Házikert

Merész voltam: újra palántáztam a cukkinit őszre

Agrofórum Online

Lehet polgárpukkasztó vagyok, de simán vetettünk augusztus közepén cukkinit, hogy amikor lemegy a nagy nyári kánikula, újra tele legyenek az ágyások cukkinivel, hiszen egészen késő ősz végéig lehet majd róla szüretelni.

Mielőtt bárki azt gondolná meghibbantunk, nem, ez régi bevett szokás, maximum annyiban tér el, hogy a kiültetés idén megcsúszott augusztus legvégére egy vasárnapi napra, és kicsit nagyobbak a palánták a szokásosnál, de minden évben augusztusban ültetünk egy újabb kör cukkinit, patisszont és uborkát, mert megfelelő termesztési móddal egészen késő őszig lehet termeszteni a kertben is.

Rengeteg magaságyásom van

Darabra nem tudom pontosan mennyi magaságyásom van, mert folyamatosan építjük és bővítjük őket, hiszen fél hektáron van hely. De a nyár végére a magaságyások elkezdenek kiürülni annyira, hogy már újra helye lehet a cukkininek és az uborkának is, így minden évben ezekkel töltjük fel az őszi ágyásokat.

Természetesen ezen kívül mást is ültethetünk, vethetünk még. Augusztusban már a rövid tenyészidejű növényekkel érdemes foglalkozni, ha vetjük.

Fő a maximális helykihasználás!

Nem szeretjük, ha üresen állnak az ágyások, mert az olyan, mintha elpocsékolnánk a veteményesből egy csomó helyet.

Megfelelő termesztési móddal egészen késő őszig lehet termeszteni a kertben (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/elelmiszer-zoldsegek-zold-friss-128420/)

Az ősz is kiváló arra, hogy vessünk!

Egyrészt az ágyásokba, ha nyár végén borsót vetünk és hagyjuk rászáradni a télre, akkor az kiváló mulcsozó lesz az ágyás talajára, ami segít megtartani a már kialakult talajéletet. A borsó, mint pillangósvirágú ráadásul nitrogéngyűjtő baktériumok sokaságával látja majd el a magaságyás talaját, aminek hasznát következő évben kamatoztathatjuk.

Emellett vethetünk mizunát, hónapos retket, babfélét, tépősalátákat. Minden csak azon múlik, hogy mindig vagy tél alá vethető növényeket válasszunk, vagy rövid tenyészidejűt.

Tényleg van értelme még frissíteni a veteményt?

Ősszel évelő fűszernövényeket is ültethetünk, és bármilyen hihetetlen a dughagyma is szépen megnő még szedhetőre. Ha enyhe a tél, ráadásul többször szedtem frissen újhagymát a kertből karácsonyra. Ami azt jelenti, hogy mindenképpen érdemes kihasználni a termesztőhelyeket, mert azért vannak, hogy sok finomsággal lássák el a családot!

A korosabb növények előnyei a kertben

2025. május 15. 05:40

Miért érdemes értékelnie és megbecsülnie a kert idősebb lakóit? Összegyűjtöttem pár gondolatot arról, hogy melyek a korosabb növények előnye.

Paradicsom a magaságyásban: mit ültessünk mellé?

2025. május 14. 11:10

Vannak növények, amelyek illóolajaikkal vagy gyökérváladékaikkal távol tartják a káros rovarokat. Ezeket érdemes a paradicsomtövek közvetlen közelébe, sávosan vagy szegélybe ültetni, így természetes védőzónát képeznek a magaságyásban. 

Citrusok nevelése: így érzik jól magukat cserépben

2025. május 13. 14:10

Mivel Magyarországon a tél hideg, a nyár pedig nem mindenütt kielégítő, így a citrusok nevelése szabadföldben kerülendő.

Waxvirág: nem csupán a virágkötők kedvence

2025. május 13. 05:40

Ismerje meg most közelebbről a waxvirágot vagy viaszágat, ezt a sokoldalú, mégis könnyen gondozható növényt!

Hozza ki a hibridkalászosokból a maximumot!

2022. augusztus 29. 12:29

A jelenlegi bizonytalan termesztési környezetben még inkább felértékelődik a termésbiztonság.

Mely zöldségfajokat vethetjük márciusban?

2023. március 3. 04:36

Mely zöldségfajokat vethetjük márciusban? Várom megtisztelő válaszukat!

Aratás utáni csend vagy mégsem?

2018. július 20. 04:46

Ma reggel arra ébredtem, hogy csend van. Miután felkeltem, nyugodtan megettem a reggelimet, megittam a kávémat, felöltöztem és elindultam. Semmi idegeskedés, semmi telefon, hajnalban nem jártam körül a határt, és nem az időjárás jelentést böngésztem. Miért? A 2018. évi gabonaaratást befejeztük. Egy fejezet lezárult, feldolgozzuk az eredményeket, és kezdjük az következő évet.

A vetési technológia kérdései

2024. január 23. 16:40

A mezőgazdasági termelők számára egyre nagyobb kihívást jelent a kiszámíthatatlan és szélsőséges időjárás, ami az elmúlt években rámutatott arra, hogy a növénytermesztés során követünk el technológiai hibákat. Ezek olyan hibák, amiket normális csapadékviszonyok mellett észre sem vennénk. Sajnos a termelési környezetünk is gyökeresen megváltozott.