télen a gyepemet?

2024. január 29. 04:40

Gyepápolással kapcsolatban van egy kérdésem: hogyan ápoljam télen a gyepemet? Válaszukat nagyon várom!

Hogyan leheljünk új életet a kiégett gyepünkbe?

2024. július 9. 13:10

Ha a fűszálak megbarnultak, akkor segítségre van szükségük. Ha más problémára gyanakszik, orvosolja a helyzetet, mielőtt továbblépne.