Házikert

Még június végén is vethető zöldségek

Agrofórum Online

A jó kertész egész évben serényen dolgozik és azt lesi, hogy a már kiürült helyekre mit tud még vetni. Ezzel én is így vagyok, ezért összeszedtem pár növényt, amit még nyáron is ráérünk vetni.

Ahogy telnek a hetek a kertben, minden alkalommal egy-egy folt szabaddá válik. Hol egy fejes saláta kerül ki a helyéről, hol éppen a koriandert csipegettük már le teljesen. Ilyenkor a legpraktikusabb, hogy a helyére vessünk vagy ültessünk valami mást.

Miért érdemes az üresedő helyekre tenni más növényt? Egyrészt azért, mert így a talajtakarás is folyamatos lesz, másrészt miért is ne használhatnánk ki minden talpalatnyi helyet a veteményesben?

Vegyünk már kész cserepes palántát!

Ha nincs kedvünk vetni, akkor itt az idő bevetni a trükköt a kész növények vásárlásával. A kertészetekben is és a multiláncokban is rengetegféle cserepes palánta van ilyenkor még, de fűszerből szinte az év minden napján tudunk kész növényeket vásárolni.

Miután hozzászoktattuk a kinti fényekhez ezeket, csak aztán ültessük ki a kiüresedett helyekre: így került az én magaságyásomba is nemrégiben két tő oregánó és egy tő snidling!

Az uborkák is vethetők még! (fotó: Pixabay)

Mit vethetünk most még?

A rövid tenyészidejű csemegekukoricával sem vagyunk elkésve, bármennyire is furának tűnhet. Ráadásul palántaneveléssel készítve hamarabb utoléri magát, mint a magvetéssel az eredeti helyére vetett verzióban. Minden évben a kiment palánták helyét így töltjük fel június végén, előre palántaként nevelt csemegekukoricával.

Az uborkák is vethetők még!

Jó hír az uborkakedvelőknek, hogy sokszor, ha kimegy valahol már ültetett palántánk, vagy ürül ki hely, akkor frissen fészkes vetéssel uborkát teszünk a helyére. Akár talajon futtatva, akár támrendszerrel, az uborka nagyon praktikus “helykitöltő”, ráadásul ilyenkor indítom a rácsként elkészített zöldségkapukra is a tűzbabot és uborkát, ami jó párosítás, hamar befutja a kaput és a termések rendre a kapu belsejében fognak lefele lógva növekedni.

Törjük ki a paradicsom hónaljhajtásait és gyökereztessük meg!

Ha van egy jól beváltnak tűnő paradicsomfajtám és nem tudtam valamiért elegendő magot venni, akkor a kacsoláskor kitört paradicsomhajtásokat ilyenkor szintén ledugdosom a kiürült helyeken és meggyökeresítem. Így hamar új paradicsomtövek lesznek belőlük és hamarabb is teremnek, mintha magról vetettem volna nyár közepén.

Nálam a dughagyma az folyamatosan kerül a talajba, ahogy szedjük ki reggelizéseknél az előző sorokat, úgy kerül be az újabb kör, vetésforgó és minden nélkül, mert vegyes kultúrában termelünk, és így nem okoz ez problémát.

Túl sok a levél, kevés a füge? – így alakítsa a koronát nyáron!

2025. július 13. 13:10

A túlburjánzó fügelomb nyáron a termést is visszavetheti – mutatjuk, hogyan érdemes alakítani a koronát a jobb hozamért.

Nyári metszés – a júliusi kert karbantartása

2025. július 13. 08:10

A nyári metszés nemcsak esztétikai kérdés – segíti a növények egészségét, terméshozamát és ellenálló képességét is a forróságban.

Sövénynyírás, ahogy a profik csinálják

2025. július 10. 08:10

Szeretné, hogy sövénye rendezett és egészséges maradjon? Megmutatjuk az ideális időpontot, technikát és eszközöket is!

Leander ápolása júliusban – tippek a bőséges virágzáshoz

2025. július 9. 08:10

A leander júliusban virágzik a legszebben – de ehhez vízre, tápanyagra és figyelmes gondozásra is szüksége van.

Csökkenő vetésterülettel, de még vezető szerepben - Csemegekukoricáról a Syngentától

2019. október 1. 06:19

Ez év augusztusában sem maradhatott el a Syngenta immár hagyományos csemegekukorica-termesztési bemutatója és tanácskozása Hajdúszoboszló határában az Irrifarm Kft. területén. Az érdeklődés idén sem csökkent: a nagyszámú hazai résztvevő mellett népes külföldi csoport is ismerkedett a fajtákkal a parcellákon, és követte az előadáson elmondottakat a Silver major rendezvénytermében.

Csemegekukoricában a világelsők között vagyunk

2018. október 25. 09:51

A magyarországi csemegekukorica-export vezető szerepet tölt be az európai piacon, így nem meglepő, hogy az évente feldolgozott 175 ezer tonna csemegekukorica 95 százalékát több mint 20 európai országba exportálja Magyarország egyik vezető élelmiszeripari vállalata, a Bonduelle.

Kukorica főzés – tippek, idő és ízesítés

2024. július 30. 09:10

Az egészséges kukoricaszemek harsogó sárgák, feszesek, kerekek, az őket beborító levelek élénk zöldek, véletlenül sem szárazak!

Folyamatosan emelkedik a fagyasztott csemegekukorica piaci ára

2019. április 5. 08:34

Magyarország a világ második legnagyobb exportőre a fagyasztott csemegekukoricából.