Házikert

Lehet hazánkban teát termeszteni?

Agrofórum Online

Nagy tearajongóként úgy vélem, hogy sokakban felmerül a kérdés, hogy vajon hogyan néz ki a hazai teatermesztés, ha már a kávétermesztésről tudjuk, hogy nem megvalósítható. Lehet-e hazánkban eredményesen teát termeszteni?

A teacserje (Camellia) egy olyan növény, melyre sokan egzotikumként gondolnak. Első körben nem is európai gondolatunk van erről, hanem inkább Ázsia, például Ceylon (már Srí Lanka) ugrik be, pedig a világ igen sok része alkalmas tea termesztésére. Ennek kapcsán beszélgettem Varga Marianna, magyar teanagykövettel, akinek saját Kaméliakertje is van a Dunakanyarban.

A teának 2 fő fajtája van: a Camellia sinensis var. sinensis, ami ellenállóbb, kisebb levelű tea, Kínában és Ázsián kívül ez terem elsősorban, míg a Camellia sinensis var. Assamica, ami egy melegebb, szubtrópusi klímát igénylő fajta, Indiában és Srí Lankán nő

– válaszolja Varga Marianna teanagykövet.

Történelmi jelentőségű tea

Sokan tanultunk az 1773-as Bostoni teadélutánról, ami az amerikai függetlenségi háború előzménye volt igazából. Az 1765-ös bélyegtörvény (Stamp Act) és az 1767-es, számos termékre, többek közt a teára új adókat kivető Townshend törvények felkorbácsolták a telepesek érzelmeit, akik sérelmezték, hogy úgy kell adókat fizetniük, hogy közben nincsen képviseletük a brit parlamentben. John Hancock bojkottot szervezett a Brit Kelet-indiai Társaság Kínából behozott teája ellen, így annak eladásai a gyarmatokon az addigi 320 000-ről mindössze 520 fontra zuhantak. Így ahogyan egykor a só és más fűszer, a tea is jelentős történelmi szereplővé vált.

Ha ilyen értékes, akár mi is termeszthetnénk?

Európában csak a var. sinensis valamilyen hibridje bírja a klímát. A Kamélia teakertben Varga Marianna kertészmérnök, teaszakértő holland hidegtűrő hibrideket és török teákat termeszt. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a telet mindkettő jól bírja – 15 fokig, ám a forró, aszályos nyarakat a török teák jobban bírják. És ez fontos tényező lesz később is, hiszen egy elaszályosodó éghajlat felé rohan az emberiség.

Teacserje: Európában csak a var. sinensis valamilyen hibridje bírja a klímát
Teacserje: Európában csak a var. sinensis valamilyen hibridje bírja a klímát (fotó: Pixabay)

Milyen lehetőségeink vannak teák terén?

Bármilyen meglepő, de attól, hogy valamit fehér teaként, zöld teaként vagy fekete teaként ismerünk, attól még ugyanarról beszélünk növényi oldalról.

A teacserje leveléből lehet fehér tea, zöld tea, vagy fekete tea, csupán a feldolgozás, szárítás módjától függ, milyen tea lesz a végeredmény. Magyarországon még mindig a fekete tea a legnépszerűbb, de az utóbbi 10 évben egyre közkedveltebb a frissítő, üde zöld tea, főleg tavasszal, nyáron. Azért is érdemes a zöld teákkal megbarátkozni, mert nyáron, hidegen készítve a legjobb egészséges üdítőt, vagyis jeges teát ezekből lehet készíteni

– vallja Varga Marianna teaszakértő.

Tehát összegezve, ha valaki hazai teatermesztésre szánja el magát, akkor nem lehetetlen a küldetés. Mi tagadás, nekem is van 5 tő a kertemben, és bár az első éveket kicsit nehezebben bírták, ma már kellemes látványú cserjékké cseperedtek, így bátran merem ajánlani, hogy próbálkozzon vele a kedves Olvasó saját kertjében is!

Kiemelt kép: Pixabay

Penész a komposztban – természetes vagy veszélyes?

2025. július 3. 11:10

A penész megjelenése a komposztban elsőre riasztónak tűnhet, de nem minden esetben baj. Mutatjuk, mikor kell beavatkozni és hogyan.

Nincs elkésve! Ezeket a növényeket még júliusban is vetheti

2025. július 2. 16:10

Júliusban sem késő belevágni a kertészkedésbe! Összegyűjtöttük azokat a zöldségeket, fűszernövényeket és virágokat, amelyek most is vethetők.

Okos növény-összeültetések a balkonra

2025. július 1. 05:40

Az ügyesen összeállított kombinációk nemcsak esztétikusak, hanem praktikusak is: jobban kihasználják a teret és támogatják egymást a növények.

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

Rátonyi Tamás: precíziós növénytermesztés nélkül nincs továbblépés!

2019. január 18. 10:51

A kutatók - és szerencsére mára már a gazdálkodók többsége is - úgy gondolják, hogy fontos a precíziós növénytermesztés minél szélesebb körű alkalmazása. A kor igényeinek megfelelve szükségszerűvé vált egy olyan képzés létrehozása, ahol az agrár vagy műszaki végzettséggel rendelkező szakemberek piacképes tudáshoz jutnak.

A klíma hatása a hibridválasztásra

2019. május 31. 13:00

2017 őszén a kieli egyetemmel és a bólyi AgResearch kísérleti szolgáltatóval együttműködve összesen három helyszínen végeztünk kísérletsorozatot Németországban, valamint Magyarországon közkedvelt és nagy teljesítményű repcehibridekkel.

Egészséges talaj, növény, és klíma: nagyobb teljesítőképesség + videó

2025. május 20. 16:10

A rendezvényen, melyet tavasszal rendezett meg a Profeed, valamint a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara, a talaj, talajegészség, tápanyag-utánpótlás, vízmegtartás és növényegészség kerültek górcső alá.

A Diabrotica térhódításának klimatikus tényezői

2017. december 15. 16:00

A Szent István Egyetem Növénytermesztési Intézetének klímakutatási munkacsoportja elemezte a rovar terjedésének klimatikus tényezőit. Az írás választ ad arra a kérdésre, hogy honnan is került hazánkba ez a kártevő, és mi tette lehetővé gyors térhódítását.