21℃ 13℃
április 24. György, Fidél, Debóra
Házikert

Melyik hortenziákat metszhetjük most?

Agrofórum Online

Április-május a hortenziák metszési ideje, de nem minden hortenziát metszünk ugyanúgy és ugyanakkor. Nézzük sorra, mit érdemes tudni róluk!

Tavasszal metsszük a cserjés, a bugás és a tölgylevelű hortenziákat.

Amit a bugás hortenziáról tudni érdemes

A bugás hortenzia (Hydrangea paniculata) nyáron és kora ősszel virágzik, többféle színben kapható, virágzata kúp alakú, lehet tömött vagy kevésbé tömött, ritkásabb virágzatú. Virágszínük a fehértől a sárgáson át a rózsaszínig jellemző. Eredetileg Japánból és Kínából származik.

Némelyikük mésztűrő, mások inkább mészérzékenyek, ezt a vásárláskor érdemes megkérdezni a kertészetben, hogy a saját kerti talajunkhoz igazodva tudjuk kiválasztani a nekünk leginkább alkalmasat.

Évről évre egyre nagyobb bokrot nevel a bugás hortenzia, de ha nem metsszük időnként erőteljesen vissza, akkora töve elöregedik, és ezt onnan vesszük majd észre, hogy egyre kevesebb virágot fog hozni. Éppen ezért tavasszal a bugás hortenzia bokrát erőteljesen visszavágjuk, és így lesz minden évben „megújítva” maga a tő.

Nem vágjuk le a virágokat? A jó hír az, hogy nem! A bugás hortenziák az új, azévi hajtásokon hozzák a virágaikat, tehát semmi rosszat nem teszünk, ha tavasszal vágjuk vissza. Szinte csak pár rügynyire hagyjuk meg, minél közelebb a talajhoz, így lesz egy szép sűrű bokrunk belőle!

Hasonló a cserjés hortenzia metszése is!

A cserjés hortenzia (Hydrangea arborescens) az Egyesült Államok keleti részén őshonos, széles bokorrá nő, nyáron hozza krémfehér, gömb alakú virágait. Nagy előnye, hogy mésztűrő faj és igen hosszan virágzik, virágai pedig megszáradva ősszel is sokáig díszítenek. Nem véletlen hát, hogy a virágkötők kedvenc vágott virágaként is ismert, mert a kék színű virágokból rendkívül jó dekorációkat lehet készíteni, és ügyes szárítási módszerrel ráadásul a virágok jól konzerválhatók is szárazvirágos készítményekhez.

Tavasszal metsszük a cserjés, a bugás és a tölgylevelű hortenziákat (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/evszak-fenyes-finom-gyar-414510/)

A cserjés hortenzia esetében csak a fagyok elmúltával álljunk neki a metszésének. Vágjuk ki a gyenge, sérült, beteg hajtásokat (ezeket könnyű felismerni, többnyire élettelenek, visszaszáradnak vagy fertőzések miatt foltosak). Ez a fajta is az azévi hajtásokon hozza a virágait, ezért tavasszal szükséges erősebben visszametszenünk, kb. 30-40 cm-re a talajtól, és nem kell félni attól, hogy így a virágokat levágjuk. Mivel hatalmas virágfejeket hoz, így erőteljes hajtásokat tud nevelni, melyek ezután már megtartják a nagy virágfejeket is.

A tavaszi hortenziametszésekhez a tölgylevelű is hozzávehető

A tölgylevelű hortenzia (Hydrangea quercifolia) egy ritkábban előforduló kerti hortenzia, az Egyesült Államokban honos, és ez a fajta is nyáron hozza fehér, kúpos, bugás virágzatát. Nevét a levélformájáról kapta, hasonlítanak kicsit a tölgy levelére a hatalmas zöld levelei és az őszi lombszínében is visszaköszön kicsit a tölgy színe. Bokra laza szerkezetű, igazi díszítő értéke az ősszel vörösre, narancsos sárgára színeződő levele.

Előnye, hogy elviseli az enyhén meszes talajt. Levelei majdnem tavaszig a bokron maradnak, ezért is célszerű tavasszal metszeni. A hajtásokat vágjuk vissza a fele magasságra, és besűrűsödött ágrendszerét is csak mérsékelten ritkítsuk ki.

Így lehet a petrezselyem fűszerkertje dísze

2025. április 24. 11:10

A petrezselyem lassan csírázik, de néhány trükkel gyorsabb és sikeresebb lehet a termesztése – mutatjuk, mire figyeljen a vetésnél!

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Ginkgo biloba a kertbe: így ültessük és gondozzuk a páfrányfenyőt!

2025. április 22. 11:10

A Ginkgo biloba, más néven páfrányfenyő, a világ egyik legrégebbi fafaja, ami jól viseli a városi légszennyezettséget és a talajsótartalom ingadozását is. Ha egyszer meggyökeresedik, az aszályt is könnyedén átvészeli.

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Hogyan gondoskodjunk a karácsonyi kaktuszról?

2024. november 20. 06:40

A karácsonyi kaktusz jól fejlődik cserépben a szabadban, árnyékban vagy beltérben, világos, indirekt fény mellett.

Rakjuk rendbe a gyepet, metszeni kell a díszkertben

2021. március 3. 10:38

Március elejére megszűnt a növények mélynyugalmi állapota, így az ismét melegedő időben egyre másra fakadnak a gyümölcsfák rügyei.

A kajszi szakszerű metszése - videó!

2021. március 12. 08:21

Hogyan kell megmetszeni tavasszal a kajszi fát, hogy bő termésünk legyen?

Mi a teendő, ha a szélvihar letörte a gyümölcsfák ágait?

2024. július 4. 04:37

Gyümölcsfáimat megviselte pár napja egy nagyobb szélvihar, gallyak és ágak is letörtek. Mi a teendőm?