Házikert

Mi legyen a be nem érett zöldségekkel a kertben?

Agrofórum Online

Az ősz nemcsak a gyors betakarításról híres, hanem arról is, hogy rengeteg be nem ért zöldséggel fogunk találkozni. De mit tehetünk ezekkel, és mi a megoldás, ha gyorsítanánk az érést?

Ameddig a nagy fagyok be nem jönnek, főleg fóliaházas technológiánál alkalmazható a kényszerérés, amit saját fóliaházainkban is úgy végzünk, hogy elzárjuk az öntözést, a növények elkezdenek vizet veszteni és gyorsan a még zöld terméseket beérlelik. Ez működik chilinél, paprikáknál, és akár paradicsomnál is.

Nem minden zöldség utóérő

A fent említett zöldségeken kívül viszont rengeteg nem utóérő zöldség van, így azokkal is csak kezdeni kell valamit. Egy részét felhasználhatjuk savanyúságként: mini cukkiniket, mini patisszonokat és más tökféléket. Ugyanígy a gyökérzöldségek között is soknál lehet, hogy nem gumósodott be: a céklák levele például zöld smoothie-kba is beletehető, amivel egészségünket is megtámogatjuk a téli időszakban.

A salátafélék sem biztos, hogy befejesedtek

Sok leveles zöldség, akár a mángold, akár a salátafélék, nem feltétlenül tudnak elérni arra a méretre, ahogy szedni szoktuk. Ezeket friss “tépősalátaként” is használhatjuk, mert bár a tépősaláta is egyfajta saláta, de a mini levelekből ugyanúgy készülhet friss saláta. Ha viszont fátyolfóliával letakarjuk ezen ágyásokat, akkor nagyon sokáig tudunk még szüretelni belőle.

Komposztra vele!

Ha már végképp mindent végignéztünk, hogy mi mire lehet még jó, de sok egyéb zöldség vagy hajtás marad ki, akkor ezeket nyugodtan szecskázzuk le és mehet a komposztra. Így nemcsak a tápanyagok körforgását hozzuk létre, de nem is megy feleslegbe a sok zöld növényi rész.

Az éretlen paradicsomok felhasználása sem reménytelen
Az éretlen paradicsomok felhasználása sem reménytelen (fotó: Pixabay)

Minél apróbbra vágjuk a növényi részeket, annál hamarabb fog elkomposztálódni. Ez természetesen az ágakkal és gallyakkal is így van. Nem kell aggódni a diólevél miatt sem egyébként, mert az is nyugodtan mehet a komposztba!

Az állatok egy része is megeheti a be nem érett zöldséget, gyümölcsöt

Aki állatokat is tart, annak az a jó hír, hogy a be nem érett zöldségek jó részét nyugodtan megehetik az állatok is. Mi rendszeresen feleltetjük a paprikacsumát, elfagyott újhagymát és a paradicsomot is a mangalicákkal, a nyulaink is kedvelik a paprikacsumát és mellé szedünk némi tyúkhúrt is.

Savanyúság mindenek felett!

Kapjuk nyugodtan elő a nagymamától megörökölt szakácskönyveket, mert a jó öreg savanyúságreceptekre ilyenkor is számíthatunk. Bár most nagy divatja van a fermentálásnak, azt nem mindenki szereti. De egy jó „dobálós” savanyúság vagy a klasszikus vegyesvágott savanyúság ugyanúgy a család kedvence lesz.

Egyedül arra figyeljünk, hogy ha tartósítószer mentesen akarjuk elrakni, akkor savas irányba vigyük a savanyúság pH-ját, mert a lúgos pH-nál beerjedhet, megromlik! Ez főleg sokak kedvencénél a zöld paradicsomnál fog jelentkezni.

Kiemelt kép: Pixabay

Locsolni nincs idő? Válasszon túlélő növényeket!

2025. július 15. 08:10

Nem minden növény igényel napi öntözést. Bemutatjuk azokat a fajtákat, amelyek kevés gondozással is díszlenek, és jól bírják a nyári aszályt.

Miért hervadnak el a balkonvirágok? Öntözési hibák és megoldások

2025. július 14. 14:10

Naponta locsolja, mégis lekonyulnak a virágai? Nem biztos, hogy kevés a víz: összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat és azok megoldásait.

Túl sok a levél, kevés a füge? – így alakítsa a koronát nyáron!

2025. július 13. 13:10

A túlburjánzó fügelomb nyáron a termést is visszavetheti – mutatjuk, hogyan érdemes alakítani a koronát a jobb hozamért.

Nyári metszés – a júliusi kert karbantartása

2025. július 13. 08:10

A nyári metszés nemcsak esztétikai kérdés – segíti a növények egészségét, terméshozamát és ellenálló képességét is a forróságban.

Miért nem csírázik ki soha az összes elvetett zöldségmag? Hogyan javítható a kelés aránya?

2023. január 28. 04:37

Magvetésre készülök, szeretném megtudni, hogy miért nem csírázik ki soha az összes elvetett zöldségmag? Előáztatással, előcsíráztatással javítható a kelés aránya?

Készüljön már most a júliusi munkákra!

2019. június 21. 11:35

Július hónapban rendszerint igen magas hőmérséklet uralkodik hazánkban, ezért az öntözésre kiemelt figyelmet kell fordítani, legyen szó zöldségről, vagy éppen gyümölcsről.

A legdrágább zöldség 1000 euróba kerül

2024. április 26. 14:10

A legdrágább zöldség ára elérheti az 1000 eurót. A komló hajtásának fejlődését ugyanis nem lehet szabályozni.

Palántanevelés otthon? Mikor és hogyan? Mire figyeljünk?

2020. március 7. 09:17

Még sosem voltak palántáim. Érdemes laikusként is belevágni a palántanevelésbe? Mire kell figyelnem?